Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:31 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Günümüzün çağdaş çağlarında pek oldukça firma Veri analistine gereksinim duyar. Sizin için Veri Analisti nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Veri Analisti olma şartları, maaşları ve iş imkanları mevzularını bütün bilgileri ile derledik.

Veri analisti, çalmış olduğu kuruluş kapsamında istatistik tespit etme, veri işleme ve bu verilerin analizlerini etme işleri veri analistlerinin işi olmaktadır.

 Veri Analisti Nedir?

 Veri analisti, çalmış olduğu bir firmanın bünyesinde mevcut durumda olan bütün detayları, bilgisayar ortamında toparlar ve bu bilgilerin analizini eden kişiye denir. Veri analisti, ek olarak yaptığı analizleri raporlar ve anlamlı bir hale getirerek paraya dönüşmesini elde eden şahıs ya da kişilere denmektedir. Günümüzde birtakım meslek türleri önemi kaybederken birtakım yeni meslek türleri doğmaktadır.

 Veri analisti de günümüz iş hayatında gün geçtikçe daha çok ehemmiyet kazanan meslek türleri arasındaki yerini almış durumdadır. Bilgisayar ve teknolojilerinin büyük ehemmiyet kazanılmış olduğu günümüzde önemi artan bir meslek olan veri analisti, bilgisayar ortamında kayıtlı biçimde bulunan detayları(veri) çözümleme edip yorumlar. Bu günümüzün mühim mesleklerinden biri haline gelmiş olan veri analisti olmak isteyen kişilerin rakamlara oldukça büyük bir ilgisinin olmasının gerekliliği laf konusudur.

 Veri Analisti Ne İş Yapar?

 Veri analisti; vazife yapmış olduğu şirket kapsamında istatistik tespiti yapmak, veri işleme ve çözümleme etme işlerini yapmakla yükümlüdür. Veri analisti, vazife yapmış olduğu şirkete hem stratejik bununla birlikte taktiksel açıdan mühim bir yardımcı sağlar. Çalıştığı şirkete mühim bir iş kıymeti kazandırır. Her türlü kaynaktan toplanmış durumda olan detayları çözümleme eder.

 Veri Analisti Nasıl Olunur?

 Veri analisti olmak isteyen kişiler, üniversitelerin alakalı fakültelerindeki Bilgisayar Bilimi Bölümü, Matematik Bölümü, Ekonomi Bölümü, İstatistik Bölümü şeklinde alanlardan mezun olarak Veri analisti mesleğini icra etme olanağına kavuşurlar.

 Veri Analisti Olma Şartları Nelerdir?

 Çalışacak olduğu hususi sektör ve amme sektöründe yürüttüğü işleriyle firmaya avantaj kazandıracak olan veri analistlerinde bulunması lüzumlu olan birtakım koşulların varlığı laf konusudur. Bunlar;

 - Lisans ya da yüksek lisans mezunu olmak,

 - MS Office programlarına hakim olmak,

 - Gelişmiş bir yazışma kabiliyetine haiz olmak.

 - Yeni model ve teknikler üstünde inceleme yapabilecek kabiliyete haiz olmak,

 - Yeterli teknik bilgiye haiz olmak,

 - İyi derecede hem sözlü bununla birlikte yazılı İngilizce dil bilgisine haiz olmak,

 - SPSS şeklinde analitik programlara yatkın olmak,

 - Sürekli öğrenme yeteneği ve isteğine haiz olmak,

 Veri Analistinin Görevleri Nelerdir?

 Günümüzde oldukça muhtelif sektörlerde büyük seviyede gereken veri analistlerinin başlıca görevleri şöyledir:

 - Amaç ve hedefleri karşılayan çözümler üretmek.

 - Sade ve kullanışlı çözümlerle iş yapmak,

 - Şirketlerin mali kayıtlarını araştırmak,

 - Yaptığı ölçümlerden elde etmiş olduğu verileri daha anlaşılır hale getirmek,

 - Verilerin çözümleme ve standardize yöntemlerini tespit etmek,

 - İş gereksinimlerini belirlemek,

 - Kurumsal firmalar içinde yazışma sağlamak,

 Veri Analisti Maaşları Ne Kadar?

 Günümüz şirketleri tarafınca varlığına oldukça fazla gereken bir meslek olan veri analisti, çalmış olduğu kuruma ve şirkete gore değişik miktarlarda maaş almaktadır. Buna gore Veri analisti maaşları şöyledir;

 - En Düşük Veri Analisti Maaşı; 2.370 TL

 - En Yüksek Veri Analisti Maaşı; 6.590 TL

 - Ortalama Veri Analisti Maaşı; 4.000.48 TL

 Veri Analisti İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, hususi sektörün bu teknolojilere gereksinim duyar hale gelmiştir. Bu konum şirketlerin bilgisayar teknolojisine bağımlı hale gelmesine niçin olmaktadır. Durumun bu şekilde olması şirketle ilgili verilerin kayıtlarının bilgisayar ortamına taşınması ehemmiyet kazanmaktadır.

 Bilgisayar teknolojisinin öteki sektörlere bütünüyle egemen duruma gelmesiyle veri analisti ihtiyacı artış göstermektedir. Bu konum veri analisti mesleğini yürütenler için oldukca varlıklı bir seçeneğin ortaya çıkmasına niçin olmaktadır. Buna gore ver analistleri için iş imkanları içinde; muhtelif devlet kurumları ve hususi firmalar öne çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Günümüzün,çağdaş,çağlarında,pek,oldukça,firma,Veri,analistine,gereksinim,duyar.,Sizin,için,Veri,Analisti,nedir,,ne,iş,yapar,ve,iyi,mi,olunur?,Veri,A..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar