Makine Ve İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:27 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Makine Ve İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Makine Ve İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sanayi devrimiyle beraber birçok yenilik dünyaya yayılmıştır. Mühendislik dalı ve mühendisliğin alt dalları ortaya çıkmıştır. Mühendislik dallarından biri makine ve imalat mühendisliğidir. Makine ve imalat mühendisliği nedir? Makine ve imalat mühendisliği bölümünün amacı, puan türü nedir? Kaç yıllıktır? İşte makine ve imalat kısmı ile alakalı bütün bilgileri derledik.

Makine ve imalat kısmı makine mühendisliğinin bir alt kısmı ayrı bir alanı olarak düşünülebilir. Bir endüstriyel ürünün yapım edilmesi esnasında oldukca sayıda hiyerarşi gerçekleşir. Bu aşamaların her birinde ise alanında uzman olan kişilerin yönetim etmesiyle yönetilmektedir. İmalat mühendisliği aynı halde üretim sektörü için fazlaca mühim olan mühendislik alanlarından biridir.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Nedir?

 Hem makine mühendisliği bununla beraber imalat mühendisliği iki ayrı mühim bölümlerdir. Fabrikaların ve şirketlerin makine ve imalat mühendislerine aynı anda gereksinim duyabildiklerinden ötürü bu bölüm oluşturulmuştur. Makine ve imalat mühendisliği bir makine mühendisliğinin alt dalıdır. Makine ve imalat mühendislerinden hem ayrı işler yapmakta hem aynı işleri de yapmaktadır.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Makine ve İmalat Mühendisliği bölüm amacı temel imalat, temel mühendislik ve makine eğitimlerini çalışmış oldukları kuruluş arasında müessir bir halde kullanabilecek olan, arasında bulundukları durumda ve sektöre, arasında bulundukları kuruma fayda, katkı sağlayacak olan şahsi ilmi eğitimler ile yetiştirebilmektir.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Makine ve İmalat Mühendisliğinden mezun olan bir şahıs çalmış olduğu kuruluş arasında kullanılan makineleri denetler. Makinelerin çözümleme edilmesini sağlar. Üretimin planlanmasını, üretim de bereketlilik analizini, üretim süreçlerinin iyileştirilmesini, araç-gereç ihtiyaçlarının giderilebilmesini ve personellerin organize edilmesini sağlarlar.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Makine ve İmalat Mühendisliği kısmı 4 senelik lisans eğitimi ile verilmektedir. Makine ve İmalat bölümünden mezun olunabilmesi için minimum 240 AKTS haklarının doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda üniversitelere ilişkin mezuniyet koşullarının yerine getirilebilmesi gerekmektedir.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Okumak İçin Ne Gerekmektedir?

 Bir bireyin makine ve imalat mühendisliğinde okuması için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin öğrenciye yaptığı sınavlar cevabında bu parçaya yerleştirilmesi gerekmektedir.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Öğretimi İngilizce mi?

 Makine ve imalat mühendisliği kısmı Türkiye genelinde Türkçe olan bir bölümdür. Fakat birtakım üniversitelerde İngilizce olarak okutulabilmektedir. İngilizce olan makine ve imalat mühendisliği bölümlerinde İngilizce hazırlık sınıfı isteğe bağlı olarak okutulabilmektedir.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

 Makine ve imalat mühendisliği sayısal olan bir bölümdür. Sayısal bölüm olduğundan üniversiteye giriş imtihanı cevabında alının sayısal puan türüyle talebe alımı yapmaktadır.

 Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Makine ve imalat mühendisliği bölümünde öğrenciler 8 devre süresince tahsil alırlar. Makine ve imalat mühendisliği öğrencileri bütün tahsil dönemleri süresince temel mühendislik, makine, üretim ve ileri matematik üstüne oldukca sayıda ders ile yüz yüze kalırlar. Makine ve imalat mühendisliği bölümünde öğrenciler genel olarak;

Genel Fizik

Genel Kimya

Genel Matematik

Mekanizma Tekniği

İmalat Mühendisliğinde bilgisayar Uygulamaları

Üretim Planlama

Mekanik Ölçme

Temel Kalıpçılık Teknolojisi

Malzeme Bilgisi

Makine ve İmalat Mühendisliğine Giriş dersleri başta olmak suretiyle oldukca sayıda dersten 4 sene boyunca görevli olacaklardır. Makine ve imalat mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler başta bu dersler olmak suretiyle bütün derslerden başarıya ulaşmış oldukları takdirde lisans diplomalarını alacaklardır. Diplomasını alan öğrencilere “Makine ve İmalat Mühendisi” unvanı verilecektir. 

 Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve İş Olanakları Nelerdir?

 Makine ve imalat mühendisleri oldukca sayıda hususi sektör ve amme sektöründe çalışabilecek iş olanakları bulabilirler. Makine ve imalat mühendisliği bölümünün mezunları için oldukca sayıda çalışabilecek sektör bulunur. Makine ve İmalat mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin en sık çalışmış oldukları sektörler otomotiv sektörü ve üretim sektörüdür. Aynı zamanda makine ve imalat mühendisleri şayet bir devlet kurumunda çalışmak isterse Kamu Personeli Seçme Sınavından ehil düzeyde puan aldıktan sonrasında yapacağı tercihler cevabında alakalı birime atanması gerekmektedir. Bu nokta KPSS puanı fazlaca ehemmiyet taşımaktadır.

 Makine ve İmalat Mühendisleri Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilirler?

 Makine ve imalat mühendisleri oldukca sayıda üretimin yapıldığı hem hususi bununla beraber amme sektöründe iş bulabilirler. Aynı zamanda hem hususi bununla beraber amme kurumlarındaki otomotiv sektöründe çalışabilmektedirler. 

Anahtar Kelimeler : Sanayi,devrimiyle,beraber,birçok,yenilik,dünyaya,yayılmıştır.,Mühendislik,dalı,ve,mühendisliğin,alt,dalları,ortaya,çıkmıştır.,Mühendislik,dallarından,biri,makine,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar