Muhasebe Elemanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhasebe Elemanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:59 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Muhasebe Elemanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhasebe Elemanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Muhasebe Elemanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Muhasebe Elemanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Muhasebe elemanı muayyen bir kurumun yada kuruluşun para ile alakalı mevzularıyla ilgilenir. Bu yazıda muhasebe elemanı nedir, iyi mi olunur? Muhasebe elemanının görevleri nedir? Muhasebe elemanı için iş imkanları nedir ve benzeri mevzuları bütün bilgileri ile derledik.

Muhasebe elemanı çalmış olduğu zeminin her türlü para işinden görevli elemanıdır.

 Muhasebe Elemanı Nedir?

 Muhasebe kısmı her şirkette mevcudiyet yayınlayan bir bölümdür. Muhasebe elemanı bu kısımda hizmet verir. Çalıştığı kurumun her türlü parasal işinden yada işleminden sorumludur. Parasal kaynakları kayıt altında tutar. Para ile alakalı meydana getirilen işlemleri kaydeder. Kurum mensuplarının maaşlarının ayarlanmasını ve ödenmesini sağlamakla görevlidir. Yıllık gelir masraf tablosundan sorumludur, bu tablonun hazırlanmasını muhasebe elemanı yapar. Yıllık bilançoları hazır eder. SGK ödemelerinin ve vergi ödemelerinin bunun yanında mevcud şirketle alakalı her ödemenin takibini yapmakla sorumlu çalışana muhasebe denmektedir.

 Muhasebe Elemanı Ne İş Yapar?

 Muhasebe elemanı çalmış olduğu kurumun parasal işlerini yürütmekle görevlidir. İşçilerin maaşlarının ödenmesi muhasebe elemanının işidir. Yıllık gelir masraf tablosunu hazırlamak ve takibini yapmak muhasebe elemanının işidir. Şirketin ödemelerinin takip edeni, vergi ödemesinin, SGK ödemelerinin takip edeni muhasebe elemanının işidir. Kısacası çalmış olduğu zeminin her türlü parasal işini yapmak muhasebe elemanının işidir.

 Muhasebe Elemanı Nasıl Olunur?

 Muhasebe olmak için belli bir eğitimi tamamlamış olmak gerekir. Bu öğrenim iki biçimde olur. ilk olarak meslek lisesinden mezun olarak muhasebe elemanı olabilirsiniz. Ancak bunun bir yetişim süresi mevcuttur. 6 senelik bir yetişim eğitimi kararı olunabilmektedir. İkinci yol ise alakalı üniversitenin ön lisans bölümünü okuyup mezun olmaktır. Sonrasında da 4 senelik bir yetişim zorunluluğu vardır. Bu ikisinden birini yerine getirerek muhasebe elemanı olunabilmektedir.

 Muhasebe Elemanı Olma Şartları Nelerdir?

 Muhasebe olmanın ilk şartı lüzumlu olan eğitimi tamamlamaktır. Bu bir meslek lisesinden mezun olup 6 senelik stajı bitirmekle de gerçekleşebilir yada bir ön lisans bölümünü bitirip 4 senelik yetişim eğitimini bitirmekle de gerçekleşebilmektedir. Sonrasında birtakım genel şartlara tabidir. ilk olarak genel şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

 Mesleğe karşı şereften mahrum bırakılacak bir suçumuzun olmaması, herhangi bir memuriyetten atılmış olmamamız da genel aranan şartlar arasındadır. Hukuk, maliye, iktisat, muhasebe ve daha da arttırabileceğimiz bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. En azca 3 sene yetişim yapmış olmamız gerekmektedir. Serbest muhasebeci mali müşavirlik imtihanını kazanmış olmamız ve özgür muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmamız da lüzumlu şartlardan birini oluşturmaktadır.

 Muhasebe Elemanının Görevleri Nelerdir?

 Muhasebe elemanının çalmış olduğu kuruma karşı muhtelif görevleri vardır. Finansal durumları çözümleme eder. Mali sıkıntıları ve eksiklikleri giderir. Şirketin gizli saklı olan bilgilerini muhafaza eder. Şirket mensuplarının ay sonu maaşlarının ödemesini ve takibini yapar. Şirkete ilişik bir gelir masraf tablosu hazırlar ve firmanın gelir ve giderlerinin takibini gerçekleştirir. SGK ödemelerini ve vergi ödemelerinin kontrolünü yapar. Şirkete ilişik olan öteki ödemelerin analizini ve kontrolünü gerçekleştirir. Aynı zamanda firma bordrolarının yönetimini gerçekleştirir.

 Muhasebe Elemanı Maaşları Ne Kadar?

 Muhasebe maaşları ferdin çalmış olduğu kuruma ve o kurumun maddi durumuna bakılırsa değişmektedir. Ortala olarak anlatım etmek gerekirse aylık 2500 ile 20.000 içinde değişmektedir. Bu yıla vurulduğunda senelik 25.000 ile 350.000 bir yaklaşık ile değişiklik göstermektedir.

 Muhasebe Elemanı İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Muhasebe iş imkanı en geniş meslek gruplarından biridir. Bu mesleği icra edecek kişiler, her şirkette, kurumda, iş yerinde çalışabilmektedir. Çünkü her kurumun mecbur olarak bir muhasebe kısmı mevcuttur. Buralara başvurarak çalışabilmeleri mümkündür. Bu alandaki ilanları takip etmeleri de iş bulma kolaylığı sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler : Muhasebe,elemanı,muayyen,bir,kurumun,yada,kuruluşun,para,ile,alakalı,mevzularıyla,ilgilenir.,Bu,yazıda,muhasebe,elemanı,nedir,,iyi,mi,olunur?,Muhasebe,elemanının,görevleri,nedir?,Muhasebe,ele..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar