Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:15 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Teknolojinin gelişimi ile beraber yeni mesleklere de alaka oldukca artmıştır. Son yılların gözde mesleklerinden olan nükleer enerji mühendisliği ise dikkat çekiyor. Nükleer enerji mühendisliği kısmı nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Nükleer enerji mühendisliği, nükleer santrallerin geliştirilmesini ve tasarımlarının oluşturulmasını elde eden bir meslek dalıdır. Nükleer enerji mühendisleri santrallerin sorunsuz çalıştırılmasını sağlamakla görevlidir.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı Ve Hakkında Bilgi

 Nükleer enerjinin 1942 yılından itibaren yayılması ile bu sektörde çalışan işgücüne gereksinim duyulmuştur. Son yıllarda artan nükleer enerji santralleri de mühendis ihtiyacı doğurmuştur. Üniversitelerin bünyesinde bulunan Nükleer enerji mühendisliği kısmı verdiği eğitimler ile beraber alanında uzman ve yetişmiş nükleer enerji mühendislerini mezun ediyorlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir?

 Nükleer enerji mühendisliği enerji sektöründe mühim bir yer kaplayan nükleer enerji santrallerinin geliştirilmesini sağlarlar. Santralin tasarımlarını da meydana getiren nükleer enerji mühendisleri bu nükleer santrallerin sorunsuz bir biçimde emek harcaması için emekler yaparlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Bu bölüm nükleer enerji alanında sektöre yetişmiş elemanlar kazandırır. Nükleer enerji mühendisliği bölümünde verilen temel mühendislik eğitimlerinin yanı sıra alan dersleri ile beraber donanımlı mühendisler mezun olur. Bu mühendisler istedikleri nükleer enerji santrallerinde rahatça çalışabilirler.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Üniversitelerin nükleer enerji mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler nükleer enerji santrallerinden birinde huzurlu bir biçimde çalışabilirler. Özellikle üretim, tasarım, proje ve yöneticilik benzer biçimde alanlarda çalışan nükleer enerji mühendisleri nitelik kontrolü ve araç-gereç tedariki benzer biçimde alanlarda da çalışabilirler.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Nükleer enerji mühendisliği kısmı üniversitelerin mühendislik fakültesine bağlıdır. Üniversitelerde yer edinen nükleer enerji mühendisliği kısmı 4 senelik bir lisans eğitimi vermektedir. 4 Yıllık eğitimin arkasından ise nükleer enerji mühendisleri stajlarının arkasından iş dünyasına atılırlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Nükleer enerji mühendisliği bölümünde okumak isteyen adaylar araştırmacı ve disiplinli bir özelliğe haiz olmalılar. Sorumluluk sahibi ve planlı kişiler nükleer enerji mühendisliği bölümünü tercih edebilirler. Bu adayların mühendislik ve enerji sektörüne ilgisinin de yüksek olması beklenir.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Hacettepe Üniversitesi'nde bulunan nükleer enerji mühendisliği bölümünün tahsil dili İngilizcedir. Sinop Üniversitesi nükleer enerji mühendisliği bölümünde ise tahsil dili Türkçe olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde KKTC uyruklu öğrenciler için oluşturulan bölümün tahsil dili de İngilizce olarak belirlenmiştir.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Üniversite tercihleri yapılırken nükleer enerji bölümünü seçen adayların matematik ve fen bilimleri sorularını çözmeleri gerekir. Çünkü nükleer enerji mühendisliği kısmı sayısal puan türünde talebe almaktadır. Sınavda yüksek sayısal puan alan kişiler nükleer enerji kısmına alınırlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Üniversitelerdeki nükleer enerji mühendisliği bölümünde bilgisayar programlama, genel fizik, genel matematik ve reaktör fiziği benzer biçimde dersler bulunur. Nükleer enerji mühendisliği öğrencileri enerji, nükleer fizik ve mühendislik etiği benzer biçimde birtakım dersleri alırlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Günümüzde son aşama popüler olan nükleer enerji mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler nükleer enerji santrallerinde çalışabilirler. Nükleer enerji mühendisleri üretim, tasarım, maliyet analizi, yöneticilik ve nitelik kontrolü benzer biçimde alanlarda çalışabilirler.

 Nerelerde İş Bulabilir Ve Çalışabilir?

 Nükleer enerji mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler çoğu zaman enerji santrallerinde, nükleer sistemlerin yer almış olduğu şirketlerde çalışabilirler. Aynı zamanda amme ve hususi sektör içinde pek fazlaca alanda da iş bulunabilir. Yüksek maaşlar ile çalışan nükleer enerji mühendisleri stajın arkasından kendi alanlarında işlerde emek verme olanağına haiz olurlar.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Nükleer enerji mühendisliği bölümünden 4 senelik öğrenim alarak mezun olan kişiler "Nükleer Enerji Mühendisi" unvanı ile pek fazlaca enerji santrali ve nükleer enerji santrallerinde iş bulabilirler. Santral kontrolü ve nükleer enerji santrali tasarımı da meydana getiren mühendisler üretim, araç-gereç tedarik ve yöneticilik benzer biçimde pek fazlaca değişik iş konulunda çalışabilirler.

 Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Türkiye genelinde iki üniversitede nükleer enerji mühendisliği kısmı bulunmaktadır. Sinop Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi'nde nükleer enerji mühendisliği kısmı yer alıyor. Nükleer enerji mühendisliği okumak isteyen kişiler bu bölümlerden birini tercih edebilirler.

Anahtar Kelimeler : Teknolojinin,gelişimi,ile,beraber,yeni,mesleklere,de,alaka,oldukca,artmıştır.,Son,yılların,gözde,mesleklerinden,olan,nükleer,enerji,mühendisliği,ise,dikkat,çekiyor.,Nükl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar