Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:39 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapi, hem psikologlar bununla beraber psikiyatristler tarafınca uygulanan hususi tedavi türlerine verilen genel addır. Terapiler, ruhsal hastalıkları teşhis ve tedavi etmek için kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde uygulanır. Terapist olmak için üniversitelerin psikoloji, PDR veya rehberlik bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Terapist nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Merak ettiğiniz bütün soruları sizin için yanıtladık.

Fen - Edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olanlar terapistlik yapabilir. Bunun haricinde sanat terapisi sertifikası veren kurslara kayıt olmak da mümkün. Kursun nihayetinde alınan sertifika ile terapi ve danışmanlık merkezi açılabilir. Psikolog ve psikiyatristler haricinde terapistlik yapabilecek öteki meslekler şunlardır: Yaşam koçları, enerji uzmanları, eğitmenler ve danışmanlar.

 Terapist Nedir?

 Psikolojik rahatsızlıkların, endişe bozukluklarının ve toplumsal fobilerin tedavisi için terapi düzenleyen uzmanlara terapist denir. Terapistler, kendisinden danışmanlık hizmeti alan kişileri soruları ile yönlendirerek hastalığın kaynağını bulur.

 Terapist Ne İş Yapar?

 Psikologlar ihtisas alanına gore birçok değişik terapi uygular. Çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları sorunları halletmek için uyguladıkları terapiye Aile Terapisi ismi verilir. Davranışçı terapiler ise daha fazlaca fobi ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Kaygıların kaynağını kabul eden psikologlar, kişilerin fobilerinden kurtulmasını sağlar.

 Psikologların uyguladığı öteki terapiler şunlardır:

 1- Hipnoz terapisi: Kişilerin şuur altında saklanan duygu ve düşünceleri ortaya çıkarmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 2- Çift terapisi: Çift terapileri de aile terapileri şeklinde ancak uzman psikologlar tarafınca uygulama edilir.

 3- Oyun terapisi: Çocukların bilişsel gelişimine yardımcı veren oyun terapileri, dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemlerini halletmek için de uygulanır.

 Terapist Nasıl Olunur?

 Terapist olmak için 4 senelik lisans programı olan psikoloji bölümünden mezun olmak gerekiyor. Psikoterapi eğitimi veren hususi kurumlara başvurarak sertifika almak mümkündür.

 Terapist Olma Şartları Nelerdir?

 Fen - Edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olanlar terapist olabilir. Kliniklerde terapist ve mahkemelerde adli psikolog olmak içinse yüksek lisans yapmak şarttır. Psikiyatrist ve psiko-terapist olmak içinse yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan şartlar farklıdır. Psikoterapist olmak isteyenler Tıpta Uzmanlık Sınavında başarıya ulaşmış olmaları ve mecbur stajlarını tamamlamaları gerekiyor.

 Bir terapistte bulunması ihtiyaç duyulan nitelikler ise şunlardır:

 1- Gözlem ve çözümleme gücü yüksek olmalı.

 2- Okumayı ve araştırmayı sevmeli.

 3- Detaycı olmalı.

 4- Hasta mahremiyet hakkına hürmet göstermeli.

 5- Terapiyi meydana getiren psikolog veya danışman ise belli başlı olaylarda hastasını psikiyatriste yönlendirmelidir.

 Terapistin Görevleri Nelerdir?

 1- Terapi esnasında notlar alıp o notlara gore sorular sormak.

 2- Aldığı cevaplar doğrultusunda tanı koymak.

 3- Yeni terapi yöntemlerini araştırmak.

 4- Duygu - konum bozukluğu ve monofobi (sadece kalma korkusu) şeklinde hastalıkları tedavi etmek.

 5- Aile terapileri yapmış olup çiftlerin problemlerini dinlemek.

 6- Konuşma güçlüğü çeken çocuklar için hususi terapiler uygulamak.

 7- Uyku bozukluğu olan hastaları tedavi etmek.

 8- İlişkilerin sıkıntı yaşayan çiftlere tavsiyeler sunmak.

 Terapist Maaşları Ne Kadar?

 Terapistlerin maaşları devlet müesseselerinde ve hususi sektörde farklılık göstermektedir. Devlette bir terapistin almış olduğu en düşük maaş 2500 - 3000 TL arasındadır. Bir psikoloğun aylık yaklaşık hasılatı 4000 - 5000 TL içinde değişiyor. Özel bir klinikte terapistlik icra eden psikologların aldıkları en yüksek maaş ise 5000 - 6000 TL arasındadır.

 Terapist İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Günümüzde terapistler birçok değişik kurumda emek verme şansına sahip. Bu kurumların başlangıcında hususi klinikler ve hastaneler geliyor. Çalışabilecekleri öteki kurumlar şöyle sıralanabilir:

 1- Danışmanlık hizmeti veren kurumlar

 2- Psikolojik yardımcı ve terapi merkezleri

 3- Rehabilitasyon merkezleri

 4- Eğitim kurumları

Anahtar Kelimeler : Terapi,,hem,psikologlar,bununla,beraber,psikiyatristler,tarafınca,uygulanan,hususi,tedavi,türlerine,verilen,genel,addır.,Terapiler,,ruhsal,hastalıkları,teşhis,ve,tedavi,etmek,için,klin..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar