Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:55 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde meslek tarzı fazlaca mühim bir konudur. Üniversite sınavına girecekler ergenler yapmak istedikleri meslekleri kura çekmek için incelemelerde bulunur. Özellikle sayısal çıkışlı öğrencilerin meslek seçebilmesi için çok fazla alternatif vardır. Ziraat Mühendisliği de devletimizde fazlaca malum ve sayısal alandan talebe alan bölümler içinde yer alır. Ziraat mühendisliği ile alakalı bilgileri derledik.

Ülkemiz ziraat ülkelerinden bir tanesi olduğundan Ziraat mühendislerine de çok fazla gereken bir ülkedir. Ziraat Mühendisleri genel hatlarıyla sayısal çıkışlı öğrencilerin tercih edebileceği bölümler içinde yer alır. Üniversite sınavında ehil puanı alan öğrenciler Mühendislik fakültelerinde tarım mühendisliği bölümünde okuyabilir.

 Ziraat Mühendisliği Nedir?

 Ziraat mühendisliği genel hatlarıyla tarımsal üretim ve işletme anlamında etkinlik yayınlayan bir mühendislik dalıdır. Ziraat Mühendisleri teknolojiyi ziraat prensipleri ile birleştirerek tarımın daha sıhhatli ve bereketli koşullarda yapılmasını elde eden bir mühendislik dalıdır. Bu Mühendislik branşının temel amacı tarımsal uygulamalarının etkinliğini artırmaktadır.

 Ziraat Mühendisleri genelde tarımda kullanılan ekipmanların ve makinelerin tasarımını meydana getiren bu makinelerin yapımı surecinde yer edinen ve makinelerin geliştirilmesi ile alakalı çalışmalarda bulunan bir mühendislik dalıdır. Barajlar, su depoları, tarımsal altyapı ile alakalı emekler meydana getiren tarım mühendisleri tarımın geliştirilmesi için ek olarak bu bölgelerde de çalışmalarda bulunur.

 Büyük çiftliklerde de vazife alabilen tarım mühendisleri kirliliğin kontrolü için muhit emek harcamaları yapar. Bazı tarım mühendislerinin rolü ise biyoyakıt ürünleri geliştirerek daha sürdürülebilir bir yakıt üretmektir. Böylece benzinin yerini alabilecek yeni daha sıhhatli ve sürdürülebilir yakıtlar üretebilir.

 Ziraat Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllıktır?

 Ziraat Mühendisliği kısmı; Mühendislik fakültelerinde yer edinen ve genel hatlarıyla hazırlık sınıfı bulunmayan bir bölümdür. Ziraat mühendisliği kısmı 8 dönemlik tahsil veren bir bölüm olarak karşımıza çıkar.

 Ziraat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Ziraat mühendisliği kısmı dersleri ilk iki sene genel mühendislik dersleri alırken sonraki 2 sene tarım mühendislerinin daha oldukça işine yarayacak tarım mühendisliği disiplinini daha ahenkli olan dersler yer almaktadır. Ziraat mühendisliği öğrencilerinin 4 sene süresince almış olduğu birtakım dersler ise şunlardır:

 - Botanik

 - Meteoroloji

 - Toprak bilgisi

 - Genel ekonomi

 - Tarım ve deontoloji

 - Mühendislik matematiği

 - Genel mikrobiyoloji

 - Tarım ekonomisi ve işletmecilik

 - Hayvan yetiştirme teknikleri

 - Gıda bilim teknolojisi

 - Temel malumat teknolojileri

 - Teknik resim

 - Ekoloji

 - Bitki fizyolojisi

 - Malzeme bilgisi

 - Genetik

 - Kültür- teknik

 - Tarımsal mekanizasyon

 - Genel bahçe bitkileri ve zararlıları olarak bulunmaktadır.

 Öğrenciler 8 dönemlik tahsil tedris hayatları süresince daha birçok dersten görevli olacaktır. Bu ve öteki derslerini başarıyla tamamlayan öğrenciler Ziraat Mühendisi ünvanıyla mezun olurlar.

 Ziraat Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

 Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler tarımsal aktivitelerde hızla gelişen değişen teknolojinin kullanımını sağlayarak daha oldukça ürün elde etme ile alakalı çalışmalarda bulunur. Aynı zamanda tarımsal makinelerin geliştirilmesinde de emekler meydana getiren Ziraat Mühendisleri tarımı geliştirmek amacıyla çalışır. Yeni geliştirilmiş ziraat ekipmanları tasarlayarak geliştirir ve dönüştürür.

 Ziraat Mühendisliği Bölümü Mezunu Nerelerde Çalışır?

 Ziraat mühendisliği kısmı mezunları genel hatlarıyla kamuda ve hususi sektörde istihdam edilebilir. Ziraat mühendisliği bölümünde mezun olan kişiler kamuda çalışmak istiyorlarsa KPSS'ye girerek ehil puan almaları gerekmektedir. Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler genel hatlarıyla:

 - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

 - Tarım Kredi Kooperatifleri

 - Ticaret ve endüstri odaları

 - Zirai ziraat aletleri üreten şirketler

 - Şeker Fabrikaları

 - Tarım borsaları

 - Ziraat Bankası

 - Tarım ilaçları üreten şirketler ve buna benzer birçok yerde çalışabilir. Aynı zamanda çiftliklerde de görevlendirilebilen tarım mühendislerinin emek harcama alanı fazlaca geniştir.

 Ziraat Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

 Ziraat Mühendisliği Bölümü son yıllarda oldukça sınırlandırılan bir bölümdür. Ziraat Mühendisliği bölümleri yalnızca üç üniversitede yer edinen bir bölüm olarak karşımıza çıkar. Ziraat mühendisliği bölümünün bulunmuş olduğu üniversiteler:

 - Adıyaman Üniversitesi

 - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

 - Isparta tatbiki bilimler Üniversitesi olarak yalnızca üç kısımda yer edinen tarım mühendisliği kısmı mezunları genel hatlarıyla sayısal çıkışlı öğrencilerin tercih etmiş olduğu bölümlerden bir tanesidir.

 Ziraat Mühendisliği Bölümünde Okuyacak Öğrencilerde Aranan Nitelikler

 Sayısal alandan talebe alan tarım mühendisliği kısmı öğrencileri bu mühendislik dalını okumak temenni ediyorsa toprakla, bitkilerle ilgilenebilen ve bu alanda kendini geliştirmeye aleni olan kişiler olmalıdır. Aksi durumda bu alanda başarıya ulaşmış olamaz.

Anahtar Kelimeler : Ülkemizde,meslek,tarzı,fazlaca,mühim,bir,konudur.,Üniversite,sınavına,girecekler,ergenler,yapmak,istedikleri,meslekleri,kura,çekmek,için,incelemelerde,bulunur.,Öz..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar