Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:41 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Sistem mühendisliği, son yıllarda revaçta olan bölümlerden biridir. Gelişen teknolojiyle beraber gereken meslek dallarından biridir. Sistem mühendisliğinin emek harcama alanını ve görevini öğrenip, kendinize bu doğrultuda bir kariyer çizebilirsiniz. Sistem mühendisliği ile alakalı ayrıntılı bilgiyi sizler için derledik.

Sistem mühendisliği feza yarışı ve teknolojik büyüme cevabında doğmuştur. Farklı sistemleri ve disiplinleri bir araya getirerek değişik iş sektörlerindeki tasarım, üretim, geliştirmeyi yönetir.

 Sistem Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Sistem mühendisliği feza ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi cevabında bir gereksinim olarak doğmuştur. Teknoloji geliştikçe sistemler daha karmaşa hale geliyorlar. Bu karmaşa sistemleri tasarlamak, modellemek, üretmek, geliştirmek Sistem Mühendisliği kısmı mezunların vazife alanına giriyor. Sistem Mühendisliği kısmı, üniversitelerin mühendislik bölümlerinin alt birimidir.

 Sistem Mühendisliği Nedir?

 Sistem Mühendisliği muayyen maliyet ve vakit sınırlamasında, karmaşa sistemlerin tasarımı, modellenmesi, geliştirilmesi, üretimi, kontrolüne yönelik mühendislik dalıdır. Parçalar, insan, donanım, yazılım, teknik ve teknoloji benzer biçimde elemanları bir araya getirerek sonuçlar üretir.

 Sistem Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Biyolojik, endüstriyel, ekonomik, teknik, sosyolojik, finansal ve çevresel sistemleri birleştirerek çözümleme etmeyi amaçlar. Kullanılacak sistemin amacını belirler.

 - Sistemin elemanları,

 - Maliyeti,

 - Alt sistemlerle uyumu,

 - Çevreyle ortaklık genel amacını oluşturur.

 Sistem Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 1- Çalıştığı işyerinin amaçlarına müsait sistemleri tasarlar.

 2- Tasarladığı sistemin amacını belirler. Amaca müsait olarak sisteme elemanlar ekler.

 3- Oluşturduğu sistemin vakit ve maliyet analizini yapar.

 4- Oluşturduğu sistemle, işyerinde kullanılan öteki sistemlerin birbiriyle uyumunu kontrol eder.

 5- İşyerine yarar sağlayacak yeni sistemler üretmek için inceleme ve çözümleme yapar. Bu doğrultuda teknolojik gelişimleri yakından takip eder.

 6- İşyerinde kullanılan sistemlerin denetimini yapar. İyileştirme, geliştirme faaliyetlerini yürütür.

 Sistem Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Sistem Mühendisliği 4 yıllıktır. Üniversite sınavında AYT puanına gore talebe kabul ediyor.

 Sistem Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Sistem Mühendisliği okumak için öncelikli olarak ortaöğretimi (lise) bitirmek gerekiyor. AYT sınavında alınan puanın Sistem Mühendisliği kısmı bulunan üniversitelerin taban puanını geçmesi gerekiyor.

 İyi bir sistem mühendisi olmak istiyorsanız; Üst düzeyde bilimsel niteliği olan ve çözümleme kabiliyetine haiz olmalısınız. Analitik düşünme kabiliyetiniz kuvvetli olmalıdır. Sürekli kendinizi yenilemeli, inceleme yapmalı ve teknolojiyi yakından takip etmelisiniz.

 Sistem Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Sistem Mühendisliğinin öğrenim dili İngilizcedir. Teknoloji, yazılım ve donanım dili çoğu zaman İngilizce olduğundan öğrencilerin İngilizce eğitimi almaları hedefleniyor.

 Sistem Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Sistem Mühendisliği, sayısal puan türüyle talebe alıyor. Bu nedenle Sistem Mühendisliği bölümünde okumak istiyorsanız, lisede alan seçiminizi sayısal olarak yapmalısınız.

 Sistem Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Sistem Mühendisliği dersleri ilk iki sene Endüstri Mühendisliği dersleriyle ortak alınıyor. Daha sonrasında alan ayrılarak Sistem Mühendisliği dersleri okutuluyor. Görülen dersler şunlardır;

 - Akademik İngilizce

 - Genel Kimya

 - Mühendislikte Çizim

 - Fizik

 - Endüstri Mühendisliğine Giriş

 - Algoritma ve Bilgisayar Programlama

 - Lineer Cebir

 - Diferansiyel Denklemler

 - Sistem Mühendisliği Metotları

 - Sistem Dinamiği ve Modelleme

 - Sistem Tasarımı

 - Matematiksel Modelleme

 Sistem Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Sistem Mühendisliği bölümünden mezun olan bir ferdin iş imkanları oldukca geniştir. Üretim, hizmet, müdafaa sektörlerinde kolaylıkla iş bulabilirler.

 Üretim ve hizmet sektöründe; planlama, AR-GE, otomasyon, mekatronik, lojistik, malumat süreçleri tasarımı, yapınak tasarımı

 Savunma Sanayinde; tasarım, proje yöneticiliği, Tedarik Zincir Yönetimi, ERP-SAP danışmanlığı görevlerini yapabilirler.

 Sistem Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Sistem Mühendisliği emek harcama alanları genel hatlarıyla şunlardır;

 - Endüstriyel kurumlar

 - Finans

 - Çevre

 - Sağlık Kurumları

 - Ulaştırma ve İletişim

 Sistem Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Sistem Mühendisliği kısmı yeni gelişmekte olan bir bölümdür. Bu nedenle tüm üniversitelerin bünyesinde bulunmuyor. 2002 yılına kadar ancak vakıf üniversitesi olan İstanbul Yeditepe Üniversitesinde bulunuyordu. 2020 yılı itibariyle Yeditepe Üniversitesiyle beraber yeniden bir vakıf üniversitesi olan İstanbul İstinye Üniversitesi bünyesinde bulunuyor.

 Sistem Mühendisliği, bu üniversitelerin bünyesinde ayrı bir bölüm olarak yer almıyor. Endüstri Mühendisliğinin alt dalı olarak bulunuyor. Kurumların bilimsel niteliği olan tablolarında Endüstri ve Sistem Mühendisliği olarak geçiyor. Bu kısmı kura çekmek dilerseniz tercih kılavuzunuza Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü olarak kaydediyorsunuz.

Anahtar Kelimeler : Sistem,mühendisliği,,son,yıllarda,revaçta,olan,bölümlerden,biridir.,Gelişen,teknolojiyle,beraber,gereken,meslek,dallarından,biridir.,Sistem,mühendisliğinin,emek,harcama,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar