Optik Ve Akustik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:16 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Optik Ve Akustik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Optik Ve Akustik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı temel olarak fer ve ses ile çalışan cihazları tasarlamak ile görevlidir. Bununla birlikte bu cihazların hazırlanması, veri analizlerinin yapılması ve geliştirilmesi üstüne araştırılması üstüne muayyen emek harcamalar yürütmektedir. Sizler için Optik ve Akustik Mühendisliği ile alakalı bulunan tüm detayları ayrıntılı bir biçimde derledik.

Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı okuyan kişilerde birçok şirkette tasarım, geliştirme yada bilimsel nitelikli anlamda ilmi olarak değişik görevlerde çalışabilirler.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Optik ve Akustik Mühendisliği genel hatlarıyla fer ve ses üstüne çalışan cihazların tasarlanmasını elde eden bir bölümdür. Bununla birlikte bu cihazların analizlerinin yapılması, bu cihazların geliştirilmesi ve aygıt araştırmalarının yapılması bu parçaya aittir. Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünün aslolan amacı şirketlerde üretilen projelerinin hazırlanmasına destek olmaktadır. Aynı zamanda da bu mamüllerin emek verme denetimini, tasarımını ve nitelik kontrolünü bu bölüm mezunu olan mühendisler yapmaktadır.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Günümüzde kullanılan birçok aygıt optik olarak üretilmektedir. Bu yüzden Optik ve Akustik Mühendislerinin işleri fazlaca büyüktür. Optik mühendisleri cihazın içinde kullanılan ışığın ve cihazın lüzumlu donanımlarını araştırmakla görevlidir. Bununla birlikte günlük hayatta da bu cihazların basit bir biçimde kullanılmasına destek olmaktadır. Optik ve Akustik Mühendisliği genel hatlarıyla fizik biliminin üstünde yoğunlaşan bir bölümdür. Bununla birlikte bu kısmı okuyan kişiler ağırlıklı olarak elektrik, elektronik, iletişim ve araç-gereç bilimine kadar birçok değişik kısımda çalışabilmektedir.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Gelişen teknoloji ile birlikte birçok şahıs günümüzde telefon ve benzeri optik fer elde eden teknolojik aletler kullanmaktadır. Optik ve Akustik Mühendisliği mezunu olan kişilerin yapabileceği işler ise şu şekildedir;

Üretim

Tasarım

Proje Maliyeti Analizi

Malzeme Tedariki

Kalite Kontrolü

İdarecilik

Optik ve Akustik Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı dört senelik bir lisans eğitimi bölümüdür. Bu bölümden mezun olmak isteyen kişilerin 240 AKTS kotasını doldurması gerekmektedir. Kişiler mezuniyet koşullarını yerine getirerek dört yılda bu bölümden mezun olabilir.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı okumak isteyen kişiler aslına bakarsak fer ve ses mühendisi olmaktadır. Kişilerin bu kısmı okuması için ilk önce analitik düşüncelerinin fazlaca iyi olması gerekmektedir. Mantıklı, soğukkanlı ve mesuliyet sahibi olan kişiler bu kısmı kolaylıkla okuyabilir. Bu kısmı okumak isteyen kişilerin fizik, kimya ve matematik benzer biçimde derslerde başarıya ulaşmış olması gerekmektedir.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Optik ve Akustik Mühendisliği okumak isteyen öğrenciler bölümlere gore İngilizce tabanlı yada Türkçe tabanlı bölüm tercih edebilirler. Üniversitenin açmış olduğu bölüm diline gore, bölümün yabancı mı yada Türkçe tabanlı bir bölüm mü olacağına karar verebilirler.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Almaktadır?

 Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı SAY puan sistemi ile talebe almaktadır. Bu parçaya girmek isteyen kişilerin MF1, MF2, MF3 ve MF4 sorularını başarıya ulaşmış bir biçimde çözmesi gerekmektedir. Bununla birlikte fizik, kimya ve biyoloji benzer biçimde MF temelli dersleri başarıya ulaşmış bir biçimde sınavda yapmaları gerekmektedir.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Bu kısmı okumak isteyen kişiler özetlemek gerekirse ses ve fer mühendisi olmaktadır. Özellikle günümüzde yaygın olarak kullanılan tüm teknolojik aletler bu teknoloji ve mühendislik ile üretilmektedir. Bu kısmı okuyacak olan kişilerin gördükleri dersler ise şu şekildedir;

Fotoğraf ve Holografi

Optiğe Giriş

Optik ve Akustik Materyaller

Aydınlatma Mühendisliği

Tasarım

Ses Ötesi Uygulamaları

İleri Optik

Akustik Laboratuvarı

Optik Disk Sistemleri

Bilgisayar Destekli Çizim

Kablosuz Sistemler

Görüntü Sistemleri

Elektronik

Elektromanyetik Alanlar

Analog Elektronik

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Optik ve Akustik Mühendisliği kısmı okuyan kişiler üretim, tasarım, proje ve benzeri birçok alanda görevli bir biçimde çalışabilirler. Aynı zamanda da bu bölüm mezunu olan kişiler idarecilik yapabilir yada bilimsel nitelikli alanda kariyer yapabilirler. Optik ve Akustik Mezunu olan kişiler fer ve sesle alakalı bulunan tüm sektörlerde huzurlu bir biçimde çalışabilirler.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Optik ve Akustik Mühendisleri optiğin ve akustiğin bulunmuş olduğu tüm alanlarda huzurlu bir biçimde çalışabilirler.

 Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Bu kısımda okumak isteyen kişiler Gaziantep Üniversitesinde, mühendislik fakültesine okuyabilirler. 

Anahtar Kelimeler : Optik,ve,Akustik,Mühendisliği,kısmı,temel,olarak,fer,ve,ses,ile,çalışan,cihazları,tasarlamak,ile,görevlidir.,Bununla,birlikte,bu,cihazların,hazırlanması,,veri,analizlerinin,yapılm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar