Restoratör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Restoratör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:51 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Restoratör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Restoratör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Restoratör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Restoratör olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Teknolojinin gelişmesi yenidünya düzenini sağlamak amacıyla vatanımızda de birçok meslek farklılıkları görülmeye başlamıştır. Mesleklerden bir tanesi restoratörlüktür. Birçok bireyin merak etmiş olduğu meslekler içinde yer edinen restoratörlük kişilerim araştırmaya giriştiği mesleklerden bir tanesidir. Restoratörlük ile alakalı bilgileri merak edenler için derledik.

Restoratörlük vatanımızda son dönemlerde popüler olmaya başlamış olan mesleklerden bir tanesidir. Restoratörlük alakalı malumat sahibi olmak isteyen kişiler genel hatlarıyla arama motorlarında bu mesleğin ne işe yaradığını merak ederler. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bölüm seçiminde kendilerine en müsait kısmı araştırmaya çalışırlar. Bu bölümler içinde restoratörlük ile malumat toplanmak ister.

 Restoratörlük Nedir?

 Restoratör ilmi ve teknik detayları birleştirerek güzel duyu bir bakış açısıyla zamanı ve kültürel varlıkları korumak ve güzel duyu bakış açısını eserlere uygulamaktır. Bu alandan mezun kişiler restoratör olarak vazife yapabilmektedir.

 Restoratör Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekmektedir?

 Restoratör olmak isteyen öğrenciler bilhassa üniversite sınavlarında kendilerine en müsait bölümün hangisi bulunduğunu araştırmaya başlar. Restoratör olmak isteyen kişiler üniversitelerin kültür varlıklarını koruma ve tamir bölümlerinden 4 senelik öğrenim aldıktan sonrasında restoratör olarak vazife alabilirler. Aynı zamanda mimari restorasyon bölümlerinde 2 senelik öğrenim aldıktan sonrasında da restoratör olarak vazife yapmak mümkündür.

 Restoratörlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

 - Restoratör olmak isteyen kişiler birçok mevzuda kırılgan olmak durumundadır. Özellikle zamanı eserlerin korunması ile alakalı çalışmalarda bulunacak olan restoratörler bu mevzuda oldukca kırılgan davranmalı ve eserleri zarar vermeden işleri teslim etmelidir.

 - Restoratörler kırılgan aletleri kullanabilecek ince motor becerilerini haiz olmalıdır. Seyahat engeli bulunmayan kişiler olmalıdır.

 - Detaylara ehemmiyet veren ve detaylarda emek harcamayı seven kişiler restoratör olabilir. Restoratörler için en mühim konulardan bir tanesi de planlama becerilerinin yüksek olmasıdır. Böylece işlerin teslim tarihinden rivayet edilerek teslim edilmesi gerekmektedir.

 - Restoratörler tek başına emek harcama yapamayacakları için takım çalışmasına yatkın kişilerden seçilmelidir.

 - Aynı zamanda güzel duyu anlayışı gelişmiş olan ve güzel duyu bakışı kuvvetli olan kişiler restoratör olarak vazife yapabilir.

 - Restoratörler için mühim özelliklerden bir tanesi de sözlü ve yazılı İletişim becerisi gelişmiş olmasıdır.

 Restoratörlerin Sorumlulukları Nelerdir?

 Restoratör olmak isteyen öğrenciler üniversitelerin 4 senelik yada 2 senelik bölümlerinden mezun olarak lüzumlu eğitimleri aldıktan sonrasında restoratör olarak göreve başlayabilir. Genel olarak restoratörlerin çalmış olduğu alanlar göç eder yada taşınmaz sanat eserlerinin korunması bakım ve onarımı ile ilgilidir. Restoratörler genel hatlarıyla şu başlıklar altında görevlere sahiptir;

 - Binaların ve eserlerin deformasyona uğramış risklerini tanımlamak

 - Sanat eserlerinin korunması ve bu sanat eserlerini restorasyonu ile alakalıki lüzumlu kişilerle görüşüp düşünce donanmasına varmak.

 - Müşteri ile müspet kontakt kurmak

 - Restorasyon öncesinde zamanı olan binanın veya eserin fotoğrafını çekmek

 - İş öncesinde ve işin ondan sonra yapılacak olan çalışmaların detaylarını kayıt dibine almak

 - Bilimsel araçları kullanarak bozulmanın boyutunu ve bu bozulmanın nelerden kaynaklandığını incelemek

 - Yapıların korunması için biyolojik, çevresel veya insani etkilerden olup biten sorunları önlemek amacıyla tedbirler almak.

 - Kültürel mirası korumak amacıyla mahalli yönetimleri yada bireysel müşterilere ne şeklinde önlemler almaları gerektiğine dair tavsiyelerde bulunmak.

 - Restorasyonu yapılacak eserin veya binanın restorasyonu ile alakalı maliyet çıkarmak

 - Restorasyon için kullanılacak olan malzemelerin ve kaynakların teminini sağlamak

 - Hassas olan sanat eserlerini temizlemek ve bu sanat eserlerini onarmak için çözümler üretmek

 - Bu alanda yapılacak yeniliklerden haberdar olarak yeni teknikleri kullanmak

 Restoratörlerin Ortalama Maaşları Ne Kadardır?

 Restoratör almak isteyen öğrenciler bilhassa alanlarından mezun olarak gelişime aleni kişiler olmalıdır. Restoratörler devlet kuruluşlarında veya hususi kurumlarda istihdam edilebilmektedir. Aynı zamanda restoratörler bireysel olarak da çalışmalarını sürdürebilmektedir. Restoratörler kamuda istihdam edilmek suretiyle KPSS'ye girerek ehil puanı almalıdır. Bu ehil puan cevabında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışmaya başlayabilir. Özel şirketlerde de sanat eserleri hakkında emek harcamalar yapabilen restoratörler bulunmaktadır. Restoratörlerin yaklaşık maaşı ise 3110 TL civarındadır.

Anahtar Kelimeler : Teknolojinin,gelişmesi,yenidünya,düzenini,sağlamak,amacıyla,vatanımızda,de,birçok,meslek,farklılıkları,görülmeye,başlamıştır.,Mesleklerden,bir,tanesi,restoratörl&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar