Programlama Dillerinin Çeşitleri ve Uygulama Alanları

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 02.03.2024 tarih ve 20:17 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. Programlama Dillerinin Çeşitleri ve Uygulama Alanları

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Programlama Dillerinin Çeşitleri ve Uygulama Alanları

Programlama dilleri, bilgisayarlarla iletişim kurmak ve onlara talimatlar vermek için kullanılan özel dillerdir. Farklı programlama dilleri, farklı uygulama alanlarında uzmanlaşmıştır ve her biri kendine özgü özelliklere sahiptir.

Derlenmiş ve Yorumsal Diller

Programlama dilleri, çalışma şekillerine göre derlenmiş ve yorumlanmış diller olarak sınıflandırılabilir. Derlenmiş diller, programı tek bir yürütülebilir dosyaya dönüştüren bir derleyici kullanılarak derlenir. Bu dosya daha sonra herhangi bir yorumlama olmaksızın doğrudan donanım tarafından yürütülür. Yorumlanmış diller ise, özel bir yorumlayıcı tarafından satır satır yorumlanır.

Prosedürel ve Nesne Yönelimli Diller

Programlama dilleri ayrıca, programlama paradigmalarına göre prosedürel ve nesne yönelimli diller olarak sınıflandırılabilir. Prosedürel diller, bir dizi prosedür veya görevi sıralayarak çalışır. Nesne yönelimli diller ise, verileri ve işlevleri nesnelere kapsüler ve bu nesneler arasındaki etkileşimlere odaklanır.

Genel Amaçlı ve Etki Alanı Spesifik Diller

Programlama dilleri genel amaçlı ve etki alanı spesifik diller olarak da sınıflandırılabilir. Genel amaçlı diller, çeşitli uygulama alanlarında kullanılabilirken, etki alanı spesifik diller belirli bir uygulama alanı için optimize edilmiştir.

Yaygın Programlama Dilleri ve Uygulama Alanları

İşte aşağıdakiler dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan bazı programlama dilleri ve uygulama alanları:

* Python (Genel amaçlı, Yapay Zeka, Makine Öğrenimi) * Java (Genel amaçlı, İşletme Uygulamaları, Android Geliştirme) * C++ (Sistem programlama, Oyun Geliştirme) * JavaScript (Web Geliştirme, Front-end Geliştirme) * C# (Microsoft teknolojileri, Oyun Geliştirme) * SQL (Veritabanı yönetimi) * HTML ve CSS (Web sayfası tasarımı) * Swift (iOS Geliştirme) * Kotlin (Android Geliştirme) * R (İstatistiksel analiz, Veri bilimi)

Anahtar Kelimeler : Programlama,Dillerinin,Çeşitleri,ve,Uygulama,AlanlarıProgramlama,dilleri,,bilgisayarlarla,iletişim,kurmak,ve,onlara,talimatlar,vermek,için,kullanılan,özel,dillerdir.,Farklı,programlama,d..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar