Tekstil Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:13 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Tekstil Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Tekstil Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Tekstil mühendisi, giyinin ve konfeksiyon alanındaki makinelerin işleyişini yönetmek, tekstilde kullanılacak malzemeleri geliştirerek alet ve ekipmanların sorunsuz ve tertipli çalışmasını sağlar. Ürünlerin üretiminde karşılaşabilecek risklerin en aza indirilmesine olanak tanır. Tekstil mühendisi nedir? Dersleri nelerdir? Mezunları ne iş yapar? Gibi fazlaca sorulan soruların yanıtını bu yazımızda sizler için derledik.

Tekstil mühendisi, yaşamın her alanında kullanılan kumaş türlerini geliştirmekten görevli ustalaşmış kişilerdir.

 Tekstil Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Tekstil mühendisleri, hayatımızın her alanında kullandığımız kumaş türlerinin geliştirilmesini, bu sektörde kullanılan makinelerin geliştirilmesini ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

 Tekstil Mühendisliği Nedir?

 Tekstil Mühendisliği, ülke ekonomisine ve ticarete büyük yarar elde eden bir meslektir. Hayatın her alanında kullanılan kumaş türlerinin incelenmesi, sınırlanması ve işlenmesinde rol alan bir mühendisliktir. Tekstil mühendisliği, tekstile aile hammaddelerin incelenmesi, işlenmesi ve tekniklerin geliştirilmesi ve laboratuvar kontrollerinin yapılmasını sağlar.

 Tekstil Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Tekstil mühendisliğinin amacı, tekstile ilişik hammaddelerin işlenmesini sağlamak, yurt içi ve yurt haricinde bulunan tekstil işletmeleri için değişik metotlar uygulayarak, tekstil ürünlerinden, giyimden ev tekstiline kadar pek fazlaca geniş alanda üretim meydana getirecek ve yönetecek alanında uzman kişilerin yetiştirilmesini sağlar.

 Tekstil Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Tekstil mühendisliği kısmı mezunları fazlaca geniş bir alanda emek harcama olanağına sahiptir. Tekstil mühendisleri, tekstille alakalı hammaddelerin incelenmesi, değişik tekniklerin geliştirilmesi, suni lif üreten fabrikaların geliştirilmesi, mamüllerin laboratuvar kontrollerinin gerçekleştirilmesini ve denetlenmesini sağlar.

 Tekstil Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Tekstil mühendisliği 4 senelik bir lisans programıdır. Tekstil Mühendisliği bölümünde birtakım üniversiteler bir de 1 senelik hazırlık sınıfı okutuyor. Hazırlık sınıfı ile beraber bu bölümün öğrenim süresi, 5 yıla çıkıyor.

 Tekstil Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Tekstil mühendisliği okumak için ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu TYT, AYT ve YKS imtihanlarından ehil puan alması gerekir. TYT puan türünden 150 puan ve üstü alan kişiler, öteki alan imtihanlarına girmeye hak kazanıyor.

 Tekstil mühendisliği öğretimi İngilizce midir?

 Tekstil Mühendisliği öğretimi Türkçe meydana gelen bir bölümdür. Fakat birtakım üniversitelerde 1 sene İngilizce hazırlık kısmı okutuluyor. Bu sayede öğrencilerin mesleki terimlerin İngilizce karşılığının öğrenmesi amaçlanıyor.

 Tekstil Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Tekstil mühendisliği sayısal puan türüne nazaran talebe alır. Tekstil mühendisi olmak isteyen kişilerin TYT’den 150 puan ve üstü alması ve gireceği alan imtihanı olan AYT ve YKS’den sayısal 2 puan türünden ehil puan alması gerekir.

 Tekstil Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Türk dili

Atölye eğitimi

Tekstil mühendisliğine giriş

Doğal lifler

Bilgisayar programlama

Teknik resim

Fiziksel tekstil muayeneleri

Genel Ekonomi

Fizik

Kimya

Organik kimya

Matematik

Teknik İngilizce

Teknik resim

Dinamik

İplikçilik

İstatistik

Mukavemet

Malzeme bilgisi

Örmecilik

Dokumacılık

Tekstil nitelik kontrolü

Tekstilde ürün ve süreç tasarımı

İş sağlığı ve güvenliği

Kumaş Tasarımı

Serbest işletme stajı

İşletme ekonomisi

Terbiye

Fiziksel tekstil muayeneleri

İş ve vakit etüdü

Konfeksiyon

Tekstil Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Tekstil mühendislerinin iş İmkanları fazlaca geniştir. Her mühendislik branşında olduğu benzer biçimde tekstil mühendisliğinde de dolgun maaş kazanmak için kendinizi geliştirmeniz ve alanınızda uzmanlaşmanız gerekir. Bu kısımda fazlaca iyi İngilizce bilinen, kendisini geliştiren, yaratıcılığı yüksek ve edinim kazanmış olan mühendisler pek fazlaca hususi kurumda ve amme kurumunda emek harcama imkanı bulabilir.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Tekstil çalışmalarının satış departmanında vazife yaparlar.

İyi derecede İngilizce bilen kişiler ihracat firmalarında vazife yapar.

Tekstil firmalarının üretim departmanında çalışır.

Satış temsilcisi olarak çalışır.

Yurt içi ve yurt dışı tekstil işletmelerinde vazife yapar.

Dokuma ve örme, teknik yardımcı firmalarında, hazır kıyafet işletmelerinde görevalır.

Tekstil Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Tekstil mühendisleri, amme kuruluşlarında ve hususi firmalarda emek harcama imkanı bulur. Bu mühendisler hazır kıyafet fabrikaları ve pek fazlaca üretim sahasında etken görevalır.

 Tekstil Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Tekstil Mühendisliği kısmı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Kahramanmaraş Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi benzer biçimde köklü üniversitelerimizde yer alıyor. 

Anahtar Kelimeler : Tekstil,mühendisi,,giyinin,ve,konfeksiyon,alanındaki,makinelerin,işleyişini,yönetmek,,tekstilde,kullanılacak,malzemeleri,geliştirerek,alet,ve,ekipmanların,sorunsuz,ve,tertipli,çal..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar