Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir, Mezunları Ne İş Yapar ve Hangi Üniversitelerde Var?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.03.2023 tarih ve 12:13 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir, Mezunları Ne İş Yapar ve Hangi Üniversitelerde Var?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü, nanometre boyutundaki malzemelerin tasarımı, üretimi ve manipülasyonu gibi konuları ele alan bir disiplindir. Bu bölümde öğrencilere, nano ölçekteki malzeme bilimi, nanoteknolojik cihazların yapımı ve karakterizasyonu, nanoakışkanlar dinamiği, nanoelektronik gibi konularda eğitim verilir.

Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları, nanoteknoloji sektöründe çalışan mühendislerdir. Mezunlar, nanoteknoloji mühendisi, araştırma mühendisi, tasarım mühendisi, ürün geliştirme mühendisi vb. pozisyonlarda çalışabilirler.

Türkiye'de Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü, birkaç üniversitede bulunmaktadır. Bunlar arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi gibi birkaç üniversite yer almaktadır.

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü dersleri arasında nano ölçekteki malzeme bilimi, nanoteknolojik cihazların yapımı ve karakterizasyonu, nanoakışkanlar dinamiği, nanoelektronik gibi konular yer almaktadır.

Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları, nanoteknoloji sektöründe, özellikle biyoteknoloji, ilaç endüstrisi, elektronik, malzeme bilimi, enerji sektörü, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilirler. Mezunlar, nanoteknolojik cihazların tasarımı ve üretimi, nanoakışkanlar dinamiği, nano-ölçekteki malzemelerin karakterizasyonu gibi alanlarda uzmanlaşarak kariyer yapabilirler.

Anahtar Kelimeler : Nanoteknoloji,Mühendisliği,bölümü,,nanometre,boyutundaki,malzemelerin,tasarımı,,üretimi,ve,manipülasyonu,gibi,konuları,ele,alan,bir,disiplindir.,Bu,bölümde,&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar