Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:29 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı devletimizde istek görmektedir. Bu nedenle Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği kısmı nelerdir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için ayrıntılı bir halde araştırdık ve derledik.

Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı devletimizde toplamda 3 üniversitede yer almakta olup 4 senelik bir lisans kısmı olmaktadır.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği günümüz koşullarında nano ölçekte yer edinen bir mühendislik uygulamasıdır. Bu bölüm adını, metrenin nerdeyse milyarda birine eşit olan bir norm birimi nanometreden almaktadır. Nano-mühendislik günümüzde büyük seviyede nanoteknoloji ile beraber eşanlamlıdır, ama alanın saf bilim yönlerinden daha oldukca mühendisliği vurgulamaktadır.

 Nanoteknoloji mühendisleri bilimin en minik ve en şaşırtıcı parçalarında çalışmakta olan kişidir. Hücresel düzeylerde bir şeyleri depolamaktan ve ya değiştirmekten yeni, minik birtakım elektronik parçaları yaratmaya kadar da, nanoteknoloji mühendisleri mahsulün kreması olmaktadır, ayrıntılara akut bir dikkat ve de işleri daha iyi hale getirmek amacı ile kuvvetli bir güce haiz olmaktadır.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Eğitimi Nasıldır?

 Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği üniversitede eğitimi verilmekte olan toplamda 4 senelik bir lisans kısmı olmaktadır. Bu bölüm ancak sayısal puan türüne nazaran de tercih edilebilir.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği bölümünün üstüne öğrenim almayı amaçlamakta olan ve bu bölümlere listelerinde tercih edecek olan aday öğrenciler aşağıdaki dersleri alacaklardır. Bu dersler;

 Nanoteknolojiye Giriş,

 Nano Elektronikler,

 Nanomateryaller ve Karakteristik Özellikleri,

 Nano Optik,

 Polimer Mekanikler ve Deformasyon,

 Biyoteknoloji,

 Nano Ölçekte Üretim ve de Karakterizasyon Yöntemleri,

 Polimer Süreçleri,

 Yapıştırıcı ve Dolgu Bilimi,

 Elektromanyetik Teorisi,

 Enzim Kinetiği ve Mekaniği,

 Quantum Mekaniği,

 Bilgisayar ve Nano Teknoloji Modelleme benzer biçimde pek oldukca dersten toplamda 8 yarıyıllık öğrenim süresi süresince görevli olacaklardır. Bütün bu dersleri başarıya ulaşmış bir halde tamamlayan öğrenciler Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Lisans Diploması da elde etmeye hak kazanmaktadırlar. Mezun olan kişiler “Nano-mühendis” unvanına da haiz olmaktadırlar.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?

 Günümüzde devlet üniversitesileri olarak uşak üniversitesi ve Yeditepe üniversitesinde araç-gereç bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı yer alırken hususi üniversite olarak ise Tobb iktisat ve teknoloji üniversitesinde bu bölüm yer almaktadır. Bu üç üniversite de devletimizde mühim ve iyi eğitimler veren üniversiteler içinde yer almaktadır.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

 Bir nanoteknoloji kısmı mühendisi, sağlık, bilim, teknoloji ve de çevrenin yüzünü moleküler düzeylerde değiştirebilecek yeni olan şeyler öğrenmeye çalışırlar. Kirleticileri kontrol edip, gıdalarımızı ve ya ilaçlarımızı zenginleştirmek amacı ile tozlar oluştururlar ve de DNA'nın en minik parçalarını da incelerler. Ayrıca vücutta yer edinen hücreleri, proteinleri ve de öteki kimyasalları bile rahat bir halde manipüle ederler. Bu nedenle araç-gereç bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı günümüzde fazlaca başarıya ulaşmış alanlarda işler yapmakta ve mühim değerler elde etmektedir.

 Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Mezunları İş Olanakları Nelerdir?

 Nanoteknoloji mühendisleri dünyada tıp alanında çalışabilen kişilerdir. Moleküler düzeylere kadar minik bir ölçüt üstüne sorunları çözebilecek ve de böylece tıbbın yüzünü tamamen değiştirebilecek olan yeni araçlar oluşturarak çalışabilirler. Biyo-sistemler ile alakalı olan, kontrol ve ya manipülasyon için en minik olan miktarlarda DNA veya öteki biyolojik fragmanları da depolamanın yollarını oluşturacaktır. Bu bölümden mezun olan kişiler aşağıdaki alanlarda emek verme imkanı bulabilirler. Bunlar;

 Malzeme Üretim Tesisleri,

 Otomotiv Sektörü,

 Savunma Sanayii,

 Beyaz Eşya Sektörü,

 Devlet Malzeme Ofisi (DMO),

 Petrokimya Endüstrisi,

 Tıbbi Üretim ve Medikal ve

 Demir-Çelik Sektörü benzer biçimde pek oldukca muhtelif alanlarda da emek verme imkanı bulabilirler. Bu araç-gereç bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı iş olanaklarından devlet bünyesinde de yer almakta olan birtakım kurumlarda çalışabilmek amacı ile bu bölüm mezunlarının Kamu Personeli Seçme Sınavı doğrusu KPSS’ den elde edeceği puanlar her vakit için de belirleyici olacaktır. Bu nedenle araç-gereç bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği kısmı günümüzde fazlaca mühim olan bölümler içinde yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler : Malzeme,bilimi,ve,nanoteknoloji,mühendisliği,kısmı,devletimizde,istek,görmektedir.,Bu,nedenle,Malzeme,Bilimi,ve,Nanoteknoloji,Mühendisliği,kısmı,nelerdir,ve,mezunu,ne,iş,yapar?,B&ou..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar