Yönetici Asistanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Yönetici Asistanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.01.2021 tarihinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Yönetici Asistanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Yönetici Asistanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

makale içerik

Yönetici Asistanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Yönetici Asistanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Genel olarak yöneticilerin ne olursa olsun yanlarında istediği idareci asistanlığı mesleğini sizler için ayrıntılı bir biçimde idareci asistanı nedir, ne iş yapar ve iyi mi olunur? Yönetici asistanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? İşte, bütün detaylar.

Yönetici asistanı, işyerinde bulunan yöneticilerin yardımcısı olarak çalışmakta olan yönetimsel işlemlerde yöneticinin desteği olan bir meslek dalıdır.

 Yönetici Asistanı Kimdir?

 Yönetici asistanı, günümüzde kendisine tanımlanan oldukca muhtelif görevler çerçevesinde kendi ünite yöneticisine yönetimsel yardım sağlarken bununla birlikte yazıhane işleyişini organize etmek ile görevli olan kişidir.

 Yönetici Asistanı Ne İş Yapar?

 Günümüzde idareci asistanı yöneticinin ve ya firmanın toplantılarını planlamakla yükümlüdür. Yöneticinin katılacağı veya şirkette yapılacak organizasyonların genel planlamasını yapar ve firma bünyesinde yaşanmakta olan sorunları çözer. Bilgisayar üstünde genel mail gönderimi, sunum hazırlama ve gelen postalara yanıt verme benzer biçimde işlemleri yapmaktadır.

 Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?

 Yönetici asistanı olabilmek için resmi olarak bir öğrenim mecburiyeti değildir. Üniversitelerin genel iki senelik öğrenim vermekte olan Büro Yönetimi ve Sekreterlik isminde önlisans bölümlerinden mezun olup mesleğe başlamak olası olmaktadır. Ayrıca öğrenim akademilerinin de Büro Yönetimi sertifika programlarını alarak mesleğe müracaat yapabilirler. Bu nedenle bu meslek dalı çok yaygın olarak tercih edilen bir meslek dalıdır.

 Yönetici Asistanı Olma Şartları Nelerdir?

 Yönetici asistanı olma şartları günümüzde yazıhane idare prosedürlerine temel olarak hakim olmak ile adım atar ve arkasından temel bilgisayar ile Office programları bilgisine hakim olmak gelir. Yönetici asistanı olma şartları içinde raporlama yapabilmek, muntazam diksiyona haiz olmak ve dış görünüşe ehemmiyet vermek gelmektedir. Bu kişiler çoklu vazife önceliklendirme kabiliyetine haiz olmalı, bir ekibin parçası olarak çalışabilmeli, vakit yönetimini sağlayabilmeli, yazılı ve ya sözlü yazışma becerisi sergileyebilmeli ve en son tempolu iş ortamına ahenkli olmalıdır.

 Yönetici Asistanı Görevleri Nelerdir?

 Çalıştıkları sektöre bağlı vazife tanımı farklılıklar içeren idareci asistanlarının temel sorumluluğu yer almış olduğu ofisin bereketli emek harcaması adına yönetimsel yardımcı sağlamaktır. Yönetici asistanlarının görevleri aşağıdaki gibidir.

 Toplantı ve ya randevuları organize etmek,

 Bağlı olduğu yöneticiler adına gezi düzenlemeleri yapmak,

 Yapılan toplantılar esnasında lüzumlu notları almak,

 Postalama ve yönetime iletme benzer biçimde işlemlerinde genel yazıhane desteği sağlamak,

 Genel telefon çağrılarına idareci için yanıt vermek,

 Her türlü yazışma bilgilerinin kaydını tutmak,

 Yayınlanması planlanan raporları tertipli olarak hazırlamak,

 Dosyalama sistemleri geliştirmek ve de sürdürmek,

 Ofis ziyaretçilerini yönlendirmek,

 Ofis malzemelerinin tedariğini sağlamak idareci asistanlarının görevleri içinde yer almaktadır.

 Yönetici Asistanı Maaşları Ne Kadardır?

 Yönetici asistanları yöneticilerine bağlı oldukları sebebi ile yöneticileri firmadan ayrılana kadar firmada çalışabilirler. Bu sebep ile çoğu zaman belirlenmiş ve de uyulan bir emek verme saatleri yoktur. Buna ayrıca acele durumlarda idareci ferdin yanına giderek emekleri da gerekebilir. Yönetici asistanlarının günümüzde genel hatlarıyla aldıkları maaş ise çalışmış oldukları şirketin genel hatlarıyla ebatlarına ve ya tecrübelerine bağlı olarak da değişebilir. Ülkemizde tecrübelerinin bulunmadığı durumlarda bu idareci asistanlarının almış oldukları maaş genel manada asgari ücret civarında olmaktadır. Tecrübeye ve ya çalışılan şirketlere gore de bu maaş miktarı 5000 TL ’ye kadar da çıkabilmektedir. Bu niçin ile idareci asistanlarının maaşları günümüzde 2324 TL ile 5000 TL içinde yer almaktadır.

 Yönetici Asistanı İş İmkanları Nelerdir?

 Günümüzde idareci asistanlarının yer edinen elastik mesai saatleri sebebi ile genel emek verme koşulları zor olmaktadır. Hemen derhal her iş ile ilgilendikleri sebebiyle de yoğun olabilmektedirler. Yönetici asistanları hususi şirketlerde, hukuk bürolarında, finans müesseselerinde ve daha pek oldukca işyerinde vazife alabilirler. Ülkemizde bu meslek dalı yaygınlaşan bir bölümdür.

Anahtar Kelimeler : Genel,olarak,yöneticilerin,ne,olursa,olsun,yanlarında,istediği,idareci,asistanlığı,mesleğini,sizler,için,ayrıntılı,bir,biçimde,idareci,asistanı,nedir,,ne,iş,yapar,ve,iyi,mi,olun..

Pinterest Yandex Zen Sitesinde Takip Et Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar