Kontrolör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kontrolör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 01:04 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Kontrolör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kontrolör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Kontrolör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kontrolör olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Şirketlerde yada amme müessese ve kurumlarında pek oldukça departman bulunmaktadır. Her departmanın değişik vazife ve sorumlulukları bulunur. Bunlardan birisi de kontrolör olmaktadır. Kontrolör firmalar için oldukça mühim bölümlerden birisi olmaktadır. Peki Kontrolör nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Kontrolör olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir. Sizlere kontrolör hakkındaki merak edilenleri detaylıca inceledik.

Kontrolör değişik pek oldukça sektörde istihdam edilen bir meslektir. Fakat bu mesleği icra edebilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir.

 Kontrolör Nedir?

 Kontrolör muhasebe departmanlarını kontrol etmek ve periyodik mali raporları hazırlamakta görevli olan kişilere denir. Şirketlerin yada firmaların büyüklüklerine nazaran bağlı olarak muhasebecileri, kredi, bordro ve vergi yöneticilerini ve değişik öteki pozisyonları denetleyebilmektedir.

 Kontrolör Ne İş Yapar?

 Kontrolör mesleğini meydana getiren kişiler bağlı oldukları vazife ve kuruma nazaran değişik işleri ve görevleri bulunur. Kontrolörler finansal anlamda verileri biriktirerek çözümleme eder. Mali durumları test ederek denetçilere bu anlamda bilgiler verir.

 Kontrolör Nasıl Olunur?

 Kontrolör olmak için üniversite lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Üniversitelerde bulunan İşletme, İktisat, Maliye ve Hukuk benzer biçimde bölümlerden lisans derecesi ile mezun olan kişiler firmalarda kontrolör departmanlarında çalışabilirler. Ayrıca şirketler etkinlik gösterdikleri sahaya bağlı olarak adaylarda değişik lisans programlarından mezuniyet kriteri de aramaktadır.

 Kontrolör Olma Şartları Nelerdir?

 Bilindiği suretiyle kontrolör olmak için üniversitelerin alakalı bölümlerinden mezun olma şartı bulunur. Bunun haricinde Kontrolörün muayyen niteliklere de haiz olması gerekir. Aranan bu nitelikler şunlardır:

 - Çoklu iş görevlerinde bulunabilmek

 - Ekip yönetimi ve çalışmasını sağlamak

 - Seyahat engelinin olmaması

 - Yazılı ve sözlü olarak oldukça iyi derecede yazışma becerisine hakim olmak

 - MS Office programlarına hakimiyetin bulunması

 - Matematiksel zekanın bulunması ve analitik yönünün güçlü olması

 - Öz disiplin sahibi olmak

 - Tempolu iş ortamlarına ayak uydurmak

 - Detaylı bir halde çalışabilmek

 - Erkek adaylarında askeri yükümlülüklerini tamamlamak, erteleme ettirmek yada muaf olmak

 Kontrolörün Görevleri Nelerdir?

 Kontrolör değişik pek oldukça sektörde istihdam edilebilmektedir. Hizmet verdikleri müessese ve kuruluşlara nazaran ise vazife ve sorumlulukları değişik olmaktadır. Kontrolörlerin genel hatlarıyla görevleri ise şunlardır:

 - Şirketlerde finansal verileri toplamak, çözümleme etmek ve konsolide etmek

 - Denetimleri gerçekleştirip mali durumları izlemek

 - Dış denetçilere ihtiyaç duyulan detayları vermek

 - Kredi yada nakit yönetimi için iç test ilke, siyaset ve prosedürleri geliştirmek

 - Finansal kararlarda rehberlik etmek

 - Bütçe ve tahminlerde bulunmak

 - Harcamaları planlamak ve bütçe hedeflerine ulaşılmasını sağlamak

 - Risk analizleri ve finansal raporları hazırlamak ve sunmak

 - Şirketlerin faaliyetlerinin yasal düzenlemelere müsait olabilmesini sağlamak

 - Müşteriler ile beraber kurumun veri gizliliğini korumak kontrolörlerin vazife ve sorumluluklarındandır.

 Kontrolör Maaşları Ne Kadar?

 Kontrolör pozisyonunda çalışan kişilerin maaşları emek verme sürelerine ve kıdemlerine nazaran değişkenlik göstermektedir. Genel olarak yeni işe süregelen kontrolörlerin maaşları 2.500 ile 3.000 TL içinde değişmektedir. Bu maaşlar kişilerin pozisyon ve emek verme sürelerine nazaran değişir. Fakat Kontrolörler genel hatlarıyla 4.500 ile 5.000 TL içinde maaş alabilirler.

 Kontrolör İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Kontrolörler için iş imkanı oldukca fazladır. Kontrolör mesleği değişik pek oldukça sektörde yer alır. Ayrıca değişik sektörlerde hizmet veren pek oldukça kurumsal firmalarda da emek verme imkanına sahiplerdir. Kontrolörlerin genel hatlarıyla en oldukça çalışmış oldukları sektörler şunlardır:

 - Hizmet sektörü

 - Yapı Sektörü

 - Finans ve Ekonomi Sektörü

 - Otomotiv Sektörü

 - Tarım ve Ziraat Sektörü

Anahtar Kelimeler : Şirketlerde,yada,amme,müessese,ve,kurumlarında,pek,oldukça,departman,bulunmaktadır.,Her,departmanın,değişik,vazife,ve,sorumlulukları,bulunur.,Bunlardan,birisi,de,kontrolör,olmakta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar