Optisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Optisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:55 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Optisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Optisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Optisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Optisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Optisyen olmak bilhassa çağımızın en oldukça tercih edilen meslek dallarından biridir. Sizin için Optisyen nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Optisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları mevzularını tümü bilgileri ile beraber derledik.

Optisyen, göz doktoru tarafınca tanısı konulmuş durumda olan ve reçetesi verilmiş durumdaki hastalara, reçete kapsamında müsait gözlükleri verir.

 Optisyen Nedir?

 Optisyen, göz doktorun tanısını koyulmuş olduğu ve bu doğrultuda ve reçetesi verilmiş haldeki hastalara, reçeteye nazaran müsait nitelikteki gözlükleri veren kişiye denilir. Diğer taraftan optisyen, yazışma lens alanında ihtisas sahibi kişidir.

 Optisyen Ne İş Yapar?

 Bir optisyen, gerektiği durumlarda standartlara müsait özellikte gözlük montajı işlemini gerçekleştirebilir. Gözlük montajının yanı sıra gözlüğün onarımını gerçekleştirir. Bir optisyen ile gözlükçü aynı mesleği yapmaz. Optisyen olan bir şahıs gözlükçü açabilir sadece her gözlükçü optisyen olma olanağına erişemez. Her gözlükçü ortamında minimum bir optisyen çalıştırılması zorunlu olmaktadır. Bir optisyen, lüzumlu hallerde kişilerin göz numarasının tespit edilmesi işlemini de gerçekleştirebilir.

 Optisyen Nasıl Olunur?

 Optisyen olmak isteyen bir bireyin ilk önce ön lisans mezunu olması gerekliliği laf konusudur. Göz sağlığı hakkında olan çalışmaların önemi bilhassa yaşadığımız çağda çok fazla artmaktadır. Bundan dolayı günümüzde yetişen gençlerden bir çok optisyen olmak istemektedir. Optisyen olmak isteyen bireylerin ise ilk önce lise eğitimlerini başarıya ulaşmış bir halde tamamlamaları ve arkasından da üniversite giriş imtihanlarından bölüm puanında ihtiyaç duyulan seviyeyi elde etmesi ve 2 senelik olan bir ön lisans eğitimini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Üniversitelerin optisyenlik bölümünü başarıya ulaşmış halde tamamlayan bireyler optisyen olma olanağına haiz duruma gelirler.

 Optisyen Olma Şartları Nelerdir?

 Optisyen olmayı dilek eden bireylerin mesleğe uygunluk açısından bu mevzuda bilgili bir tercih yapması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Gerekliliği laf konusudur. Tüm bunların yanında optisyen olmak isteyen bireylerin haiz olması ihtiyaç duyulan şartlar bulunur. Buna nazaran:

 - Optisyen olmak için bireyin kanuni anlamda yönetmeliklere müsait bir durumda olmak,

 - Fizik ve biyoloji şeklinde göz sağlığı hakkında temel mevzularda ehil malumat ve donanıma haiz olmak,

 - Sabırlı olmak,

 - Optik ışıklar mevzusuna alakalı ve meraklı olmak,

 - El ve parmakları başarıya ulaşmış ve iyi bir halde koordine edebilme becerisine haiz olmak,

 - Prosedürlere nazaran işi tamamlamak,

 - Disiplin sahibi olmak,

 - Dürüst olmak,

 - Özel olarak optisyenlerin genelde muayyen malzemeleri kullanabilir olması gerekliliği laf konusudur. Söz mevzusu malzemeler içinde ise; kalıplama makinesi, yapıştırıcı makineler, cam pensleri, cam kesicileri, sıcak hava veren ısıtıcılar, cam tıraşlama makinesi, delme makineleri, renkli camlar ve çerçeveler mevzusunda ehil malumat sahibi olmasının gerekliliği laf konusudur.

 Optisyen'in Görevleri Nelerdir?

 Optisyenin görevli olduğu pek oldukça rolü bulunmaktadır. Bu görevlerden kimilerini şu şekildeki listelemek mümkün;

 - Göz doktoru tarafınca tanısı konulan ve verilmiş olan reçeteye müsait lens veya gözlükleri hazırlamak,

 - Montajı hazır durumda olan gözlükleri hastanın yüzüne müsait olarak ayarlamak,

 - Hastanın tercih etmiş olduğu optik camların laboratuvar ortamında hazırlanmasını sağlamak,

 - Görmeye destek optik camlar hakkında olarak hastanın bilgilendirilmesini sağlamak,

 - Pupillametre yada optik cihazlar vesilesiyle hastanın odak noktaları ve ölçülerinin tespitini yapmak,

 - Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak hastanın daha sonraki hayatında gözlüğünde oluşabilecek problemlerin giderilmesini sağlamak,

 - SGK ile anlaşmalı durumda olan optisyenler, her ay satmaca edeceği reçeteleri regüle etmek ve arkasından bu reçeteleri kuruma teslim etmek,

 Optisyen Maaşları Ne Kadar?

 Optisyen maaşları;

 - En Düşük Optisyen Maaşı; 2.600 TL.

 - En Yüksek Optisyen Maaşı;5.100 TL.

 - Ortalama Optisyen Maaşı; 3.085 TL

 Optisyen İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Optisyen iş imkanları oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bir optisyen; vazife aldığı gözlükçüde sorumlu müdür olarak vazife üstlenebilirler. Optisyenlik bölümünü başarıyla tamamlamış olan kişiler; kendi gözlükçü dükkanını da kolaylıkla açma olanağına sahiptirler. Faaliyette olan her gözlükçü dükkanında optisyen çalıştırılması mecburidir. Ayrıca optisyenler, göz sağlığı hakkında durumda olan hususi sektör kuruluşlarında, hastanelerde veya göz sağlığı hakkında muhtelif laboratuvarlarda vazife alabilir ve çalışabilirler.

Anahtar Kelimeler : Optisyen,olmak,bilhassa,çağımızın,en,oldukça,tercih,edilen,meslek,dallarından,biridir.,Sizin,için,Optisyen,nedir,,ne,iş,yapar,ve,iyi,mi,olunur?,Optisyen,olma,şartları,,maaşlar..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar