Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:57 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Meslek seçimlerinde pek oldukca müessir dikkat çekiyor. Özellikle iyi hasılat elde eden ve iş olanağı yüksek olan mesleklere alaka de artıyor. Yer bilimleri mühendisliği ise son yıllarda dikkat çeken mesleklerden oldu. Yer bilimleri mühendisliği nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Yer bilimleri mühendisliği dünyayı ve yerküreyi araştırır. Yer bilimleri mühendisliği bununla beraber insanlığın yararına olan kaynakları da araştırır.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Son yılların en popüler meslekleri içinde yer edinen yer bilimleri mühendisliği kısmına alaka gün geçtikçe artıyor. Yer bilimleri mühendisliği kısmı yer küreyi ve dünyanın yapısını araştırır. Yer bilimleri mühendisliği dünya üstündeki kaynakların korunması için ilmi şekilleri kullanır.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Nedir?

 Jeoloji, jeofizik ve maden mühendisliği benzer biçimde bölümlerden de yararlanan yer bilimleri mühendisliği dünya üstündeki kaynakları araştırır. İnsanlığa yarar sağlayacak emek harcamalar yapılır. Bunun yanı sıra yer bilimleri mühendisi yer küre üstündeki her türlü ilmi çalışmanın ve araştırmanın da yapılmasını sağlar.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Yer bilimleri mühendisliği kısmı dünya üstünde yer altı çalışmalarını meydana getiren ve araştırmalara imza atan mühendisleri yetiştirir. Aynı zamanda bu kısımda mevzu ile alakalı kuramsal bilgiler verilir. Bu bilgiler ışığında geleceğin mühim bilim insanları yetişecektir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Yer bilimleri kısmı mezunu okul bittikten sonrasında ve stajının arkasından amme kurumları veya hususi sektörde oldukca huzurlu bir halde iş bulabilir. Bu kurumlarda çalışan yer bilimleri mühendisleri yer bilimleri ile alakalı araştırmalar yaparak muhtelif projeleri yürütürler. Ayrıca bu araştırmalar cevabında insanlığa faydalı raporlar da toplanır.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Yer bilimleri mühendisliği üniversitelerin dört senelik lisans eğitimi veren mühendislik fakültelerine bağlıdır. Dört senelik lisans eğitimi veren yer bilimleri mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonrasında sektörde yetişim da yapılır.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Yer bilimleri mühendisliğinde okumak için adayların inceleme yeteneklerinin olması gerekir. Proje hazırlama kabiliyetleri de olan yer bilimleri mühendisleri ilmi çalışmalara yatkın olmalı. Aynı zamanda üniversite sınavından sayısal alanda yüksek bir puan türü katılımı gerekir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Yer bilimleri mühendisliği bölümünün tedris dili İngilizce değildir. Bu kısımda Türkçe tedris dili kullanılmaktadır. Yer bilimleri mühendisliği bölümünde öğrencilere kolay düzeyde İngilizce eğitimi verilmektedir. Bu da araştırmalardaki terimleri doğru kullanmak için fazlaca önemlidir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Yer bilimleri mühendisliği bölümünde okumak isteyen adayların sayısal detayları yüksek olmalıdır. Çünkü bu bölüm sayısal puan türü ile talebe alıyor. Üniversite sınavından sayısal puan türünde yüksek puan alan kişiler yer bilimleri mühendisliği bölümünde tahsil alabilirler. Bu nedenle üniversite sınavında matematik ve fen bilimleri soruları çözülmelidir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Yer bilimleri mühendisliği bölümünde bilhassa yer bilimleri ve temel mühendislik dersleri verilmektedir. İleri fizik, ileri kimya ve ileri fizik derslerinin de verildiği yer bilimleri mühendisliği bölümünde istatistik dersi de verilmektedir. Genel mühendislik temelinde araç-gereç bilimi, genel jeoloji, yer bilimleri mühendisliğine giriş benzer biçimde derslerin yanı sıra teknik resmi ve mühendislik etiği dersleri üniversitelerde verilir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Son yıllarda popüler olan yer bilimleri mühendisliği bölümünden mezun olanlar için iş imkanı da yüksektir. Özellikle amme, müessese ve kurumlarında yer bilimleri mühendisleri araştırmacı olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra yer bilimleri mühendisleri hususi sektör içinde yer edinen firmalarda da kolaylıkla çalışabilirler.

 Nerelerde iş Bulabilir Ve Çalışabilir?

 Yer bilimi ve hayattaki kaynakları araştıran yer bilim mühendisleri bu alanda araştırmalar yapabilecekleri kuruluşlarda çalışırlar. Yer bilimleri mühendisleri hususi sektör, amme kuruluşları ve bilim dünyasının kalbinin attığı yerlerde rahatça iş bulabilirler. Bunun yanı sıra bakanlıklar bünyesinde de yer bilimleri mühendisi çalışabilir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Dünya üstündeki yer kaynaklarını inceleyen yer bilimleri mühendisleri bu mevzuda mühim araştırmalara imza atarlar. Aynı zamanda insanlığa katkı sunan araştırmalar ile beraber muhtelif projeler de üretilebilir.

 Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Türkiye genelinde yer bilimleri mühendisliği kısmı yalnızca Isparta'da bulunan Süleyman Demiral Üniversitesi'ndedir.

Anahtar Kelimeler : Meslek,seçimlerinde,pek,oldukca,müessir,dikkat,çekiyor.,Özellikle,iyi,hasılat,elde,eden,ve,iş,olanağı,yüksek,olan,mesleklere,alaka,de,artıyor.,Yer,bilimleri,mühen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar