Teknik Ressam nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Teknik Ressam olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:41 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Teknik Ressam nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Teknik Ressam olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Teknik Ressam nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Teknik Ressam olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Tasarımla alakalı bütün işlemler artık endüstri, mühendislik, inşaat yahut imalat benzer biçimde bütün alanlarda değişik halde kullanılmaktadır. Özellikle tasavvur fikirlerini, iş alanlarına gore belirlemek ve belli bir tasarıma projeye dönüştürmek kanaatkar kişilerin iş alanları ile sorumluluklarındandır. Teknik ressamlar da bilhassa projelerin tasavvur kısımlarıyla ilgilenmektedir. Fakat adından da anlaşıldığı benzer biçimde teknik ressamların sorumlulukları projelerin teknik alanları ile ilgilidir. Yazımızda teknik ressam nedir, ne iş yapar, iş imkanları, maaşları ve teknik ressam olma şartları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını derledik.

Her mesleğin kendine gore bir rolü ve şartı bulunur. Özellikle mesleklerin haiz olduğu görevler çoğu zaman aldıkları maaşlarla da ilgilidir. Teknik ressam olan kişilerin de birtakım sorumlulukları ve iş alanları bulunur. Bu sorumluluklar ile deneyim durumları arttıkça teknik ressamların almış olduğu maaşlar da direkt artış göstermektedir.

 Teknik Ressam Nedir?

 Teknik ressam, bilhassa imalat, inşaat, mühendislik yahut inşaat endüstrisi içinde kullanılan bütün malzemeler yahut makinalarla alakalı tasavvur fikirlerini bir projeye dönüştüren kişilerdir. Devasa fabrikalarda yer edinen bütün makina ve öteki ekipmanların tasarımından teknik ressamlar sorumludur. Genellikle bu oluşturulan teknik ressamların alanları mühendislik, imalat yahut inşaat endüstrisi şeklindedir.

 Teknik Ressam Ne İş Yapar?

 - Teknik ressamlar, bilgisayar ve yazılım programlarını kullanarak inşaat ile imalat kısımlarında kullanılmak suretiyle birtakım teknik çizimler yapmaktadır.

 - İnşaat ve imalat piyasasına muhtelif yazılımlar kullanarak tasarımlar hazırlarlar.

 - Genellikle mimar ve mühendisler ile ortak emek harcamalar yaparak bir projenin gereksinimlerini karşılarlar.

 - İnşaat ve imalat endüstrisinde kullanılacak ürünleri ve malzemeleri incelerler.

 - Mimari tasavvur ve binalarda, özellikleri çözümleme ederler.

 - Bina ölçümlerini belirlemek için şantiyelerde görevalırlar.

 - Oluşturdukları çizimler ve yarattıkları mamüller için muhtelif bakım ve hususiyet kılavuzları hazırlarlar.

 - Teknik çizimleri inceler ve lüzumlu raporları tutarlar. Bu görevlerini tüm bunlar aslen teknik ressamların iş alanlarını oluşturmaktadır.

 Teknik Ressam Nasıl Olunur?

 Teknik ressam olmak için ilk önce 2 senelik ön lisans eğitimi veren meslek yüksekokullarına gitmek gerekir. Meslek yüksekokulları içinde makine fotoğraf ve konstrüksiyon bölümünden mezun olan kişiler, teknik ressam olarak mesleğe katılabilirler. Bölümü bitiren ve 2 senelik önlisans programından mezun olan kişiler teknik ressam olmak için muhtelif mühendislik yahut mimarlık firmalarında görevalırlar. Fakat bu kısmı okumayan ve meslek yüksekokullarından mezun olmayan kişiler de muhtelif eğitimler ondan sonra teknik ressam olarak göreve başlayabilir. Bazı öğrenim akademilerinde teknik ressamlık için sertifika programları düzenlenmektedir. Bu eğitimlere katılarak sertifika olan kişilerde teknik ressam olarak göreve başlayabilir.

 Teknik Ressam Olma Şartları

 Teknik ressam olma şartlarından en önemlisi her meslekte olduğu benzer biçimde eğitimdir. Meslek yüksekokulların bu alana yönelik olan öğrenim bölümlerinden mezun olan kişiler teknik ressam olarak anılırlar. Yani teknik ressam olmak istiyorsanız ilk önce meslek yüksekokullarında 2 senelik önlisans programlarına katılmanız ve okuldan mezun olmanız gerekir. Eğer, bu eğitimi almamışsanız değişik akademiler vasıtasıyla da bu eğitimin sertifikasına haiz olabilirsiniz. Kısacası teknik ressam olma şartları içinde ne olursa olsun bu eğitimi almak yahut bu eğitimi aldığınıza dair bir sertifikaya haiz olmak gerekmektedir.

 Teknik Ressam Maaşları

 Teknik ressam olarak iş dünyasına atılan kişilerin çoğu zaman ilk yıllardaki maaşları asgari ücret üstünden hesaplanmaktadır. Fakat teknik ressam olarak belli bir tecrübeye haiz olan ve 5 yılı aşan tecrübeli kişiler için maaşlar çoğu zaman 3000 ve 4000 aralığında yer almaktadır. Yani bu meslek grubu içinde kendinizi geliştirerek iyi projelerde alınarak maaşınızı 3000 ile 4000 aralığını taşıyabilirsiniz.

 Teknik Ressam İş İmkanları

 Günümüzde artık her proje belli bir tasarımdan ve teknik işlemlerden geçmektedir. Özellikle endüstri, imalat ve inşaat alanlarında bilgisayar destekli tasarımlar çok fazladır. Bu nedenle teknik ressamlara olan gereksinim da gün geçtikçe giderek artmaktadır. Teknik ressamların bu açıdan iş imkanları çoğu zaman mimarlık ve mühendislik firmalarıdır. Teknik ressamlar çoğu zaman hususi sektörde yer aldıkları benzer biçimde birtakım durumlarda amme müesseselerinde da vazife alabilirler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, teknik ressam mevzusunda en çokca saptanca açan amme kurumlarından birisidir. Eğer hususi sektörde çalışmak istiyorsanız teknik projeleri danışmanlık meydana getiren firmalarda da vazife alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Tasarımla,alakalı,bütün,işlemler,artık,endüstri,,mühendislik,,inşaat,yahut,imalat,benzer,biçimde,bütün,alanlarda,değişik,halde,kullanılmaktadır.,Özellikle..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar