Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarih ve 00:30 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Veri hazırlama ve test işletmeni; kendisine verilen evrakların bilgisayara geçirilmesini, arşivlenmesini, düzenlenmesini ve verilerin doğruluğunun test edilmesini elde eden çalışanlardır. Veri hazırlama ve test işletmeni nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadardır? Gibi pek fazlaca probleminin yanıtını sizler için derledik.

Veri hazırlama ve test işletmeni, amme müessese ve müesseselerinde vazife yapar.

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nedir?

 Veri hazırlama ve test işletmeni, verileri ve detayları bilgisayar ortamına geçiren kişilerdir. Bu kişiler, verilen toplanması, düzenlenmesi, bilgisayar ortamına aktarılması ve arşivlenmesi benzer biçimde pek fazlaca rolü yerine getirirler. Veri hazırlama ve test işletmenleri, genellik amme müessese ve müesseselerinde vazife yapar. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, evrak işlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesinden sorumludur. Bu kişiler, amirlerinin vermiş olduğu öteki görevleri de yerine getirmek zorundadır.

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nasıl Olunur?

 Veri hazırlama ve test işletmeni olmak için TYT ve AYT imtihanlarına girerek bu sınavlardan ehil puan almanız gerekir. Aynı zamanda bu sınavlardan başarı göstermiş puan alarak üniversitelerin 2 veya 4 senelik bölümlerinde okuyarak KPSS’ye girerek devlette oluşturulan kadrolara atanabilirsiniz. Bunun yanında Veri hazırlama ve test işletmeni olmak için,

 İlk tayin yolu ile,

Başvurulacak kurumun belirlemiş olduğu kriterlere müsait olmak,

KPSS’de başarı göstermiş olmak,

MEB onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına haiz olmak.

Unvan Değişikliği Yolu ile,

En azca meslek yüksekokul mezunu olmak,

MEB onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına haiz olmak,

Kurum tarafınca belirlenen vazife süresini doldurmak.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Olma Şartları Nelerdir?

Karmaşık verileri algılama ve yorumlama becerisine haiz olmak,

Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak,

T.C vatandaşı olmak,

Kamu haklarından yoksun olmamak,

Ekip çalışmasına yatkın olmak,

Temel bilgisayar bilgisine haiz olmak,

MS Office programlarına hakim olmak,

Etkili yazışma becerisine haiz olmak.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Maaşları Ne Kadardır?

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni maaşları devlet memurlarının maaşlarına bakılırsa düzenlenir ve belirlenir. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenleri, düzgüsel memurlardan minimum 100 TL daha çok maaş alır. Günümüzde Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmenleri 4200 TL - 5000 TL arası maaş alır.

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni İş İmkanları Nelerdir?

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, amme görevlerine atanarak belediye, valilik, kaymakamlık, bakanlıklarda ve daha pek fazlaca amme kurumunda emek harcama imkanı bulabilirler. Bu rolü meydana getirecek kişilerin KPSS’ye girerek devletin açtığı boş kadrolara yerleşmesi gerekir. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, pek fazlaca amme kurumunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna bakılırsa Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfına dahil olarak vazife yapar. Aynı zamanda devlet kadrolarının en fazlaca tercih edilen kadroları içinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği yer alıyor.

 Düz Memurluk ile Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Arasındaki Fark Nedir?

 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ile düz memurluk içinde belli başlı farklılıklar vardır. İlk ve en mühim fark, Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmenleri düz memurluktan daha yüksek maaş alır. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenlerinin emek harcama ortamı masa başı iştir ve işlerini bilgisayar ortamında gerçekleştirir. Fakat düz memurların bilgisayar ortamında ve masa başlangıcında emek harcama zorunluluğu yoktur. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenleri de düz memurlar da artan olarak amirlerinin verdiği bütün işlemleri ve görevler yerine getirmek zorundadır. Veri hazırlama ve test İşletmenleri, muhit birimlerle de alakalı olmalı ve pek fazlaca işi yapabilme ve yürütebilme becerisine de haiz olmalıdır. 

Anahtar Kelimeler : Veri,hazırlama,ve,test,işletmeni;,kendisine,verilen,evrakların,bilgisayara,geçirilmesini,,arşivlenmesini,,düzenlenmesini,ve,verilerin,doğruluğunun,test,edilmesini,elde,eden,çalı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar