HTML Nedir?

Bu yazı Nur Avlar tarafından 11.11.2019 tarih ve 18:31 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. HTML Nedir?

makale içerik

HTML Nedir?
Kısa Linki Kopyala

HTML (HYPER TEXT MARKUP LUNGUAGE) Nedir?

        HTML işaretleme dili olarak web sayfalarında kullanılır. Hazırlanan bu kodlar web tarayıcıları tarafından anlaşılarak bu şekilde görsel web sayfalarına dönüştürülür. HTML için programlama dili denilemez. Bu şekilde bir işlevi yoktur.

  HTML dosyaları .html veya .htm uzantısıyla biten belgelerdir. Bu dosyaları herhangi internet tarayıcısı (Google Chrome, Safari veya Mozilla Firefox) kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Tarayıcı HTML dosyasını okur ve internet kullanıcılarının görebileceği içeriğe dönüştürür.

Tarayıcınızda bir web sayfası görüntülerken Sağ tık > Sayfa Kaynağını Görüntüle dediğinizde karşınıza gelen kodlar HTML’dir.

Genel olarak ortalama bir web sitesi çeşitli farklı HTML sayfaları içerir. Örneğin ana sayfalar, hakkında sayfaları, iletişim sayfaları gibi farklı sayfalar farklı HTML belgelerine sahiptir.

Her bir HTML sayfası, web sayfalarının yapı taşları olan bir dizi etikete (elements adı da kullanılır) sahiptir. Bu yapı taşları, içeriği bölümlere, paragraflara, başlıklara ve diğer içerik bloklarına biçimleyen bir hiyerarşi oluşturur.

HTML Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • < > büyüktür ifadesi ile yazılan birime tag denir.
  • Açılan etiketler kapatılmalıdır. Etiketler / işareti ile kapatılır.
  • HTML kodları yazılırken Türkçe karakter yer almaz.
  • Etiketler yazılırken küçük ya da büyük harf tercih edilebilir.

Ancak genellikle küçük harfler tercih edilir.

HTML Etiketlerinin Anlamları

HTML : Tüm etiketleri saran, html kodu ile kodlama işleme yapılması gerektiği belirten sayfanın başında açılarak sayfanın sonunda  da kapatılan etiketin adıdır.

HEAD : Hazırlanan site ile alakalı içerik ve tanımların yer aldığı bölümdür. Bu alanda yer alan kodlar görünmez.

BODY : Bu alan tüm sitenin görüntülendiği  ve siteye giren herkesin görebildiği alandır. Kullanılan etiketlerin büyük kısmı  body alanı üzerinde yer bulunur.

Anahtar Kelimeler : kod,web,tarayıcı

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar