Malzeme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:23 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Malzeme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Malzeme Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Malzeme Mühendisliği son yılların gözde meslekleri içinde sayılıyor. Malzeme mühendisliği nedir, araç-gereç mühendisi olanlar nerelerde çalışır ve ne iş yapar şeklinde soruların detaylarını sizler için derledik.

Malzeme mühendisliği, nanoteknoloji, biyoteknoloji, malumat teknolojisi, enerji, üretim ve öteki mühim mühendislik disiplinleriyle ilişkili bir daldır.

 Malzeme Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Yeni malzemeler her dönemin en büyük başarıları içinde yer aldı ve tarihin başlangıcından beri insanların, refahı, güvenliği ve ömür standardını artırmayı amaçladı. İster inşaat, kimya, inşaat, nükleer, havacılık, tarım, mekanik, biyomedikal mühendisliği isterse de elektrik mühendisliğinde olsun, yeni teknolojilere kapı açan her vakit yeni malzemelerdir. Bu işi icra eden da araç-gereç mühendisleridir.

 Malzeme mühendisliği, her yeni cihaz, makine yada yapı satın aldığımızda yada kullandığımızda hayatımızı etkiler. Bölüm de bu amaçla kurulmuştur.

 Malzeme Mühendisliği Nedir?

 Malzeme bilimcileri, malzemelerin iyi mi performans gösterdiğini ve zaman zaman niçin başarısız olduklarını araştırır. Atom ölçeğinden milimetre ölçeğine kadar maddenin yapısını anlayarak, kimyasal elementleri benzeri görülmemiş işlevsel özelliklere haiz malzemelerle birleştirmenin yeni yollarını keşfettiler. Diğer mühendislik dalları, daha iyi gaz kilometreli daha güvenilir arabalar, daha büyük durağan şoför kapasiteli daha süratli bilgisayarlar, daha minik elektronik cihazlar üretirken araç-gereç mühendislerinden yararlanırlar.

 Herhangi bir mühendislik ürünü cihaz, yapı yada ürün yapmak için doğru malzemelere ihtiyacınız var. Malzeme bilimi bizlere nesnelerin niçin yapıldığını ve niçin bu halde davrandıklarını öğretir. Malzeme mühendisliği, daha iyi şeyler yapmak ve işleri daha iyi hale getirmek için bilgiyi iyi mi uygulayacağımızı gösterir.

 Malzeme Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Malzeme mühendisleri, kimyasal, elektriksel ve mekanik ihtiyaçları karşılayabilecek yeni malzemeler kurmak için metal, kompozit, seramik, plastik ve nanomalzemelerin yapılarını ve özelliklerini inceler ve değerlendirirler. Bölümde bu tür emekleri yürütebilecek kapasitede bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

 Malzeme Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Malzeme mühendisleri, malzemeleri atomik düzeyde incelemek ve kurmak ve malzemelerin özelliklerini ve bileşenlerini kopyalamak için bilgisayarları kullanmaktır. Yeni projeleri planlama ve değerlendirme, bütçeler ve teklifler hazırlama, raporlar yazma ve öteki idari işler içinde işgücü maliyetlerini çözümleme etme şeklinde görevleri vardır.

 Malzeme Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Malzeme mühendisliği hazırlık kısmı olan okullarda 5 senelik öğrenim verir. Fakat bölümün standart eğitimi lisans olduğundan hazırlık olmayan okullarda öğrenim 4 sene sürmektedir.

 Malzeme Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Malzeme mühendisliği, okumak için yükseköğretime geçiş sınavına girmek gerekir. Bölümün istediği taban puanı alarak arzu ettiğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz.

 Malzeme Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Malzeme mühendisliği kısmı, çoğu zaman Türkçe öğrenim verir. Fakat birtakım üniversiteler İngilizce öğrenim de verebilmektedir.

 Malzeme Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Malzeme mühendisliği kısmı daha oldukca sayısal alanda öğrenim verdiği için sayısal puan türü ile talebe alımı yapıyor. AYT sayısal puanı gereklidir.

 Malzeme Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Bölümde; Malzeme Mühendisliğine Giriş, Fizik I, Genel Kimya, Diferansiyel Denklemler, Mühendislik Etiği, Teknik Rapor Yazma, Malzemelerin Mekanik Davranışları, Faz Diyagramları, Polimer Malzemeler, Malzeme Mühendisliği Tasarımı II, İş Güvenliği ve Hukuku, Korozyon şeklinde dersler okutuluyor.

 Malzeme Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Malzeme mühendisi teknisyenlerin, teknoloji uzmanlarının ve öteki bilim insanlarının ve mühendislerin çalışmalarını denetleyebilir. Malzemelerin performansını izlerler ve iyi mi kötüleştiklerini incelerler. Bir araç-gereç mühendisi, herhangi bir ürün arızasını bulup düzeltir ve mamüllerin yada süreçlerin tasavvur hedefleriyle alakalı ekonomik ve teknik faktörleri değerlendirir. Bu nedenle metalle alakalı emek verme icra eden pek oldukca firmayla çalışabilirler.

 Malzeme Mühendisleri Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Polomir sanayisi, petro kimya sanayisi, döküm sanayisinde, cam ve seramik sanayisinde emek verme olanakları vardır.

 Malzeme Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Malzeme mühendisleri çoğu zaman yazıhane ortamında çalışabiliyor olsa da ara sıra sahaya da inmek niteliğinde kalırlar. Malzeme mühendisi, tasavvur ekipmanlarına ve bilgisayarlara gereken erişime haiz olmak için sıklıkla ofislerde çalışırken inceleme ve geliştirme laboratuvarlarında yada fabrikalarda çalışabilir.

 Malzeme Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Malzeme mühendisliği bölümleri; Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Eskişehir Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi şeklinde üniversitelerde bulunur. Fakat çoğu zaman teknik alanda öğrenim veren üniversitelerde araç-gereç mühendisliği kısmı vardır.

Anahtar Kelimeler : Malzeme,Mühendisliği,son,yılların,gözde,meslekleri,içinde,sayılıyor.,Malzeme,mühendisliği,nedir,,araç-gereç,mühendisi,olanlar,nerelerde,çalışır,ve,n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar