Uzman Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Uzman Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:33 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Uzman Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Uzman Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Uzman Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Uzman Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Son yılların en popüler mesleklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan psikologluk birçok ferdin en oldukca merak etmiş olduğu ve alaka duyduğu mesleklerden biridir. Psikologlar birçok alanda vazife icra eden kişiler olarak karşımıza çıkar. Bu mesleği kura çekmek isteyen kişiler bu meslekle alakalı hangi eğitimleri alacaklarına dair merak içindedir. Uzman psikolog olmak isteyen kişiler bu meslek için bilgileri öğrenmek ister. Uzman Psikologlukla alakalı dört gözle beklenen bilgileri derledik.

Uzman psikolog birçok şahıs için son dönemlerin en popüler mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzman psikologlar emek verme alanları oldukca geniş olan günümüzün en gereken mesleklerinden biridir. Bu sebeple günümüzde birçok alanda uzman psikologlarla karşılaşmak mümkündür.

 Uzman Psikolog Kimdir?

 Uzman psikologlar çoğu zaman kişilerin birbirleri ile ve çevresi ile olan ilişkileri izledikten sonrasında yorumlayarak bu sürecin bilişsel, romantik ve toplumsal anlamda ne şeklinde değişmeler bulunduğunu inceleyen bilim dalıdır. İnsan davranışları oldukca karmaşa bir yapıdadır. Bireyler günlük hayatta birçok durumdan etkilenmektedir. Bireyleri etkileyen iman ve duygular uzman psikologlar tarafınca incelenerek gözlemlenir ve sonrasında değerlendirme meydana getirilen kişilerde birçok teknik uygulanarak tedavi periyodu başlamış olur.

 Uzman Psikolog Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekmektedir?

 Uzman psikolog olmak isteyen öğrenciler bilhassa bu bölüm için nelerin yapılması gerektiği ile alakalı araştırmalara girişir. Uzman Psikolog olmak isteyen kişiler üniversitelerin 4 senelik öğrenim veren psikoloji bölümünden mezun olduktan sonrasında alanlarında yüksek lisans yaparak uzman psikolog olabilmektedir.

 Uzman Psikologlarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

 Uzman psikolog olmak için kişilerde birçok vasıf aranmaktadır:

 - Özellikle kişilerin empati duygusu gelişmiş olması uzman psikologlar için oldukca önemlidir.

 - Elde edilen verileri incelendikten sonrasında sonuçlara yetişebilmek amacıyla analitik düşünme yeteneğine haiz olmak

 - Kişileri incelerken, zihinsel davranışsal problemler için tedavi yöntemi ve çözümler bularak mesele çözme becerisini geliştirmek

 - Ayrıntıları görebilecek rasat kabiliyetine haiz olmak,

 - Sürecin uzun bulunmasına rağmen hasta ile tedavi sürecinde sabırlı olmak

 - Hastalarla ve yakınları ile etken ve emin bir yazışma kurabilmek,

 - Kriz anlarında yönetebilme gücüne haiz olmak

 - Duygusal olarak etkilenilen durumlarda kendi açısından bu durumla baş edebilmek şeklinde niteliklerdir.

 Uzman Psikologların Sorumlulukları Nelerdir?

 Uzman psikologlar en önce fikir duygu ve davranışları anlamaya ve bu alışkanlık duygu ve düşünceleri açıklamaya çalışan bir meslek grubudur. Aynı zamanda uzman psikologlar lüzumlu olan ruhsal testler ile neticeleri değerlendirir.

 - Ruhsal, davranışsal ve romantik bozuklukları tanımlayarak hastalığının teşhisi edebilmeli

 - Bireysel anlamda tedavi planları geliştirebilmeli

 - Danışanı ve aileyi bilgilendirmek amacıyla tedavi programı ile alakalı bilgileri karşı tarafa iletebilmeli

 - Görüşmenin anket ve gözlemler kanalıyla araştırmalar yaparak değiştirilmeli makaleler ve raporlar yazabilmeli

 - Hasta mahremiyetine kesinlikle sadık kalmalı

 - Meslek ile alakalı bilgileri araştırarak gelişimlerini sürdürmelidir.

 Uzman Psikologlar Nerede Görev Yapar?

 Uzman psikologlar devlette ve hususi kurumlarda vazife yapabileceği şeklinde bununla beraber bireyler kendilerine ilişik danışmanlık ofisi kurarak çalışabilmektedir. Bu sebeple uzman psikologlar için birçok emek verme imkanı bulunmaktadır. Devlette istihdam edilmek isteyen uzman psikologlar KPSS'ye girerek lüzumlu puanı aldıktan sonrasında devlette istihdam edilir. Özel kurumlarda hastanelerde kliniklerde çalışabilen uzman psikologlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda kişiler kendilerine ilişik bir danışmanlık ofisi açarak işlerini devam ettirebilir.

 Uzman Psikologların Maaşları Ne Kadardır?

 Uzman psikologlar yaklaşık olarak 5000 TL civarında maaş almaktadır. Ancak ferdin çalmış olduğu yer, emek verme şekli, çalmış olduğu kurumun standartları şeklinde birçok sebep uzman psikologların maaşlarında da değişimlere niçin olmaktadır. Bu sebeple net bir miktardan laf etmek olası değildir.

Anahtar Kelimeler : Son,yılların,en,popüler,mesleklerinden,bir,tanesi,olarak,karşımıza,çıkan,psikologluk,birçok,ferdin,en,oldukca,merak,etmiş,olduğu,ve,alaka,duyduğu,mesleklerden,biridir.,Psikologl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar