Orman Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:46 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Orman Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İyi bir meslek sahibi olmak için belli eğitimler almak gerekir. Bu eğitimlerin arkasından ise meslek sahibi olunabilir. Özellikle son yıllarda orman mühendisliği kısmı fazlaca merak ediliyor. Orman mühendisliği kısmı nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Orman mühendisliği kısmı orman alanlarının yönetimi ve planlamasının yapılması için mühendisler yetiştirir. Üniversitelerdeki orman mühendisliği kısmı yardımıyla malumat birikimi yüksek orman mühendisleri yetişir.

 Orman Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Mühendislik prensip ve tekniklerinin temelini oluşturduğu orman mühendisliği kısmı üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlıdır. Orman mühendisliği bölümünde orman alanlarının yönetimi ve planlaması öğretilir. Bu kısımda öğrenim alan öğrenciler kereste hasat teknikleri ile beraber orman etüdü benzer biçimde mevzularda da uzmanlaşırlar.

 Orman Mühendisliği Nedir?

 Orman mühendisliği, ormanlardaki yaşamı ve orman planlamasının doğru bir biçimde planlanmasını sağlar. Ormanların sürdürülebilirliği, kereste ve havzaların sağlığı ile yırtıcı ömür mevzularında emek harcamalar meydana getiren orman mühendisliği rekreasyonel kullanım mevzusunda da emek harcamalar yapar.

 Orman Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Üniversitelerin orman mühendisliği kısmı malumat birikimi yüksek orman mühendisleri yetiştirmeyi hedefler. Bu kapsamda bilim ve mühendislik temeline dayanan orman mühendisliği kısmı orman yaşamı ve genel botanik hakkındaki öğrencileri malumat sahibi yapar. Bu bölüm öğrencilere ormanları korumanın ve yaşatmanın önemini anlatır. Aynı zamanda ormanların sürdürülebilirliği ile alakalı emek harcamalar yapılır.

 Orman Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Orman mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler rahat bir biçimde iş bulabilirler. Orman mühendisleri muhtelif amme ve müesseselerinde veya hususi sektörde emek harcama imkanı bulurlar. Ormanların geliştirilebilmesi için çalışan orman mühendisleri ormanların korunması ve ağaçlandırılması benzer biçimde mevzularda da muhtelif proje ve emek harcamalar gerçekleştirirler.

 Orman Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Orman mühendisliği kısmı üniversitelerin mühendislik fakültesine bağlıdır. Mühendislik fakültesine bağlı olan orman mühendisliği bölümünde 4 senelik lisans eğitimi verilmektedir. Aynı zamanda orman mühendisliği bölümünde 8 sömestr bulunmaktadır. Orman mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonrasında öğrenciler "Orman Mühendisi" unvanı ile işe başlarlar.

 Orman Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Orman mühendisliği bölümünde okumak için adayların tabiat sevgisinin bulunması gerekir. Araştırmacı bir yapıya haiz olan öğrenciler bununla beraber mesuliyet sahibi ve disiplinli olmalılar. Kendilerini geliştirmeye yatkın olacak öğrenciler üniversite sınavından ehil puanı alarak istedikleri üniversitelerin orman mühendisliği bölümünü tercih edebilirler.

 Orman Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Orman mühendisliği bölümünün tedris dili İngilizce değildir. Türkiye genelinde mühendislik fakültelerine bağlı olan orman mühendisliği bölümünde Türkçe tedris dili kullanılmaktadır. Bu orman mühendisliği bölümlerinde rahat düzeyde İngilizce eğitimi verilmektedir.

 Orman Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Üniversitelerin orman mühendisliği kısmı sayısal puan türü ile talebe alıyor. Bu noktada orman mühendisliği kısmına gitmek isteyen adaylar üniversite sınavına girdiklerinde fen bilimleri ve matematik derslerinde sual çözmeleri gerekiyor. Üniversite sınavında yüksek puan öğrenciler orman mühendisliği bölümünde öğrenim alıyorlar.

 Orman Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Üniversitelerin orman mühendisliği bölümünde öğrenim bulan öğrenciler genel botanik, jeoloji, zooloji, harita bilgisi ve ağaç fizyolojisi benzer biçimde dersleri görürler. Aynı zamanda orman mühendisliği bölümünde yaban yaşamı bilgisi, nebat genetiği ve ıslahı, orman ekolojisi, ormancılık hukuku ve toprak bilimsel benzer biçimde birtakım dersler verilir. Öğrenciler 8 yarı senelik öğrenim dönemi süresince bu derslerden görevli tutulurlar.

 Orman Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları Ve Olanakları Nelerdir?

 Orman mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler için oldukca geniş kapsamlı bir iş seçeneği bulunmaktadır. Öncelikle Orman Bakanlığı bünyesinde fazlaca sayıda orman mühendisi istihdam edilmektedir. Bunun yanı sıra ulusal parklar ve Çevre Bakanlığı bünyesinde orman mühendisleri için fazlaca sayıda iş imkanı bulunmaktadır.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Orman mühendisleri için gerek amme müesseselerinde gerek ise hususi sektör bünyesinde iş olanakları bulunur. Orman mühendisleri devlet kurumunda çalışmak için ilk önce Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girerler. Buradan yüksek puan alan orman mühendisleri istedikleri kuruma atanabilirler. Aynı zamanda orman mühendisleri Karayolları Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri'nde de çalışırlar.

 Orman Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Orman mühendislerinin geniş bir emek harcama alanı bulunmaktadır. Özellikle devlet müesseselerinde fazlaca sayıda orman mühendisi istihdamı sağlanır. Özel sektörde yapılacak ormanların planlaması ve sürdürülebilirliği için de orman mühendislerine gereksinim duyulur.

 Orman Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Orman mühendisliği bölümleri İstanbul Üniversitesi, Karadeniz Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Türkiye genelinde 11 değişik üniversitede orman mühendisliği kısmı bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : İyi,bir,meslek,sahibi,olmak,için,belli,eğitimler,almak,gerekir.,Bu,eğitimlerin,arkasından,ise,meslek,sahibi,olunabilir.,Özellikle,son,yıllarda,orman,mühendisliği,kısmı,fazlaca,mer..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar