Mekatronik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:21 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Mekatronik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Mekatronik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Mekatronik mühendisliği, makine elektronik yazılım alanlarını bünyesinde barındıran bir meslektir. Mekatronik mühendisliği nedir? Dersleri nelerdir? Mezunlarının iş Olanakları nelerdir? Gibi pek fazlaca probleminin yanıtını sizler için derledik.

Mekatronik mühendisliği, Ülkemizde en fazlaca tercih edilen bölümler içinde yer alıyor. Çeşitli mamüller kullanılarak ürün tasarımlarının yapıldığı bu bölümün talebe sayısı gün geçtikçe artıyor.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Mekatronik mühendisliği, duyarlı ve Zeki ürün tasarımında ortaya çıkan istek ve ürün tasarımında, bütün bunlara çözüm getirmek için bilgisayar mühendisliği elektrik ve elektronik mühendisliği şeklinde bilim dallarının birleşimini anlatım eder. Bu meslekte muhtelif teknolojiler kullanılarak değişik ürün tasarımları yapılır.

 Mekatronik Mühendisliği Nedir?

 Mekatronik mühendisliği, elektronik, bilgisayar ve mekanik mühendisliklerinin bir karmaşıklarla ortaya çıktı. Bu mühendislik branşında zeki makine sistemlerinin oluşturulması amaçlanır. Aynı zamanda mevcut sistemde olan makinelerin eksikliklerinin belirlenip giderilmesini sağlar.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Mekatronik mühendisliği, kompleks tasavvur gerektiren elektronik, mekanik ve optik araçların tasarlanmasının tasarlamasını ve üretim planlamasını yapar.

 Mekatronik Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Mekatronik kısmı mezunu olan kişiler, robot tasarlama ve üretme alanında çalışabilir. Aynı zamanda bu kişiler, robotların denetlenmesinde de vazife yapar. Bu bölümden mezun olan kişiler çoğu zaman Ar-Ge bölümünde görevalır.

 Mekatronik Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Mekatronik mühendisliği kısmı 4 senelik bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı okutulmuş olduğu için bu bu vakit 5 yıla çıkabilir.

 Mekatronik Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Mekatronik mühendisliği okumak isteyen kişilerin sayısal fikir becerisinin yüksek olması ve ergonomik düşünebilme kabiliyetinin gelişmiş olması gerekir. Aynı zamanda bu mesleği tercih edecek kişilerin uzun ve elastik emek verme saatlerine ayak uydurabilmesi önemlidir. Problem çözme kabiliyeti gelişmiş kişiler, iş hayatında mühim başarılara imza atar. Bu alanda çalışacak kişilerin ekip çalışmasına yatkın olmalı ve süratli düşünebilme becerisi olması gerekir.

 Mekatronik Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Mekatronik mühendisliği kısmı Türkçe verilen bir eğitimdir. Fakat birtakım üniversitelerde 1 sene hazırlık eğitimi verilebilir.

 Mekatronik Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Mekatronik mühendisliği kısmı, sayısal puan türü ile talebe alır. Ülkemizde pek fazlaca üniversitede Mekatronik mühendisliği bulunuyor. Bu parçaya yerleşmek isteyen kişilerin üniversite Sınavı’ndan ehil puanı alması gerekir.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Her mühendislikte olduğu şeklinde Mekatronik mühendisliğinde de sayısal dersler ağırlıklıdır. Derslerin bir çok çoğu zaman matematik ve fizik ağırlıklıdır. Mekanik, bilgisayar ve elektronik ağırlıklı derslerin karması olarak alacağınız pek fazlaca ders, tahsil hayatınız süresince pek fazlaca alanda donanım kazanmanızı sağlar. Bilgisayar programlama, statik ve tasavvur şeklinde dersler üniversitede yer edinen alan ve alan dışı dersler 4 senelik lisans eğitimi süresince öğrencilere gösterilir.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Mekatronik mühendisliği kısmı mezunları, bir sistemin çalışmasının başından sonuna kadar vazife alabilir. Bu bölümden mezun olan kişiler şu alanlarda çalışabilir;

Robotik

Savunma Sanayi

İnsansız hava araçları

Elektrikli araçlar

Otonom sistemler

Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Elektronik, makina ve bilgisayar teknolojisi kullanarak endüstriyel sorunlara çözüm bulmayı amaçlar.

Yeni mamüller taşarlar ve geliştirir.

Mevcut süreçleri iyileştirmek için mevcut üretim hatlarına otomasyon gerçekleştirir.

Endüstriyel görevlerin otomasyonunu sağlamak için mühendislik sistemleri tasarlar ve geliştirir.

Malzeme ve mamüllerin transferlerine mekantronik çözümler üretir.

Bilgisayar kullanarak elektronik, mekanik ve öteki sistemlerin çözümleme ve modellemesini yapar.

Mekantronik Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Mekantronik mühendisleri çoğu zaman suni zeka ve robotik, Ar-Ge, otomasyon, malumat teknolojileri, üretim mühendisi, bakım tamir mühendisi olarak pek fazlaca alanda çalışabilirler. Mekatronik mühendislerinin fazlaca geniş bir emek verme alanı vardır. Hayatımızın her alanında lüzumlu olan sistemlerin oluşturulması ve çalıştırılması için Mekatronik mühendislerine gereksinim vardır.

 Mekatronik Mühendislerin Maaşları Ne Kadardır?

 Mekatronik mühendislerinin maaşları mühendisin çalmış olduğu yer, pozisyon ve edinim yılına nazaran değişebiliyor. Yeni mezun olan bir mekatronik mühendisi işe başlarken en düşük 2020 TL maaş alıyor. Deneyim kazandıkça mühendislerin kazanılmış olduğu para da aynı miktarda artıyor. Ülkemizde Mekatronik mühendisleri de yaklaşık olarak 3500 TL maaş alıyor. Aynı zamanda birtakım kişiler yüksek lisans yaparak üniversitelerde tahsil görevlisi olarak kalmayı da tercih edebiliyor.

Anahtar Kelimeler : Mekatronik,mühendisliği,,makine,elektronik,yazılım,alanlarını,bünyesinde,barındıran,bir,meslektir.,Mekatronik,mühendisliği,nedir?,Dersleri,nelerdir?,Mezunlarının,iş,Olanakları,neler..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar