Sağlık Teknikeri nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Sağlık Teknikeri olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:50 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Sağlık Teknikeri nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Sağlık Teknikeri olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Sağlık Teknikeri nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Sağlık Teknikeri olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Sağlık kelime anlamı olarak vücudun ve ruhun sağlık arasında olma durumuna gelir. Tekniker ise Almanca dilinden Türkçemize girmiştir. Sağlık teknikeri ile alakalı bütün detayları derledik.

Sağlık teknikeri son zamanlarda çokça tercih edilen bir meslek olmaktadır. Mesleği itibari ile özellikler hemşirelerin yükünü hafifletmede büyük rol üstlenir. Sağlık bir fert için en mühim değerdir. Sağlık sorunları yaşayan bir kişiye destek olup tedavisini yapmak ve sağlığına kavuşturmak çok kıymetli bir iş olmaktadır. Bu nedenle sıhhat teknikeri olmak çok kıymetli olmakla beraber hürmet duyulan meslek olmaktadır. Sağlık teknikerleri üstlendiği vazife ve sorumlulukları ile doktorların ve hemşirelerin yükünü hafifletmektedir.

 Sağlık Teknikeri Nedir?

 Dünyadaki en büyük sektörlerden birisi asla şüphesiz sıhhat sektörüdür. Devlete ilişik ve hususi sektöre ilişik birçok sıhhat kurumu ve hizmetleri bulunmaktadır. Sağlık teknikeri Sağlık Bakanlığı'na ilişik yönetimsel kurumlarda, sıhhat ocaklarında, hastanelerde ve acele servislerde çalışabilen temel sıhhat malumat ve becerisine haiz kalifiye sıhhat çalışanıdır. Aynı zamanda evrak ve aygıt hazırlama süreçlerinde de vazife alan yetkili kişilerdir. Sayıları çokça fazla olan sıhhat teknikerlerinin kurmuş oldukları dernekte mevcuttur.

 Ne İş Yapar?

 Sağlık alanında canlıların sağlıklarını korumak ve tedavi edilmek laf mevzusu olduğundan hata oranının düşük olması gerekir. Bu yüzden sıhhat teknikeri olarak mesleğini sevmek ve öz veri ile yerine getirme mevzusu çok ehemmiyet taşır. Sağlık Bakanlığı'na ilişik müessese ve kuruluşları içinde vazife alan sıhhat teknikerleri hastaları karşılamak ve muayene işlemlerini çözmek için lüzumlu birimlere yönlendirir. Çalıştığı alanı pak ve tertipli tutmak görevleri arasındadır.

 İlgili kişilerin onayı ile hastaları hareket ettirir ve yürümesine destek olur. Hastaların sıhhat niteliğinde oluşan değişimleri yetkili kişilere bildirir. Yetki verilmesi doğrultusunda hastalara lüzumlu egzersizleri yaptırır. Sağlık alanında ve müdahale anında kullanılacak alet ve malzemeleri hazırlar ve lüzumlu hijyen kurallarına müsait olarak temizliğini gerçekleştirir. Görevli olduğu alandaki evrakların takibini yapar ve düzenini sağlar.

 Nasıl Olunur?

 Sağlık teknikeri ve sıhhat teknisyeni unvanlarının aynı algılama geldiği bilinmektedir. Ancak sıhhat teknisyeni sıhhat meslek lisesinden mezun olunanlara denilmektedir. Sağlık teknikeri ise üniversiteden mezun olunanlara denir.

 Sağlık teknikeri olabilmek için üniversitelerin 2 senelik sıhhat meslek yüksekokuluna bağlı acele bakım teknikerliği, paramedik, diş protez, ağız ve diş sağlığı, ambulans ve ilk bakım, ilk ve acele yardım, eczane teknikerliği, anestezi, ameliyathane teknikerliği alanında tahsil veren bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Tüm alanlarda katılımı ihtiyaç duyulan ortak dersler mevcuttur. Bu dersler anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji, mesleksel değerler, ahlaki ilkeler dersleridir.

 Sağlık Teknikeri Olma Şartları Maaşları ve İş İmkanları

 Sağlık teknikeri adaylarının kontakt becerileri yüksek olmalıdır. Ayrıca süratli hareket etmeleri soğukkanlı olmaları ve kriz anlarını iyi yönetmelidir. Hastalara güler yüzlü hizmet anlayışı ile yaklaşılmalıdır. Empati kurma yönlerinin iyi derecede olması bu meslekte çok önemlidir.

 Sağlık teknikerinin almış olduğu maaşlar edinim süreleri ve emek harcama sürelerine gore değişkenlik göstermektedir. Ödenen maaşları 5000 TL kadar olmaktadır. Ayrıca ek ödemeler ve mesailer ile alınacak ücretler mevcuttur. Kamuda ücretler nöbet ve vazife yoğunluğuna, kıdemine gore artmaktadır. Özel sektörde ise maaşlar kamuya gore daha azca olup ücretler vazife süresine ve deneyime gore artmaktadır.

 Sağlık sektörü bünyesinde işi olmayan kalma oranları çok düşüktür. Sağlık sektöründe devamlı hizmet sunulmuş olduğu için oldukça sayıda personele gereksinim duyulur. Her meslekte olduğu şeklinde sıhhat teknikeri olarak iş bulmak için lüzumlu donanıma ve bilgiye haiz olmak avantaj sağlar. Sağlık teknikerleri lüzumlu alanlardan mezun olduktan sonrasında KPSS sınavından geçerli not alıp devlet hastanelerinde vazife alabildiği şeklinde hususi hastanelerde emek harcama imkanı bulabilmektedir. Mesleğin emek harcama olanakları muhtelif olduğundan iş bulma mevzusunda güçlük yaşanmamaktadır.

Anahtar Kelimeler : Sağlık,kelime,anlamı,olarak,vücudun,ve,ruhun,sağlık,arasında,olma,durumuna,gelir.,Tekniker,ise,Almanca,dilinden,Türkçemize,girmiştir.,Sağlık,teknikeri,ile,alakalı,bütün,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar