Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:58 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Üretim sistemleri mühendisliği sistemler oluşturan, bu sistemlerin altyapılarını üreten ve tasarımını hazırlayan kişilerdir. Genel olarak birçok değişik dalda bu meslek grubu iş yapabilmektedir. Teknik, ekonomik yada sosyolojik durumları değerlendirerek proje için inceleme yapmaktadır. Genel olarak şirketin emek verme şeklini ve vakit durumunu ölçerek projelere yardımcı olmaktadır. Sizler için üretim sistemleri mühendisliği ile alakalı bulunan tüm detayları ayrıntılı bir halde derledik.

Üretim sistemleri mühendisliği altyapı kurmak ve sistemlerin teknik tasarımlarını yapmakla sorumlu olan kişilerdir.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Nedir?

 Üretim sistemleri mühendislerinin genel amacı bir üretim dönemini en iyi hale getirmektedir. Şirketlerin ve fabrikaların yapacakları üretimi en ergonomik bir halde yapmasına destek olmaktadır. Bu kişilerim üretim ve tasavvur aşamasında etken bir rol oynamaktadır. Üretim sistemleri mühendisleri altyapıları üretirler. Bununla birlikte bu altyapıların tasarımını, bakımını ve devamlı kontrollerini yaparlar. Birçok değişik sistemi değerlendirerek, en iyi sistemi bulmaya destek olurlar.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Üretim sistemleri mühendisliğinin ana amacı altyapıları oluşturmaktadır. Bu kısmı okuyan kişiler üretim sistemleri kurulumlarında fabrikalarda mühendis olarak vazife alabilirler. Aynı zamanda da ekiple birlikte emek vererek kurulum ve hazırlanma aşamasında kadroya yardımcı verir. Üretim sistemleri mühendisi olan kişiler yeni üretilecek olan tesislerde tasavvur ve inşa bölümünde etken vazife alabilirler. Üretim sistemleri mühendisliği birçok değişik grupta vazife almaktadır.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Üretim sistemleri mühendisliği kısmı mezunu olan kişiler, üretilen sistemin daha işlevli bir hale gelmesine destek olmaktadır. Bununla birlikte bu bölümden mezun olan kişiler muhtelif sektörlerde iş bulabilirler. Özel yada amme sektöründe kişiler mesleklerini icra edebilirler. Üretim sistemleri mühendisliği mezunu olan kişiler tesislerde yada fabrikalarda çalışabilirler.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Üretim sistemleri mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişiler, alakalı üniversitelerinin mühendislik fakültesine girebilirler. Bununla birlikte Mimarlık yada Endüstri bölümlerinden de kişiler bu eğitimi alabilirler. Bu öğrenim dallarının süresi dört yıldır.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Üretim sistemleri mühendisliği kısmı okumak isteyen kişilerin iyi bir matematik bilgisine haiz olması gerekmektedir. Bununla birlikte kişilerin mekanik ve teknik mevzulara alakalı olması gerekmektedir. Mühendislik fakültesi okumak isteyen kişiler MF derslerinde başarıya ulaşmış olması bununla birlikte bu parçaya alakalı olması gerekmektedir. Üretim sistemleri mühendisliği kısmı okumak isteyen kişilerin haiz olması ihtiyaç duyulan nitelikler ise şu şekildedir;

Kişilerin kuvvetli bir bilim tutkusu olması gerekmektedir.

Teknik yetenek, mesele çözme kabiliyeti ve mantıklı bakış açısı.

Takım çalışmasına uygun, sunum detayları gelişmiş ve insanlarla iletişimi iyi olması gerekmektedir.

Bu kısmı okumak isteyen kişilerin baskı altında huzurlu bir halde çalışıyor olabilmesi gerekmektedir.

Bu kısmı okuyacak olan kişilerin elastiki saatlerde huzurlu bir halde çalışabilirler.

Motivasyonu yüksek, devamlı olarak olumlu yönde bakış açısına haiz olması gerekmektedir.

Üretim Sistemleri Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Üretim sistemleri mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişiler lisans programını İngilizce yada Türkçe tercih edebilirler. Bununla birlikte birtakım okullarda yüzde otuz İngilizce lisans programı bulunmaktadır. Eğitim periyodu içinde kişiler bölümün gerektirdiği kadar İngilizce ders görmektedir. Ancak kişiler lisans öğrenim programını istedikleri dilde tercih edebilirler.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Üretim sistemleri mühendisliği SAY puan türü ile talebe almaktadır. Bu kısımda okumak isteyen kişiler YKS sınavına girmesi gerekmektedir. Kişilerin sınavda MF1, MF2, MF3 ve MF4 mevzularında başarıya ulaşmış olması gerekmektedir.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Üretim sistemleri mühendisliği kısmı SAY puan türü ile talebe almaktadır. Kişiler bu kısımda okudukları takdirde ağırlıklı olarak fizik, kimya ve benzeri MF dersleri görecektir. Üretim sistemleri mühendisliği kısmı dersleri ise şu şekildedir;

Fizik

Matematik

İngilizce

Kimya

Bilgisayar Destekli Teknik Resim

Bilgisayar Programlama

Endüstri Mühendisliğe Giriş

Fizik Laboratuvarı

Olasılık

Genel Ekonomi

Malzeme Bilimi

Yöneylem Araştırması

Mühendislik İstatistiği

İmal Usulleri

Maliyet Analizi

Üretim Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Üretim sistemleri mühendisliği okuyan kişileri mezun olduktan sonrasında muhtelif alanlarda çalışabilirler. Bununla birlikte kişiler şirketlerde, hususi sektörde yada amme sektöründe çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan kişiler oldukca uluslu yerlerde çalışabilirler. Bununla birlikte fabrikada bu kişiler üst seviye idareci olarak çalışabilirler. Ayrıca bilimsel niteliği olan olarak da bu kişiler kariyer yapabilirler. Üretim, genel idare ve marketing alanlarında çalışabilirler.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Üretim sistemi mühendisi olan kişiler muhtelif alanlarda çalışabilirler. Bununla birlikte fabrika, yazıhane yada laboratuvar benzer biçimde değişik alanlarda iş yapabilirler.

 Üretim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Üretim sistemleri mühendisliği kısmı olan üniversitelerden biri Sabancı Üniversitedir.

Anahtar Kelimeler : Üretim,sistemleri,mühendisliği,sistemler,oluşturan,,bu,sistemlerin,altyapılarını,üreten,ve,tasarımını,hazırlayan,kişilerdir.,Genel,olarak,birçok,değişik,dalda,bu,meslek,grubu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar