Matematik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:22 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Matematik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Matematik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Türkiye genç nüfusu oldukça yüksek olan ülkelerin başlangıcında gelir. Genç nüfusunun fazla olması her sene üniversite sınavına giren talebe sayısını da artırmaktadır. Özellikle üniversite imtihan yılında olan yahut mezunu olan kişiler seçecekleri bölüm mevzusunda çok kararsız kalır. Sayısal kısmı mezunu öğrencilerin üniversitede seçebilecekleri bölüm sayısı da çok fazladır ve birçok kısmı merak etmektedir. Bu öğrencilerin merak etmiş olduğu bölümlerden bir tanesi de matematik mühendisliği bölümüdür. Matematik mühendisliği ile alakalı dört gözle beklenen bilgileri derledik.

Her sene milyonlarca talebe üniversite sınavına girmektedir. Sınava giren her talebe geleceğini güvence dibine almak ister. Bu sebeple sınava girmeden ilkin okuyacağı ve okumak istediği bölümler hakkındaki araştırmalar yapar. Özellikle öğrencilerin son yıllarda araştırmalarını artırdığı bölümlerden bir tanesi de Matematik Mühendisliği Bölümüdür. Matematik mühendisliği alakalı alakalı dört gözle beklenen birçok sual vardır. Ve öğrenciler bu soruların cevaplarını araştırır.

 Matematik Mühendisliği Bölümü Nedir ve Mezunu Ne İş Yapar?

 Matematik mühendisliği kısmı üniversitelerin teknik bölümleri içinde yer almaktadır. Matematik mühendisliği bölümünden mezun olanlar birçok alanda emek harcama yapabilmektedir. Bu bölüm mezunları genel anlamda değişik düşünme yolları geliştirdikleri için birçok alanda iş imkanı bulunur.

 - Matematik mühendisliği mezunları problemlerin çözümleri için değişik yollar geliştirir.

 - İş hayatında olup biten sorunların matematiksel olarak modüllerini oluşturur.

 - Matematiksel analizler yapar.

 - Problemleri çözerek bu sorunlar üstünde yorumlar yapar.

 - Problemleri çözerken bilgisayar programları kullanır.

 - Teorik olan emekleri tatbik alanına döker.

 - Matematik Bölümü mezunları yazılım alanında kendini geliştirerek iş alanında sorunlara çözüm bulur.

 - Personel eğitimleri düzenler.

 - Endüstri ve ilmi alanlarda gelişmeler yapar.

 Matematik Mühendisi Nasıl Olunur?

 Matematik mühendisliği üniversitelerin Mühendislik bölümlerinde bulunan bölümlerden bir tanesidir. Matematik mühendislikleri 4 senelik bir lisans eğitimi alarak mezun olur. Bazı üniversitelerde matematik mühendisliği kısmı hazırlık olduğundan 5 yıldır.

 

 4 senelik lisans eğitimi alan matematik mühendisliği mezunları mezuniyet belgesi aldıktan sonrasında matematik alanında mühendis olarak çalışmalarını yürütür. Matematik mühendisi olmak için üniversitelerin fen- edebiyat fakültelerinde yer edinen matematik kısmı mezunları yada öğrenim fakültelerinde bulunan matematik öğretmenliği bölümünden mezun olanlar lüzumlu eğitimleri alarak matematik mühendisi olmaya hak kazanır. Matematik mühendisliği mezunları için yüksek lisans ve doktora imkanları da bulunur.

 Matematik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?

 Ülkemizde matematik mühendisliği çok azca sayıda üniversitede bulunur. Bu sebeple matematik mühendisliği okumak isteyen kişiler oldukça azca sayıdaki bu üniversiteleri tercih etmek zorundadır. Matematik mühendisliği kısmı olan üniversiteler;

 İstanbul Teknik Üniversitesi

 Yıldız Teknik Üniversitesi (İngilizce)

 Yıldız Teknik Üniversitesi

 Yıldız Teknik Üniversitesi (KKTC uyruklu) bölümleri bulunmaktadır.

 Matematik Mühendisliği Bölümünde Yer Alan Dersler

 Matematik mühendisliği kısmı dersleri öteki mühendislik bölümleriyle birçok ortak derse sahiptir. Ancak bunun yanında extra dersleri de bulunmaktadır. Matematik mühendisliği okumak isteyen kişiler; genel Mühendislik dersleri haricinde birtakım dersleri almak zorundadır. Matematik mühendisliğinin okuyacak kişilerin almış olduğu dersler ise şunlardır;

 - Matematik analizi

 - Analitik geometri

 - Bilgisayar tasarımı

 - Genel ekonomi

 - İşletme ekonomisi

 - Maliyet Muhasebesi

 - Lineer Cebir

 - Genel muhasebe

 - İş hukuku dersleri matematik mühendisleri tarafınca alınan derslerdir.

 Matematik mühendisliği bölümünde verilen öteki dersler ise; ekonomi, endüstriyel matematik, bilgisayar benzer biçimde dersler olduğundan bu bölüm mezunlarının emek harcama alanları ve emek harcama imkanları da çok geniştir. Bu sebeple oldukça azca üniversitede bulunan matematik mühendisliği bölümleri bilhassa sayısal öğrenciler için tercih edilecek bölümler içinde yer alır.

 Matematik Mühendisleri Hangi Alanda Çalışır?

 Matematik mühendisliği kısmı çok geniş emek harcama alanına haiz bir bölümdür. Yazılım geliştirme, Arge emekleri, robotik kodlama, kodlama eğitimleri, iş analizi, finans benzer biçimde alanlarda da matematik mühendisleri çalışabilir. Aynı zamanda matematik mühendisliği bölümleri mezunu olan kişiler yazılım alanında da kendi geliştirebilir. Böylece emek harcama alanı daha da genişleyecektir.

 Matematik Mühendisliği Mezunları Kazancı Ne Kadardır?

 Matematik mühendisliği bölüm mezunları çalışmış oldukları alanı ve emek harcama tecrübelerine gore maaşları da değişmektedir. Matematik mühendisleri genel anlamda; istatistik, bankacılık ve yazılım benzer biçimde alanlarda çalışmalarını yürütür. Yeni mezun bir matematik mühendisi aylık olarak 3000 TL ile 5.000 TL içinde hasılat sağlar. Birkaç senelik tecrübeye haiz matematik mühendisi 4000 TL ile 6.500 TL arası hasılat sağlar. Deneyimli bir matematik mühendisi ise aylık 6 bin TL ile 10 bin TL içinde hasılata sahiptir.

Anahtar Kelimeler : Türkiye,genç,nüfusu,oldukça,yüksek,olan,ülkelerin,başlangıcında,gelir.,Genç,nüfusunun,fazla,olması,her,sene,üniversite,sınavına,giren,talebe,sayı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar