Polymorphism

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 04.04.2024 tarih ve 09:07 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. Polymorphism

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Polymorphism

Polymorphism, aynı isimle birden fazla şekle sahip olmayı ifade eder. Programlama dillerinde, bir nesnenin veya yöntemin farklı türde argümanları kabul etmesi veya farklı türde değerler döndürmesiyle uygulanır. Bu, kodun daha esnek ve yeniden kullanılabilir olmasını sağlar.

Polymorphism iki ana türü vardır:

 • Erken bağlama (statik polymorphism): Bağlama, derleme zamanında yapılır. Aşırı yükleme ve kalıtım gibi özellikler, erken bağlılık sağlar.
 • Geç bağlama (dinamik polymorphism): Bağlama, çalışma zamanında yapılır. Soyut sınıflar ve arayüzler, geç bağlılık sağlar.
 • Aşırı Yükleme

  Aşırı yükleme, aynı isimle birden fazla yönteme sahip olmayı ifade eder. Her yöntem, farklı tür veya sayıda argüman kabul eder. Derleyici, çağrı sırasında argümanlara göre doğru yöntemi seçer.

  Kalıtım

  Kalıtım, bir nesnenin başka bir nesnenin özelliklerini ve yöntemlerini devralmasını sağlar. Temel sınıf, türetilmiş sınıflar tarafından miras alınabilir. Türetilmiş sınıflar, temel sınıfın yöntemlerini geçersiz kılabilir veya yeni yöntemler ekleyebilir.

  Soyut Sınıflar ve Arayüzler

  Soyut sınıflar, uygulanmayan en az bir yönteme sahip sınıflardır. Türetilmiş sınıflar, soyut yöntemleri uygulamalıdır. Arayüzler, uygulanması gereken yöntemleri bildiren ancak herhangi bir uygulama sağlamayan soyut sözleşmelerdir. Sınıflar, birden fazla arayüzü uygulayabilir.

  Polymorphism'in Faydaları

  • Esnek kod
  • Yeniden kullanılabilirlik
  • Kod bakımını kolaylaştırma
  • İşe yararlık
  • Öngörülebilirlik

  Anahtar Kelimeler : PolymorphismPolymorphism,,aynı,isimle,birden,fazla,şekle,sahip,olmayı,ifade,eder.,Programlama,dillerinde,,bir,nesnenin,veya,yöntemin,farklı,türde,argümanları,kabul,etmesi,veya,farklı,tür..

  Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar