Muhabir nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhabir olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 01:00 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Muhabir nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhabir olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Muhabir nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhabir olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Günlük yaşantımızda haberlerde yada gazetelerde pek oldukça haberler izlemekteyiz. Bu haberlerde yada gazetelerde haber toplayan pek oldukça şahıs bulunmaktadır. Bu işleri icra eden kişiler muhabirlerdir. Muhabir olmak için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir. Peki Muhabir nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Muhabir olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Sizlere muhabirlik ile alakalı merak edilenleri detaylıca inceledik.

Günümüzde birçok şahıs tarafınca araştırılan mesleklerden birisi de muhabirliktir. Çalışma koşullarının fazlaca zor olduğu muhabir mesleğine haiz olabilmek için başı koşulların sağlanması germektedir.

 Muhabir Nedir?

 Muhabir vakaları haberleştiren ve kamunun ilgisine sunan kişilere denir. Savaş, adliye, polis yada spor muhabirliği şeklinde alanlarda eğitilerek muhabir olabilirler. Ayrıca genel muhabir ismi verilen ve her türlü haberi kurallara müsait bir biçimde icra eden medya personelleri bulunmaktadır. Muhabirler genel hatlarıyla dergi, gazete, haber yada televizyonlar için çalışırlar.

 Muhabir Ne İş Yapar?

 Muhabir mesleği kendi içinde dallara ayrılmaktadır. Haber muhabiri, tv muhabiri, spor muhabiri ve gazete muhabiri şeklinde pek oldukça alan bulunmaktadır. Yaptıkları işler genel hatlarıyla haber sunan, bildiren ve yayınlarken haberi anlatma işlerini yapmaktır.

 Muhabirler yurt içi yada yurt haricinde kendi dillerinde ülkelerine aktarıp halkın takip etmesi için muhtelif birçok bilgiyi kaleme alır ve kamera karşısında anlatır.

 Muhabir Nasıl Olunur?

 Muhabirlik mesleği basit şeklinde görünse de alında fazlaca zor bir meslektir. İletişim ve teknoloji çağımızın en mühim mesleklerinden olan muhabirlik yapıldığı bölgelere nazaran de zorluğu değişmektedir. Muhabir olabilmek için iki değişik metot bulunur. Bunlardan biri meslek liselerinde gazetecilik bölümünü okumaktır. Diğeri ise Üniversitelerin radyo ve tv yada gazetecilik bölümlerinin okunmasıdır.

 Muhabir Olma Şartları Nelerdir?

 Muhabir olma şartlarından ilki meslek liselerinde yada üniversitelerde alakalı bölümün okunmasıdır. Bunlar haricinde muhabir olmak için muayyen niteliklerin haiz olunması gerekir. Muhabirden beklenen nitelikler şunlardır:

 - Etik değerlere saygılı olmak

 - Haber kaynağının yasal yükümlülük dışarısına çıkmamak

 - Disiplinli ve yürekli olmak

 - Ekip çalışmasına katılmak

 - Diksiyonu muntazam olmak ve çalışkan olmak muhabirlerin haiz olması ihtiyaç duyulan niteliklerden bazılarıdır.

 Muhabirin Görevleri Nelerdir?

 Muhabirlerin genel hatlarıyla asli rolü kamunun istihbarat hakkına hizmet vermektir. Özellikle Ne?, Nerede?, Ne Zaman?, Nasıl?, Neden ve Kim? sorularına cevap vermek en mühim görevlerinden birisidir. Bunlar haricinde muhabirlerin vazife ve sorumlulukları şunlardır:

 - Gazeteciliğin ahlaki kurallarına ahenk sağlamak

 - Herhangi bir fikir, çıkar grubu yada camianın çıkarlarını gütmemek

 - Güvenirliliğinden kuşku duyulmayan kaynaklardan yararlanmak

 - Haberciliğin temel kavramlarına riayet etmek

 - Anayasa ve yasalara saygılı olmak vazife ve sorumluluklarındandır.

 Muhabir Maaşları Ne kadar?

 Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler sınavsız olarak üniversitelerin basın ve yayıncılık, gazetecilik, medya ve yazışma şeklinde bölümlerini okuyarak daha basit iş bulabilirler. Genel olarak bu meslekte üniversite mezunları yer alır. Fakat hem lisede aynı zamanda üniversitede bu eğitimi alanlar için de fazladan avantajlar sağlanabilir.

 Muhabirlerin maaşları öteki işyar maaşlarına oranla daha yüksek olmaktadır. Bu meslek alanında en az maaş 5.500 ile 6.000 arasındadır. Ayrıca kadrolu olarak çalışan muhabirlerin aldıkları maaş 9.000 TL ile 10.000 TL içinde değişmektedir.

 Muhabir İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Her habere giden muhabirler haricinde muhabirler alanlarına nazaran ayrılmaktadır. Bunlar polis muhabiri, parlamento muhabiri, magazin muhabiri, tahsil muhabiri, cenk muhabiri, iktisat muhabiri, sanat muhabiri ve spor muhabirleridir. Televizyon muhabirliği gazete muhabirliğinden sonrasında geliştirilmiş, foto muhabiri ve kameraman bu meslek muhabirleri ile çalışan temel elemanlardandır.

 Muhabirler mahalli yada internasyonal vaka ve haberlerde iş bulma imkanları bulunmaktadır. Bunlar haricinde gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde, televizyonlarda yada radyo kanallarında da iş bulma olanakları bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Günlük,yaşantımızda,haberlerde,yada,gazetelerde,pek,oldukça,haberler,izlemekteyiz.,Bu,haberlerde,yada,gazetelerde,haber,toplayan,pek,oldukça,şahıs,bulunmaktadır.,Bu,işleri,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar