Sanat Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:50 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Sanat Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Sanat Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Sanat yönetimi kısmı mezunlarının amacı sanat üretmek değildir. Onların en öncelikli amacı amaçları sanatı tanıtmaktır. Sizin için Sanat yönetimi kısmı nelerdir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları mevzularını detaylarıyla derledik.

Sanat Yönetimi kısmı öğrencileri; sanatın sunumunu, gösterilmesini, insanlara aktarılmasını, tanıtılmasını ve sanat kurumlarını işletilmesini bireyler olarak yetişirler.

 Sanat Yönetimi Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Sanat Yönetimi kısmı öğrencileri, meydana getirilmiş olan sanatın gösterilmesini, sunumunu, insanlara aktarılarak tanıtımının gerçekleştirilmesi ve sanat kurumlarını işletilmesini sağlayacak kalifiye bireyler olarak yetişirler. Bu kişilerin öncelikli amacı sanat üretmek değildir. Onların, amaçları yalnızca oluşturulmuş olan sanatı insanlara tanıtmaktır. Sanat Yönetimi bölümünü başarıyla bitiren kişiler, “Sanat Yöneticisi” unvanı alırlar.

 Sanat Yönetimi Nedir?

 Sanat Yönetimi, bir sanatın oluşturulmasıyla ilgilenmez. Oluşturulmuş olan sanatın insanlara gösterilmesini, sunumunu, aktarılarak tanıtılmasını sağlar. Ayrıca sanat müesseselerinin işletilmesi de bu kişilerin sorumluluğundadır.

 Sanat Yönetimi Bölümünün Amacı Nedir?

 Sanat Yönetimi bölümünün amacı, meydana getirilmiş olan sanatın gösterilmesini, sunumunu, insanlara aktarılarak tanıtılmasını ve sanat müesseselerinin en iyi halde işletilmesini sağlayacak kalifiye bireyler yetiştirmektir.

 Sanat Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar?

 Sanat Yönetimi kısmı mezunu kişiler; meydana getirilmiş durumda olan herhangi bir sanat ürününü en iyi halde tanıtma duyurma işini üstlenirler. Bu kişiler, başlangıcında bulunmuş olduğu kurumu her yönden oldukca iyi seviyelere ulaştırmak için gayret gösterirler.

 Sanat Yönetimi Kaç Yıllıktır?

 Sanat Yönetimi; 4 senelik periyodu barındıran bir ön lisans bölümüdür. Bu 4 senelik süreyi büyük bir başarı göstererek tamamlayan hepimiz mezun olma hakkını elde eder. Bölümden başarıyla mezun olmayı başaran kişilere ise “Sanat Yöneticisi” unvanı verilir. Bu unvanı sağlayan kişiler ise iş yaşamları süresince Sanat Yöneticisi olarak muhtelif kurumlarda çalışmalarını gerçekleştirmeye başlama şansını elde ederler.

 Sanat Yönetimi Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Sanat Yönetimi okumak için talebe adaylarının sanat içerikli bir bakış açısına haiz olmaları güzel duyu zevk sahibi olmaları, mesuliyet duygusuna haiz olmaları oldukca mühim bir konudur. Ayrıca sanat içerikli etkinlik yayınlayan işletmelerin yönetimine alaka ve merak duyulması da kişide aranan bir öteki mühim özelliktir.

 Sanat Yönetimi Öğretimi İngilizce midir?

 Sanat Yönetimi Öğretimi alakalı en oldukca dört gözle beklenen konuların başlangıcında laf mevzusu bölümün eğitiminin İngilizce olup olmadığıdır. Eğitimin her alanında İngilizcenin önemi her ne kadar oldukca büyük olsa da birtakım sanat yönetimi bölümünü yeğleyen öğrenciler için Sanat Yönetimi öğretimi Türkçe dilinde yapılmaktadır. Ancak isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi almak da olası olabilmektedir.

 Sanat Yönetimi Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Sanat Yönetimi Y-SÖZ Puan türünde talebe almaktadır. Y- SÖZ puan türü talebe adayının dahil olduğu sözel imtihanını temsil eder. Bu puan türünde ehil ölçüde puana haiz durumda olan öğrenciler, öğrenim hayatlarına başlayabilir ve Sanat Yönetimi mevzusunda eğitimli olan birer kişi haline gelebilirler.

 Sanat Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Sanat Yönetimi bölümünü yeğleyen öğrencilerin görevli olacakları dersler;

 - Araştırma Yazma Yöntemleri,

 - Türk Sanatında Motif ve Tasarım,

 - Dijital Ortamda Tasarım Yöntemleri,

 - Sanat Kurumlarının Gelişim Süreci,

 - Temel Tasarım,

 - Sanat Pedagojisi,

 -Sanatçı Hakları,

 - İşletmeye Giriş,

 - Halka İlişkiler,

 - Desen,

 Sanat Yönetimi Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Sanat Yönetimi kısmı mezunu olan bireyler, mesleki yaşamları süresince; danışmanlık, ürün tanıtımı, işletme sahibi olmak şeklinde pek oldukca birbirinden değişik seçenek içinde çalışabilme olanak ve imkanına sahiptirler.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Sanat Yönetimi kısmı mezunu olanların iş bulabilecekleri ve çalışabilecekleri muhtelif seçeneklerin varlığı laf konusudur. Bunlardan kimilerini ise şöyleki listelemek olası;

 - Çeşitli Medya Kuruluşları,

 - Müzeler,

 - Sanat Galerileri,

 - Sanat Merkezleri,

 Sanat Yönetimi Çalışma Alanları Nelerdir?

 Sanat Yönetimi bölümünü başarıyla bitirerek mezun olan bireylerin başlıca emek harcama alanları içinde; danışmanlık, ürün tanıtımı ve işletme sahibi şeklinde birçok değişik alanlar bulunmaktadır.

 Sanat Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Tercih listelerinde Sanat Yönetimi kısmına yer veren öğrencilerin öğrenim görme şansına haiz olabileceği muhtelif üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversiteleri ise şöyleki listelemek mümkündür;

 - İstanbul Kültür Üniversitesi

 - İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi

 - İstanbul Aydın Üniversitesi 

Anahtar Kelimeler : Sanat,yönetimi,kısmı,mezunlarının,amacı,sanat,üretmek,değildir.,Onların,en,öncelikli,amacı,amaçları,sanatı,tanıtmaktır.,Sizin,için,Sanat,yönetimi,kısmı,nelerdir,v..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar