Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:40 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Tonmaister; seslerin doğru ve kaliteli bir halde duyulmasını sağlar, Sizin için Tonmaister nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları mevzularını bilgileri ile derledik.

Tonmaister; Almanca'da Tonmeister olarak kullanılan bir sözcük dilimize ise, Tonmaister yada Tonmayster olarak geçmiştir.

 Tonmaister Nedir?

 Tonmaister; seslerin hem doğru bununla birlikte kaliteli bir halde duyulmasını elde eden bununla birlikte da sesleri düzenleyen bunun bununla beraber kaydeden kişiye denir. Tonmaister ek olarak ton ustası olarak da adlandırılır. Bir öteki ifadeyle tonmaister; duyduğu sesleri elektronik ortamda aynı gerçeklikte çıkarabilme kabiliyetine ve bilgisine haiz durumda olan, teknoloji ile sanatı bütünleştiren kişidir.

 Tonmaister Ne İş Yapar?

 Tonmaister; sesin mikrofonlayarak en doğru çıktıyı elde etme işlemini gerçekleştirir, Tonmaister, konserlerde, ses kayıt stüdyolarında; film yada şarkıların montaj süreçlerinde ve benzer nitelikteki sesle alakası olan alanlarda vazife alarak ses düzenlemeleri yapar. Tonmaister, şarkıcı ve sanatçılarla beraber çalışmalarını yürütür. Çeşitli döşem ve müzik sistemlerinin kurulumunu meydana getirecek olan firmaya lüzumlu olan direktifleri verir ve hangi ekipmanın veya enstrümanların kullanılacağı konusunu belirler.

 Tonmaister Nasıl Olunur?

 Tonmaister olmak için kişilerin, üniversitelerin müzik teknolojisi, duyusal ses sanatları tasarımı, müzik bilimleri, müzik ve sahne sanatları, ses teknolojileri ve ses mühendisliği benzer biçimde ilgili bölümlerinden birinden mezun olup yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Bu tahsil periyodunu başarıyla tamamlayan bireyler artık tonmaister olma olanağına kavuşmuş olurlar.

 Tonmaister Olma Şartları Nelerdir?

 Tonmaister olmak isteyen kişiler için birtakım üniversitelerin yüksek lisans programları bulunmaktadır ve hususi kuruluşlarda tonmaisterlık hakkında olarak muhtelif eğitimler verilmektedir. Tonmaister olarak emek harcama şartları oldukca ağırdır. Tonmaister; yüksek sese maruz kalmak, çoğu zaman yük kaldırmak, uykusuzluk benzer biçimde oldukca sıkıntılı koşullar altında uzun saatler çalışmak zorunda kalır. Bu bakımdan tonmaister olmanın da birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları şunlardan oluşmaktadır;

 - Sabırlı olmak,

 - Disiplin sahibi olmak,

 - Bilgisayar destekli müzik eğitimi almış olmak,

 - Müzik teknolojisi ve benzer nitelikteki eğitimleri almış olmak,

 - Üniversitelerin alakalı bölümlerinde başarıyla mezun olmuş olmak,

 Tonmaister'ın Görevleri Nelerdir?

 Sesle ilgili teknik konulardan görevli durumda olan tonmaister'ın yapmakla mükellef olduğu görevleri içinde;

 - Müzik tesisatının doğru biçimde kurulmasını sağlamak,

 - Kayıt yöntemlerini belirlemek,

 - Ses teknisyenlerini eğitmek ve yönlendirmek,

 - Kullanılacak olan ekipmanları belirlemek,

 - Ses düzenlemelerini yapmak ve ses dengesini sağlamak,

 - En iyi netice için doğru teknolojiyi belirlemek ve yönetmek,

 - Canlı ses sistemlerini belirlemek, kurulmasını ve çalıştırılmasını sağlamak,

 - Ses sistemlerinin bakımını denetlemek,

 Tonmaister Maaşları Ne Kadar?

 Tonmaister maaşları hakkında olarak şöyleki bilgiler verilebilir;

 - En Düşük Tonmaister Maaşı; 4,050 TL.

 - En Yüksek Tonmaister Maaşı; 5.000 TL

 - Ortalama Tonmaister Maaşı; 4.525 TL

 Tonmaister İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Tonmaister'ın kelime anlamı tam olarak tanımlanamamaktadır. Ancak; Ses Mühendisliği ve Ses Teknisyenliği içinde bir anlam barındırması laf mevzusu olmaktadır. Bu terim karmaşasının ortaya çıkmasında ise, ne yazık ki bizim ülkemizde ses sistemleriyle alakası olan her ferdin kendini Tonmaister olarak tanımlamasının oldukça büyük bir payının olması laf konusudur. Bundan ötürü da bu kelimenin anlamının, vakit içinde teknisyenliğe yorumlanmasına sebep olmaktadır. Tonmaister'ın pek oldukça çalışabileceği alan bulur. Çalışabileceği alanlardan kimilerini ise şöyleki sıralamak olası olmaktadır :

 - Ses ve fer kiralama şirketleri,

 - Televizyon kanalları,

 - Oteller,

 - Film ve dizi setleri,

 - Kültür merkezleri,

 - Stüdyolar,

 - Ses sistemleri satışı icra eden firmalar,

 - Ses sistemleri uygulamaları oluşturan şirketler,

 - Üniversiteler.

Anahtar Kelimeler : Tonmaister;,seslerin,doğru,ve,kaliteli,bir,halde,duyulmasını,sağlar,,Sizin,için,Tonmaister,nedir,,ne,iş,yapar,ve,iyi,mi,olunur?,Tonmaister,olma,şartları,,maaşları,ve,iş,imkanları,mevzuların..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar