Satış Temsilcisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Satış Temsilcisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:46 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Satış Temsilcisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Satış Temsilcisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Satış Temsilcisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Satış Temsilcisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Günlük hayatımızda birçok değişik meslekte adamla karşılaşırız. Özellikle günümüz dünyasında alışveriş yaptığımız her yerde karşımıza çıkan birçok şahıs bulunmaktadır. Bu kişilere satış temsilcisi denir. Satış temsilcisinin ne iş yapmış olduğu ile alakalı dört gözle beklenen bilgileri derledik.

Günümüz alışveriş alışkanlıkları eskiye bakılırsa çok fazla değişmektedir. Çok fazla marka, oldukça fazla alışveriş merkezi, oldukça fazla mağaza insanlara hizmet etmektedir. Bu sebeple tüm mağazalarda müşterilerle ilgilenecek kişilere de gereksinim duyulmaktadır. Bu konum satış temsilcisi mesleğini de doğurmuştur. Bireysel satış temsilcisi birçok alanda çalışabilen satış temsilcilerine verilen isimdir. Birçok şahıs bireysel satış temsilcisinin ne iş yapmış olduğu ile alakalı bilgileri merak eder.

 Bireysel Satış Temsilcisi Nedir?

 Bireysel satış temsilcisi bankaların yahut firmaların satış departmanlarında vazife icra eden kişilere verilen unvandır. Bu kişiler satış ve marketing hizmetlerinde müşteriye yardımcı vererek şirketlerin satın alan ile doğrudan ilişkisini elde eden alanlarda vazife yapar. Firmaların haiz olduğu ürün yahut hizmeti müşteriye sunan satış temsilcileri ürün yahut hizmetin müşteriye satılması için çalışır. Bireysel satış temsilcileri satın alan ile birebir ilgilenen kişilerdir.

 Satış Temsilcisi Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

 Bireysel satış temsilcileri şirketlerde yada bankalarda vazife icra eden kişiler olarak karşımıza çıkar. Bu kişilerin rolü müşterilerle birebir yazışma kurarak ürün yahut hizmeti satılmasını sağlamaktır. Satış temsilcileri şirketlerin yahut bankaların belirlediği hedefler doğrultusunda müşterilere ürün ve hizmet pazarlar. Firmaların satışlarını çoğaltmak amacıyla kullandıkları bireysel satış temsilcileri ürün ve hizmetin satışının artırılmasında en büyük etkenlerden bir tanesidir.

 Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekli Olan Özellikler Nelerdir?

 Satış temsilcileri birçok firmada yada bankada vazife alan hatta en oldukça bulunan pozisyonlar olarak karşımıza çıkar. Birçok sektörde satış temsilcisi ile gereksinim duyulur. Firmanın satın alan ile bağlantısını en iyi elde eden kişiler bireysel satış temsilcisidir. Bu sebeple satış temsilcilerinin birtakım özelliklere haiz olması gerekmektedir. Bu özellikler ise şu şekildedir;

 - Bireysel satış temsilcisi ikna yeteneği yüksek olmalı

 - Duygusal zekası yüksek olmalı

 - İletişim gücü güçlü ve dışa dönük olmalı

 - Yüksek satış hedefleri için projeler geliştirebilmeli ve projelerini firmalara sunabilmelidir.

 Bireysel Satış Temsilcisi Eğitimi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

 Bankalarda satış temsilcisi olarak vazife yapabilmek amacıyla kişilerin üniversitelerin lüzumlu bölümlerinden mezun olması gerekir. Bu bölümler; iktisat, işletme, maliye benzer biçimde bölümler olmaktadır. Bu fakültelerden mezun olan kişiler bankaların bireysel satış temsilcisi olarak bankalara başvurabilir. Mülakata giren bireysel satış temsilcileri mülakatta başarı göstermiş oldukları takdirde bankalarda satış temsilcisi olarak vazife yapabilir. Firmalarda satış temsilcisi olarak vazife almak isteyen kişiler ise sertifika eğitimleri ile marketing ve satış alanında aldıkları eğitimler cevabında minimum lise mezunu olmak koşuluyla vazife yapabilir. Satış temsilcisi ile alakalı birçok şahıs bu alanda alakalı koşulları başvuracağı firmadan daha net öğrenebilir.

 Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

 Bireysel satış temsilcisi olmak isteyen kişiler bilhassa bankalarda satış temsilcisi olmak istiyorlarsa bu alanlarla alakalı eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bunun haricinde bireysel satış temsilcisi olmak isteyen kişiler firmalarda satış temsilcisi olmak istiyorlarsa firmayla bizzat görüşerek şirketin satış temsilcisi için aramış olduğu özellikleri dikkate alır. Böylece şirketin isteğine bakılırsa kendini geliştirerek lüzumlu eğitimlere katılarak bireysel satış temsilcisi olabilir.

 Satış Temsilcisi Maaşları Ne Kadardır?

 Bireysel satış temsilcisi için yaklaşık maaş 3380 TL iken en düşük maaş 2320 TL en yüksek maaş ise 4 bin 850 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin çalmış olduğu şirket firmadan almış olduğu maaş; firmada çalmış olduğu zaman, şirketin fiyat politikası, büyüklüğü satış danışmanında, temsilcisinin maaşını da etkilemektedir. Bu sebeple satış temsilcisi olan kişiler genel hatlarıyla çalışmış oldukları zaman ve çalışmış oldukları şirket hakkında maaşlarında değişiklikler mevcuttur.

 Satış Temsilcisi Olma Şartları

 Satış temsilcisi olmak için kişilerin mezun oldukları bölümler ehemmiyet taşır. Kişilerin mezun oldukları ilk 5 bölüm şu şekildedir.

 - İşletme

 - İktisat

 - Kamu

 - Yönetimi

 - Pazarlama

 - İngilizce İşletme benzer biçimde bölümlerden mezun olan kişiler satış temsilcisi olarak vazife yapabilir.

 Satış Temsilcisi İş İmkanları

 Satış temsilcisinin çalışmış oldukları ilk 5 sektör ise şu şekildedir;

 - Tekstil

 - Gıda

 - Hizmet

 - Sağlık

 - Ticaret sektörlerinde satış temsilcileri vazife almaktadır. Özellikle tekstil ve besin alanında satış temsilcileri en yüksek miktarda istihdam edilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Günlük,hayatımızda,birçok,değişik,meslekte,adamla,karşılaşırız.,Özellikle,günümüz,dünyasında,alışveriş,yaptığımız,her,yerde,karşımıza,çıkan,bir&cce..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar