Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:17 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Nanoteknoloji mühendisliği kısmı nedir, kaç yıllıktır ve bölümden mezun olanlar ne benzer biçimde iş imkanlarına sahiptir? İşte, dört gözle beklenen bütün bilgileri sizler için derledik.

Nanoteknoloji Mühendisliği, oldukça küçükler biliminin uygulamasıdır. Alternatif enerji, elektronik cihazlar, tıbbi teşhis ve tedavi alanlarında çözümler sunan coşku verici bir alandır. 

 Nano Teknoloji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Nanoteknoloji Mühendisliği programları, Kimya Mühendisliği Bölümü ile Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Fen Fakültesi Kimya Bölümü vasıtasıyla müşterek sunulmaktadır. Nanobilim ve Nanoteknoloji alanı, Malzeme Bilimi içerisindeki bir alan olarak, nano ölçekli malzemelerin keşfi, üretimi, karakterizasyonu, modellemesi ve son kullanımını kapsar.

 Nanoteknoloji ile alakalı en entresan şeylerden biri, ebat ölçeği nanometreye yaklaştığında malzemelerin özelliklerinin değişebilmesidir. Malzeme bilimcileri, bu hususiyet değişikliklerini algılamak ve test etmek ve iyi malum malzemelerin nanoyapıları için yeni uygulamalar bulmak için çalışır.

 Nanoteknoloji, son aşama minik boyutlara haiz araç-gereç ve cihazların kullanımını geliştirir. Mikro ve nano yapılı cihazlar makine mühendisliğinde (mikro motorlar ve aktüatörler), inşaat mühendisliğinde olduğu benzer biçimde mikro ve nano yapılı cihazlar bütün mühendislik alanlarını etkilediği için nanoteknoloji vizyoner bir alandır.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Nanoteknoloji mühendisi , bilimin en minik, en şaşırtıcı parçaları çevresinde çalışan kişidir. Hücresel düzeyde bir şeyleri depolamaktan ve değiştirmekten yeni, minik elektronik parçalar yaratmaya kadar, nanoteknoloji mühendisleri, ayrıntılara yoğun bir dikkat ve işleri daha iyi yapmak için kuvvetli bir dürtüye haiz olan mahsulün ürünüdür diyebiliriz.

 Nanoteknoloji Bölümü, akademide olmasıyla birlikte araştırmada mükemmellik için temel yetkinlik merkezlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Nanoteknoloji, doğası gereği disiplinler arası bir alandır ve fizik, biyoloji, araç-gereç bilimi ve kimya içinde köprü kurar.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Son zamanlarda büyük alaka gösterilmiş ve Malzeme Bilimi, Mikro (Nano) elektronik, Minyatürleştirilmiş elektronik ve optik cihazların üretimi, kuantum hesaplama, Hesaplamalı Nanoteknoloji, Nanomekanik mühendisliği ve sensörler, Nanolitografi ve Nano Arayüz benzer biçimde muhtelif disiplinlerdeki son olarak gelişmelerle ilgilenmiştir.

 Bölümden mezun olan mühendisler, son kaliteyi geliştirmek ve sürdürmek için, öteki Ar-Ge kurumları /kuruluşları ile devamlı olarak Devlet, Akademi ve Sanayi işbirlikleri yaratmaktadır.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

 Bir nanoteknoloji mühendisi esenlik, bilim, teknoloji ve çevrenin çehresini moleküler düzeyde değiştirebilecek yeni şeyler öğrenmeye çalışıyor. Kirleticileri kontrol ederler, yiyeceklerimizi ve ilaçlarımızı zenginleştirmek için tozlar oluştururlar. DNA'nın en minik parçalarını incelerler. Vücuttaki hücreleri, proteinleri ve öteki kimyasalları bile manipüle edebilirler.

 Nanoteknoloji mühendisleri gelişmiş malzemeleri ve malzemeleri alır ve bu tarz şeyleri yeni ve coşku verici bir şeye dönüştürür. Daha azca ağırlıkla bir zamanlar ağır olan bir icadı daha iyi çalıştırmaya emek vererek nesneyi oldukça daha bereketli hale getirebilirler. Havadaki, yerdeki ve sudaki kirleticileri ve kirleticileri kontrol etmek için yenilikçi yollar oluşturarak çevreyi gözetmenin ve iyileştirmenin yeni ve geliştirilmiş yollarını da yaratabilirler.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Nanoteknoloji mühendisliği kısmı 4 senelik tahsil verir. Yabancı dil ağırlıklı olarak eğitimlerini sürdürür.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Bölümü okumak isteyenlerin Yüksek Öğretim Sınavına girerek AYT alanında ehil sayısal puanı alması gerekmektedir.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Nanoteknoloji mühendisliği bölümleri çoğu zaman yabancı dil ağırlıklıdır. Okula nazaran tahsil dili çeşitlilik gösterse de İngilizce tahsil veren okullar çoğunluktadır.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Bölüm ancak sayısal alanda elde edilmiş puan türüyle talebe alımı yapmaktadır.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Nanoteknoloji mühendisliği bölümünde daha oldukça; araç-gereç ve nanoteknoloji bilimi, biyomalzeme, biyogenetik, mühendislik temelleri, kimya, biyoloji ve katı hal fiziği, araç-gereç biliminde hesaplama ve endüstriyel malzemeler benzer biçimde alan dersleri almaktadır.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Departman, doğru kariyeri seçme ve bireyin becerilerine ve alaka alanlarına en uygun, iyi maaşlı bir işe girme mevzusunda birçok imkanın yanı sıra kariyer yönlerine kapsamlı rehberlik sağlar. Avrupa, Uzakdoğu Asya ülkeleri, ABD, Kanada ve Hindistan'da büyük istek var.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilirler?

 Kimya alanında hizmet veren laboratuvarlar benzer biçimde tıbbi merkezlerde ve hastaneler bünyesinde de iş alanları fazlaca yüksektir.

 Nanoteknoloji Mühendislerinin Çalışma Alanları Nelerdir?

 Otomotiv sektöründen esenlik sektörüne medikal aygıt üreten fabrikalardan beyaz eşya üreten kurumlara kadar değişik alanlarda iş imkanı mevcut.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Yeditepe Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi benzer biçimde köklü okullarda bölüm tahsil veriyor.

Anahtar Kelimeler : Nanoteknoloji,mühendisliği,kısmı,nedir,,kaç,yıllıktır,ve,bölümden,mezun,olanlar,ne,benzer,biçimde,iş,imkanlarına,sahiptir?,İşte,,dört,gözle,beklenen,büt..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar