Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:13 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bir toplumda hem çiftçinin aynı zamanda topluluğun huzurlu edebilmesi için ziraat alanında meydana getirilen emekler fazlaca önemlidir. Bu alanda emekler yürütecek personelin yetiştirilmesi de bir o denli önemlidir. İşte Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı de bu alanda çalışacak mensupları yetiştirir. Peki, Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı nedir? İşte Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı ile alakalı bütün bilinmesi gerekenler.

Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı, ziraat mevzusundaki verimliliği ve çeşitliliği arttırmak için çalışan disiplinlerden biridir.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği, ziraat alanında emekler üretecek tarım mühendisleri yetiştirmek için kurulmuş bir bölümdür. bizim ülkemizde bütün üniversitelerde olmamakla birlikte, muayyen üniversitelerde okunabilen bir bölümdür. Bu bölüm öğrencileri okuldan mezun olduktan sonrasında Ziraat Mühendisi unvanına haiz olurlar.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünde okuyan bir talebe, tarım mühendisliği alanının derhal derhal bütün temel bilgilerine haiz olur. Bölümü okuyan talebe hem biyoteknolojik ıslah yöntemleri, aynı zamanda tohum teknolojileri anlamında geniş malumat sahibi olur. Bu kısımda tamamen ilmi yöntemlere bağlı olan emekler yürütülür. Kısacası Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünün temel amacı, alanında uzmanlaşmış tarım mühendisleri yetiştirmek ve Türkiye'nin gereksinim duyduğu tarımsal emek harcamaları gerçekleştirebilmektir.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

 Bölümden mezun olmuş bir talebe Ziraat Mühendisi olur ve gereksinimler doğrultusunda emekler gerçekleştirir.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllıktır?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı 4 senelik bir lisans eğitimi kapsar ve toplamda 8 dönemden oluşur. Öğrenciler bu 8 periyodu de başarıyla tamamladıktan sonrasında mezun olurlar.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Bu kısmı okuyacak öğrencilerin, bu alandaki bütün teknolojik gelişimleri takip etmeleri ve malumat sahibi olmaları önemlidir. Bu kısmı tercih edecek olan öğrenciler ergonomik meydana getirmeye ve kendini geliştirmeye meyilli öğrenciler olmalıdır. Tüm öğrencilerin inceleme meydana getirmeye ve kendilerini geliştirmeye alaka duymaları gerekir.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü İngilizce midir?

 bizim ülkemizde Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı yalnızca Niğde Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Bölüm bu üniversitede İngilizce olarak okunmaktadır.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı sayısal (SAY) puan türü ile talebe almaktadır. Sayısal puan türünün bir öteki ismi da MF'dir. Eğer üniversiteye giriş sınavında SAY puan türünde parçaya girmek için lüzumlu olan puanı alırsanız, kısmı okumak için bu yeterlidir.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Bölümü okuyan öğrenciler birinci sınıfta matematik, kimya ve botanik şeklinde temel derslerin eğitimini alırlar. Aynı zamanda temel tarım mühendisliği detayları de birinci sınıfta öğrenilir. İkinci sınıfta Tarımsal Genetik Mühendisliği derslerine giriş yapılmaktadır. Üçüncü sınıfta hem tarımsal genetik mühendisliği aynı zamanda tarım mühendisliği temel eğitimleri tamamlanmış olur. Son sınıfta ise öğrenciler ileride uzmanlaşacakları alanların derslerine yoğunlaşırlar.

 4 sene ve 8 devre süresince pek oldukça ders görecek olan öğrencileri alacakları derslerden başlıcaları şu şekildedir:

Botanik

Genel Kimya

Zooloji

Tarım Tarihi ve Deontolojisi

Organik Kimya

Genel Mikrobiyoloji

Tarım Ekonomisi

Genel Bitki Fizyolojisi

Bahçe Bitkileri

Bitkisel Üretimde Biyoteknoloji 

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Tarımsal üretim ve benzer alanlarda hizmet veren bütün firmalarda iş bulabilirler. Eğer isterlerse danışmanlık hizmeti vermek adına kendi işletmelerini oluşturabilirler. Bu bölüm mezunları hem de muayyen bakanlıkların bünyesinde bulunan kurumlarda da çalışabilirler. Bu bakanlıklar şunlardır:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 

 Aynı zamanda bu bölümden mezun olan öğrenciler kooperatiflerde, müstahsil birliklerinde veya Tarım İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde emek verme imkanı bulabilirler. Kooperatiflere ve müstahsil birliklerine misal olarak şunlar gösterilebilir:

Tarım ve Kredi Kooperatifi

Tariş

Çukobirlik

Pankobirlik

Tire Süt Kooperatifi 

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler, tohumculuk, nebat ıslahı şeklinde alanlarda çalışabilirler. bizim ülkemizde bu bölümden mezun olan öğrenciler yeniden tohum genetiği üstüne de emekler yürütmektedirler.

 Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Tarımsal Genetik Mühendisliği kısmı bizim ülkemizde Niğde Üniversitesi'nde, Tarım ve Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi'nde İngilizce olarak okunabilmektedir. 

Anahtar Kelimeler : Bir,toplumda,hem,çiftçinin,aynı,zamanda,topluluğun,huzurlu,edebilmesi,için,ziraat,alanında,meydana,getirilen,emekler,fazlaca,önemlidir.,Bu,alanda,emekler,yürüte..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar