Psikolojik Danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolojik Danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:52 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Psikolojik Danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolojik Danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Psikolojik Danışman nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolojik Danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Psikolojik danışmanlık, danışanın kendini ve çevresini daha iyi anlayıp kabul etmesine ve faal seçimler yapmasını amaçlayan bir süreçtir. Bu dönemi yöneten şahıs ise ruhsal danışmanlardır. Birçok gencin kariyer hedeflerinde yer edinen ruhsal danışmanlık mesleğine dair ruhsal danışman nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Psikolojik danışman olma şartları, maaşları ve iş imkanlarını sizler için derledik.

Psikolojik danışmanlıkta ruhsal danışmanlar ve danışanlar süreç içinde yer alırlar. Sosyal ortamda gerçekleşen bir öğrenme dönemi laf konusudur. Psikolojik danışman, ruhsal yöntemler ve teknikler yolu ile danışanlarına destek olurlar. Danışanın, sıhhatli kararlar verebilmesi ve ahenk gösterme yolu ile kendini gerçekleştirmesine yardımcı olmak ruhsal danışmanlığın amaçları içinde bulunuyor.

 Psikolojik Danışman Nedir?

 Psikolojik danışman; rehberlik ve ruhsal danışman olarak da vatanımızda bilinmektedir. Rehberlik ve ruhsal danışman, bireylerin hayatlarında karşılaşmış olduğu muhtelif sorunları çözmeleri yada hedeflerine doğru yönlenmelerinde etken olan meslek sahipleridir. Psikolojik danışman, kişinin kendisini geliştirmesi hususunda bilgisi ve deneyimi ile ona yardımcı olan kişidir.

 Psikolojik Danışman Ne İş Yapar?

 Psikolojik danışman danışanların kendini anlamasına, sorunlarını çözmede realist kararlar almasına, çevresindeki imkanları tanımasına ve haiz olduğu kapasitesini kendisine müsait bir düzeyde geliştirmesine destek olur. Bu işleri gerçekleştirirken ustalaşmış bir halde hareket eder.

 Psikolojik Danışman Nasıl Olunur?

 Rehberlik ve ruhsal danışmanlık (PDR) bölümü, Eşit ağırlık (EA) puan türünde dört senelik öğrenim veren lisans bölümüdür. Rehberlik ve ruhsal danışman olmak için üniversitelerin dört senelik öğrenim veren ruhsal danışmanlık ve rehberlik yada psikoloji bölümünden mezun olma şartı bulunmaktadır.

 Psikolojik Danışman Olma Şartları Nelerdir?

 Eğitim koşulunu yerine getiren kişilerde ruhsal danışman olmak için aranılan şahsi nitelikler ise şöyledir:

 - İyi bir yazışma yeteneği sergilemek,

 - Danışanlarına karşı empatik bir tasarruf gösterebilmek,

 - Stres idare etme yeteneği bulunmak,

 - Gözlem gücü yüksek olmak,

 - Ağır romantik durumlar karşısında dirayetli olmak.

 Psikolojik Danışmanın Görevleri Nelerdir?

 - Kendisine danışan kişileri dinlemek ve sorular yöneltmek,

 - Gözlemci teknikler ile olay öyküleri şeklinde değişik değerlendirme araçlarını kullanarak danışanın yaşamının tam bir resmini ve tedavi arayışının sebeplerini çizmeye destek olmak,

 - Birey ve öteki aile üyeleri ile münakaşa ve mesele çözme oturumları regüle etmek sureti ile aile terapisi yapmak,

 - Kişinin, davranışını değiştirmesinin iyi mi hissettirdiği ve iyi mi değişikliklere yol açmış olduğu şeklinde hususlara ilişik alışkanlık terapileri uygulamak,

 - Danışana, durumları görmenin farklı yollarını önermek,

 - Yanlış düşüncelerle yüzleşme yada meydan okuma odaklı bilişsel terapi uygulamak,

 - Danışanın biyolojik, ruhsal, fizyolojik ve toplumsal problemlerini bir tüm içinde değerlendirmek,

 - Psikolojik değerlendirmenin neticelerine dayanarak danışana hususi bir tedavi planı oluşturmak,

 - Tedavi planını danışana açıklamak.

 Psikolojik Danışman Maaşları Ne Kadar?

 Gençler mesleki tercih yaparken ekonomik şartları da göz önünde bulunduruyorlar. Psikolojik danışmanların ne kadar ücret almış olduğu merak edilenler içinde. Bir ruhsal danışman, aylık yaklaşık olarak orta okul ve lise muadili okullarda 4000-TL ile 4.550-TL aralığında maaş almaktadır. Rehberlik ve inceleme merkezinde çalışanlar ise daha yüksek maaşlar almakta olup maaş aralıkları 5.500-TL ile 6.500-TL içinde değişmektedir.

 Psikolojik Danışman İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Rehberlik ve ruhsal danışmanlık programını bitiren lisans mezunları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda, hususi öğrenim kuruluşlarında ve Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ruhsal danışman/kılavuz öğretmen olarak çalışabilirler. Özel ruhsal haber alma merkezlerinde ruhsal danışman ve ihtisas alanlarına nazaran psikoterapist olarak görevalırlar. Özel şirketlerin insan kaynakları ve öğrenim bölümlerinde insan kaynakları uzmanı, kariyer ve idare danışmanı ve öğrenim danışmanı olarak çalışabilmektedirler. Daha pek oldukca emek verme alanları olan bir meslektir.

Anahtar Kelimeler : Psikolojik,danışmanlık,,danışanın,kendini,ve,çevresini,daha,iyi,anlayıp,kabul,etmesine,ve,faal,seçimler,yapmasını,amaçlayan,bir,süreçtir.,Bu,dönemi,yönet..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar