PHP (Personel Home Page)

Bu yazı Nur Avlar tarafından 17.10.2019 tarih ve 14:05 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. PHP (Personel Home Page)

makale içerik

PHP (Personel Home Page)
Kısa Linki Kopyala

PHP (Personel Home Page)

           PHP'nin maskotu büyük mavi bir fildir.Web sitelerinin %78'i PHP kullanmakta. PHP'nin açılımı Personel Home Page (Kişisel Anasayfa) dır. PHP 1994'te "C" programlama diliyle yazıldı. PHP Perl dilinin scriptlerini değiştirmek için tasarlanmıştı.

          PHP yazılım dili web sitelerini programlamak için kullanılmaktadır ve son derece yaygındır. Hatta bazı tahminlere göre mevcut web sitelerinin üçte biri PHP kullanılarak yazılmıştır. Facebook, Wordpress, Yahoo gibi büyük siteler PHP dilini kullanmaktadırlar. PHP Açık kaynak  bir kodlama dilidir, çok platformludur ve kullanıcı dostu bir yapısı vardır. Diğer web tabanlı programlama dillerine göre daha dinamik ve akıcı bir yapısı vardır ve daha güvenilir olduğu iddia edilmektedir. Bütün  bu popülaritesine rağmen PHP'nin gerçek programlama dili olmadığını savunan uzmanlarda  vardır.

         PHP'nin en güçlü ve en çok üstünde durulan özelliklerinden biri, sahip olduğu geniş ve gelişmiş veritabanı desteğidir. Veritabanlarına özgü eklentilerden birini (örn. mysql) kullanarak veya PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanarak PHP ile veritabanı bağlantılı site sayfaları oluşturmak ya da ODBC eklentisi üzerinden bu standardı destekleyen bir bağlantı açmak son derece basittir. Diğer veritabanları için URL eklentisi veya soketler (CouchDB gibi) kullanılabilir.Ufak yönetilebilir web siteleri için ise en sağlıklısı ‘MYSQL’ veritabanıdır. Bir kaç php komutu ve fonksiyonları ile hızlı bağlantı sağlanılabilir. Database kurgusu ve yapısı doğru hazırlandığı sürece gayet hızlı, verimli sonuçlar verir. MySQL'de temel (ve genel) olarak yaptığımız işlemler bir tabloya veri eklemek, bu verileri çekmek, güncellemek ve silmektir.

Php açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğu için gelişimine herkes katkıda bulunur ve sürekli gelişirilir.

PHP aslında linux tabanlıdır. Ancak sanal sunucu sayesinde tüm sunucularda sorunsuz çalışır.

Herkes tarafından geliştirilip ve destek verildiği için kaynak sıkıntısı cekmezsiniz.

Facebook, google, instagram, twitter gibi ünlü internet şirketlerinin API destekleri sayesinde kendi bilgileniri kullanmana olanak sağlar.

Yardımcı sınıflar sayesinde bir çok dosya formatlarını okuma ve üzerinde işlemler yapılabilmesine güçlü imkanlar.

Github sayesinde bir çok geliştirici ile birlikte yeni ve büyük projeler geliştirebilir. Geliştirmek istediğiniz projeye örnek projeler bulup yeni fikirler edinilebilinir.

Composer, php için bağımlılık yönetim araçıdır. Projeleriniz de ihtiyaç duyduğunuz kütüphaneleri ve sınıfları sizin için kurmanızı sağlar. Composerda veriler json olarak saklanır ve paketleri oluşturulması json olarak sağlanır. Composer sayesin tüm paketler ve sınıflar kolayca otomatik yüklenir. 

          PHP, web tabanlı çalıştığı için diğer Java ve C dilleri gibi derlenmeye ihtiyaç duyulmaz. PHP kodları sunucu yani server tarafından derlenir ve kullanıcıya Html çıktısı gösterilir. Burada PHP kodları, sayfayı görüntüleyen kişiye, kullanıcıya görünmez. Kodlar sunucunuzda derlenir ve kullanıcıya Html olarak gider. Yani .php uzantılı bir dosya oluşturduğunuzda içinde Html, Css, Javascript kodları ve PHP kodları bulunur. PHP motoru bu sayfadaki tüm PHP kodlarını ayıklar ve ayıkladıklarını çalıştırıp sonucunu kod yazılımcısı nasıl istiyorsa kullanıcıya o şekilde gösterir.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

 1. PHP bedava bir sistemdir. Herhangi bir ücret ödenmez.
 2. Açık kaynak kodlu olduğu için kaynağına bakabilir ve hatta tecrübeliyseniz siz de gelişimine yardım edebilirsiniz.
 3. PHP mysql, mssql, oracle gibi birçok veritabanı ile çalışır.
 4. PHP aslında Linux tabanlıdır. Fakat sanal sunucular ile birçok işletim sisteminde problemsiz bir biçimde çalışır.
 5. Kolay kod dizilimi olan PHP hızlı bir biçimde öğrenilir.
 6. PHP’de kaynak sorunu çekmezsiniz. Arama motorlarında birçok bilgi vardır.
 7. Google, Facebook ve Instagram gibi dünya devi şirketlerin servislerini yani API servislerini kullanarak kendi sitenizi tasarlayabilirsiniz. Örneğin; web sitenize gelen ziyaretçi Facebook ile giriş yaptığında, kullanıcının tüm profil bilgilerini alabilir hatta profiline yazı bile ekleyebilirsiniz.
 8. PHP oldukça hızlıdır. PHP çalışma motoru kodları hemen anlar ve ona göre çıktı oluşturur.
 9. Bir notpad yardımıyla kod yazılabilir yani derlemeye ihtiyaç yoktur.
 10. PHP’nin Framework adındaki yardımcıları işinizi kolaylaştırır.
 11. Bir FTP programı ve hosting ile çok kolay yayınlanabilir.
 12. PHP’de bulunan birçok yardımcı öğe var. Bunlar sayesinde excele belge aktarma, excel dosyası ya da pdf dosyası oluşturma gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

PHP Nasıl Kullanılır?

PHP; kendi yorumlayıcısıyla birlikte kullanılır. Yorumlayıcı etiketleri ile PHP kodlarını yorumlar ve Html çıktısı üretir. Yani kullanıcıya Html çıktısını gösterir. PHP yazabilmek için ilk önce bilgisayarınıza bazı localhost modüllerini yüklemeniz şarttır. Bu tür modülleri barındıran bazı hazır programlar vardır. Xampp Server adlı programı kullanabilirsiniz.

Düzenli, kolay, hızlı ve anlaşılır PHP kodları yazabilmek için bazı editör programlarından yararlanabilirsiniz. Notepad++, Sublime Text, Eclipse, NetBeans bu programlardan bazılarıdır. Notepad++ oldukça iyi ve kullanışlı bir editördür. Bu editörün oldukça geniş bir eklenti havuzu mevcuttur. Sublime Text ise PHP yazan programcıların en sık kullandığı editördür. NetBeans ve Eclipse çok fazla modülü içinde barındırdığı için başlangıç seviyesi için fazla karmaşıktır.

 

Anahtar Kelimeler : PHP,(Personel,Home,Page) PHP'nin,maskotu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar