Fonksiyonel Programlama Kavramı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.04.2024 tarih ve 10:49 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. Fonksiyonel Programlama Kavramı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Fonksiyonel Programlama Kavramı

Fonksiyonel programlama, sistemleri etkileri olmadan saf fonksiyonlar kullanarak modelleyen bir programlama paradigmasıdır. Saf fonksiyonlar, kendilerine iletilen girdilerle aynı çıktıyı tutarlı bir şekilde veren ve program durumunu değiştirmeyen fonksiyonlardır. Bu özellik, fonksiyonel programların test edilmesini ve bakımını kolaylaştırır, çünkü sonucun yalnızca girdiye bağlı olduğunu bilirsiniz.

Fonksiyonel programlamada yaygın olarak kullanılan kavramlar arasında şunlar yer alır:

  • Birinci Sınıf Fonksiyonlar: Fonksiyonlar, diğer veri türleri gibi birinci sınıf değerler olarak ele alınabilir. Fonksiyonları parametre olarak geçebilir, döndürebilir ve veri yapıları içinde depolayabilirsiniz.
  • Yüksek Düzey Fonksiyonlar: Fonksiyonlar üzerinde işlem yapan fonksiyonlardır. Örneğin, bir fonksiyonun tüm elemanlarını başka bir fonksiyona geçiren bir map fonksiyonu.
  • Tembel Değerlendirme: Fonksiyonel programlar tembelce değerlendirilir, yani yalnızca ihtiyaç duyulduğunda değerler hesaplanır. Bu, büyük veri kümeleriyle çalışırken verimliliği artırabilir.
  • Tail Rekürsiyon: Rekürsif çağrıların ilk parametre olarak görünen değişkeni değiştirmediği özel bir rekürsiyon türüdür. Bu, fonksiyonun yığın alanı tüketmeden rekürsif olarak çağrılmasına olanak tanır.

Fonksiyonel programlama, çeşitli alanlarda, özellikle de paralel programlama, veri işlemi ve yapay zeka gibi yan etkisizlik ve yinelebilirliğin önemli olduğu uygulamalarda yaygın olarak kullanılır.

Anahtar Kelimeler : Fonksiyonel,Programlama,KavramıFonksiyonel,programlama,,sistemleri,etkileri,olmadan,saf,fonksiyonlar,kullanarak,modelleyen,bir,programlama,paradigmasıdır.,Saf,fonksiyonlar,,kendilerine,i..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar