Seyis nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Seyis olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:47 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Seyis nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Seyis olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Seyis nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Seyis olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Seyis atlar ile ilgilenen, atların her türlü faaliyetinden ve bakımından görevli olan meslek grubudur. Bu yazımızda seyis nedir, iyi mi olunur? Seyis ne iş yapar, seyisin görevleri nedir ve benzeri her türlü ayrıntıyı derledik.

Seyis Türk Dil Kurumunca at antrenörü anlamına gelir.

 Seyis Nedir?

 Seyis bir meslek grubunu meydana getiren kişidir. Bu meslek atlar ile alakalı bir meslektir. Atlar Türk kültüründe mühim bir yere haiz olduğu için dolayı bu meslek kıymetli mesleklerden, kıymet kabul eden mesleklerden biridir. Bu mesleği icra edenler, atların beslenmesinden, bakımından ve her türlü ihtiyacından sorumludur. Görev yapmış olduğu yerlerde atlar ile alakalı her iş ile seyis ilgilenir. Aynı zamanda at antrenörü benzer biçimde de tanımlanmaktadır. Bunun nedeni de bahsettiğimiz suretiyle atlar ile alakalı her detayla alakalı olması ve bununla beraber atları eğitmesidir.

 Seyis Ne İş Yapar?

 Seyisin işi genel anlamı ile atlarla alakalı her iş ile ilgilenmektir. Atların bakımından seyis sorumludur. Atların beslenmesini seyis sağlamaktadır. Atları temizleme rolü seyise aittir. Aynı zamanda atların kalmış olduğu ahırın temizlenmesi işi de seyislere aittir. Çünkü ahır atların kalmış olduğu alandır ve atların sıhhatli kalabilmesi için pak bir ortamda yaşamaları gerekmektedir. Atların tımarlama, eyerleme işi de seyislere aittir. Seyisler genel hatlarıyla yarış atları ile ilgilenmektedir. Bu nedenle bu atları yarışa hazırlar. Yarışta iyi bir aşama alabilmesi için egzersizler yaptırır. Sabah, öğle, akşam görevli olduğu atları yürüyüşe çıkarır. Görüldüğü suretiyle atlar ile alakalı her şey seyisin sorumluluğu altındadır.

 Seyis Nasıl Olunur?

 Seyis olmak için, bu meslek için bitirilmesi ihtiyaç duyulan kurslar vardır. Bu kurslar Hipodrom Müdürlüğünce oluşturulan kurslardır. At ile alakalı her türlü öğrenim bu kursta verilir. günlük bir kurstur. Aynı zamanda seyis olabilmek için 70 kilodan düşük olmak da gerekmektedir. Bu meslek için 30 yaş sınırı da bulunmaktadır. 30 yaşı geçen kişiler bu kurslara katılamaz, seyis olamaz.

 Seyis Olma Şartları Nelerdir?

 Seyis olmanın ilk şartı bu mesleğin eğitimini almış olmaktır. Yani bu mesleğin mevcud 40 günlük öğrenim kursunu tamamlamış olmak gerekmektedir. 70 kilonun altında ve bedenen sıhhatli, güçlü olmak da lazımdır. Hayvan sevgisi de bu meslek için lüzumlu unsurlardandır. Hayvan sevgisi olmayan kişilerin bu mesleğin gerektirdiği özveriyi gerçekleştirebilme imkanı yoktur. Aynı zamanda kurstan almış olduğu eğitimi yeterince iyi anlamış olması gerekir. At ile alakalı genel bilgilere haiz olması lazımdır.

 Seyisin Görevleri Nelerdir?

 Seyisin vazife sorumluluğu at ile alakalı her şeyi içerir. At tamamen seyisin sorumluluğu altındadır. Atların bakımı, beslenmesi seyise aittir. Atın kalmış olduğu yerin, ahırın temizliği seyise aittir. Bu işin tertipli yapılması atın sağlığı açısından ehemmiyet taşır. Atı tertipli olarak yürüyüşlere çıkarması gerekmektedir. Atı eyerleme, tımarlama seyisin vazife alanında bulunmaktadır. Aynı zamanda yarış atına bakan bir seyisin bu atı yarışlara hazırlanması gerekmektedir. Bunun için ata egzersizler yaptırır, uzun yürüyüşlere çıkarır. Bunların tüm bunlar seyisin vazife alanında bulunan işlerdir.

 Seyis Maaşları Ne Kadar?

 Seyis maaşları her sene değişerek bir artış göstermektedir. Seyis maaşları yaklaşık olarak

 2000 ve 3500 içinde değişkenlik göstermektedir.

 Seyis İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Seyisler için atların olduğu her yerde emek verme imkanı da bulunmaktadır. Seyisler at çiftliklerinde çalışabilmektedir. Binicilik kısmı olan gezinsel yerlerde emek verme imkanları mevcuttur. Özel olarak etkinlik yayınlayan binicilik kulüplerinde iş olanakları mevcuttur ve buralarda muhtelif görevlerde çalışabilmektedirler. Aynı zamanda Türkiye Jokey Kulübü de bu meslek gruplarını bünyesinde çalıştırmaktadır. Seyisler için bununla beraber internette de iş ilanı verilmektedir. Bu ilanları da kovuşturmak gereklidir.

Anahtar Kelimeler : Seyis,atlar,ile,ilgilenen,,atların,her,türlü,faaliyetinden,ve,bakımından,görevli,olan,meslek,grubudur.,Bu,yazımızda,seyis,nedir,,iyi,mi,olunur?,Seyis,ne,iş,yapar,,seyisin,görev..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar