Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:18 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Günümüzde mekatronik mühendisliği kısmı yaygın olarak tercih edilen bir meslek dalıdır. Mekatronik Sistemler Mühendisliği kısmı nelerdir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için ayrıntılı bir biçimde araştırdık ve derledik.

Mekatronik Mühendisliği kısmı mezunu olan kişiler genel hatlarıyla insan ile makine etkileşimleri içinde çalışan kişiler olup iş alanları fazlaca geniş bir alanda yayılmaktadır.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Mekatronik mühendisliği kısmı robotik, tıbbi teknoloji, üretim, insan makine etkileşimi, insansız hava ve ya kara taşıtları benzer biçimde pek oldukca muhtelif alanlarda verimliliği artırmaya da yönelik emek harcama yapmaktır. Ayrıca Mekatronik mühendisleri; günümüzde makine, elektrik ve de bilgisayar mühendislerinin işlerini hep bir arada yürütürler. Böylece montaj hattı ve verimliliği ile alakalı gözlemler yapmış olup üretim sürecinde değişimler de tatbik eden mekatronik mühendisliği mezunu kişiler muhtelif testler kullanıp iyileştirme oluşturmaya çalışmaktadırlar. Aynı zamanda çözüm geliştirmek amacı ile bilgisayar destekli tasavvur yazılımı da kullanırlar.

 Mekatronik mühendisleri oldukca değişik alanlarda mühendislik bilgilerine haiz oldukları sebebi ile hem kendi alanlarında iş bulabilir hem malumat sahibi oldukları başka spesifik alanlarda da iş bulma olanağına haiz olmaktadırlar. Bu sayede mekatronik mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler iş bulma mevzusunda oldukca sorun çekmezler.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Eğitimi Nasıldır?

 Mekatronik mühendisi kısmı okuyup bu mesleğe haiz olmak amacı ile üniversitelerde mühendislik fakültesinde yer edinen 4 senelik bir lisans eğitimi veren mekatronik mühendisliği kısmı mezunu olmak gereklidir. Kişiler 4 sene süresince mühendislik derslerini ve alan derslerini alındıktan ondan sonra mezun olan aday öğrenciler mekatronik mühendisliği kısmı lisans mezuniyet belgesi almaya da hak kazanırlar.

 Diploma ile alaka olarak her türlü mekatronik alanlarına da başvurabilirler. Aynı zamanda birtakım öğrenciler 2 senelik olan makine, bilgisayar, elektrik benzer biçimde birtakım bölümleri okumakta olan ön lisans öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı’na girip başarıya ulaşmış oldukları vakit mekatronik mühendisliği kısmına geçiş yapabilirler. 2 sene daha tahsil alıp sonrasında mezuniyet belgesi sahibi olan aday öğrenciler mekatronik mühendisi benzer biçimde çalışmaya başlayabilirler.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?

 Mekatronik mühendisliği kısmı yer edinen üniversiteler fazlaca fazladır. Hem devlet üniversitelerinde bununla beraber vakıf üniversitelerinde bu mekatronik mühendisliği bölümünü okumak olası olmaktadır. Mekatronik mühendisliği kısmı mevcud üniversitelerden bazıları aşağıdaki gibidir. Bunlar;

 Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf)

 Yıldız Teknik Üniversitesi (Devlet)

 İstanbul Bilgi Üniversitesi (Vakıf)

 İzmir Ekonomi Üniversitesi (Vakıf)

 Atılım Üniversitesi (Vakıf)

 Marmara Üniversitesi (Devlet)

 İstanbul Ticaret Üniversitesi (Vakıf)

 Çankaya Üniversitesi ( Vakıf)

 Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Vakıf)

 Işık Üniversitesi (Vakıf)

 İstanbul Okan Üniversitesi (Vakıf)

 Kadir Has Üniversitesi (Vakıf)

 Kocaeli Üniversitesi (Devlet)

 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (Devlet)

 İstanbul Gelişim Üniversitesi (Vakıf)

 Bursa Teknik Üniversitesi (Devlet) olmaktadır. Her biri birbirinden kıymetli olan bu üniversitelerde fazlaca iyi bir mekatronik mühendisliği eğitimi verilmektedir.

 Mekatronik Mühendisliği Bölümü Mezunlarında Bulunması Gereken Temel Özellikler Nelerdir?

 Genel olarak mekatronik mühendislerinin haiz olmaları ihtiyaç duyulan nitelikler aşağıda biçimde verilmektedir.

 Bunlar;

 Karmaşık problemleri tanımlamak, olağan çözüm yollarını saptamak ve de çözümleri yürütmek amacı ile sorun çözme kabiliyetlerine haiz olmak, problemlerin başka alternatif çözüm yollarının ve de problemlerin sonuçlarının güçlü, noksan yanlarını belirleyerek eleştirel düşünebilmek,

 Genel anlamda çözümler üretmek amacı ile kuralları muayyen problemlere gore uygulayabilme yeteneklerine haiz olmaktır.

 Matematiksel hesaplamalar yapabilmek, bilgiyi doğru ve de muntazam bir biçimde aktarabilmek amacı ile müessir kontakt diline de haiz olmak, takım çalışmasına her daim yatkın olmak da mekatronik mühendisliği bölümünde başarıya ulaşmış olmak isteyen kişilerin kesinlikle haiz olması ihtiyaç duyulan en temel özellikler içinde yer almaktadır.

 Mekatronik Mühendisliği Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilirler?

 Mekatronik mühendisliği mezunu olan kişiler istihdam alanları değişik olan mühendislik alanlarının bilgisine haiz olmaları nedeni ile oldukca fazladır. Genel anlamda mekatronik mühendislerinin emek harcama bölgeleri şöyleki listelenmektedir.

 Bunlar;

 Otomotiv sektörü, Uzay, Otomasyona yönelik sektörler, Tasarım ve de üretime yönelik sektörler, Robotik, Haberleşme, Kimyasal işlemeler, Yazılım şirketleri, Havacılık ve de savunma, Petrol ve gaz endüstrisi, İmalat, Madencilik, Gıda üretimi, Bilgi, medya ve de telekomünikasyon benzer biçimde pek oldukca muhtelif sektörler olmaktadır. Bu nedenle fazlaca sık olarak bu meslek tercih edilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Günümüzde,mekatronik,mühendisliği,kısmı,yaygın,olarak,tercih,edilen,bir,meslek,dalıdır.,Mekatronik,Sistemler,Mühendisliği,kısmı,nelerdir,ve,mezunu,ne,iş,yapar?,Böl&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar