Veri Yapıları: Ağaca Dayalı Yapılar

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 17.05.2024 tarih ve 13:03 saatinde Programlama Dilleri kategorisine yazıldı. Veri Yapıları: Ağaca Dayalı Yapılar

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Veri Yapıları: Ağaca Dayalı Yapılar

Ağaç veri yapıları, hiyerarşik veriyi temsil etmek için kullanılan karmaşık ve güçlü yapılardır. Ağaç yapılarında, düğümler arasındaki bağlantılar, hiyerarşik bir düzen oluşturmak için kullanılır.

İkili Arama Ağaçları

İkili arama ağaçları (BST), hiyerarşik veriyi hızlı arama ve yerleştirme işlemlerini destekleyen öz dengeleyici ağaçlardır. BST'lerde, her düğüm anahtar ve veri değerini içerir ve iki alt ağaca (sol ve sağ) bağlanır. Anahtar değeri, sol alt ağaçtaki tüm anahtarların daha küçük, sağ alt ağaçtaki tüm anahtarların ise daha büyük olmasını sağlar.

B+ Ağaçları

B+ ağaçları, büyük veri kümelerini disklerde verimli bir şekilde depolamak için kullanılan bir ağaç veri yapısıdır. B+ ağaçlarında, her düğüm anahtarlar, veri değerleri ve alt düğümere işaret eden dizileri içerir. Alt düğümler, hiyerarşik yapıyı oluşturmak için birbirine bağlanır.

Kırmızı-Siyah Ağaçlar

Kırmızı-siyah ağaçlar, BST'lerin öz dengeleyici bir sürümüdür ve bellek verimliliği sağlar. Kırmızı-siyah ağaçlarda, her düğüm bir renk (kırmızı veya siyah) atanmıştır ve dengeleme kuralları, ağacın yüksekliğinin logaritmik kalmasını sağlar.

Huffman Ağaçları

Huffman ağaçları, metin sıkıştırma için kullanılan bir ağaç veri yapısıdır. Her düğüm bir karakteri ve bir sıklığı temsil eder ve ağaç, karakterleri en düşük sıklığa sahip olanlarda başlayarak hiyerarşik bir şekilde düzenler. Düşük sıklıktaki karakterler daha uzun yollarla kodlanırken, yüksek sıklıktaki karakterler daha kısa yollarla kodlanır.

AVL Ağaçları

AVL ağaçları, yükseklik dengesizliğini koruyan öz dengeleyici ağaçlardır. AVL ağaçlarında, her düğüm, sol ve sağ alt ağaçlarının arasındaki yükseklik farkını tutan bir denge faktörü içerir. Denge faktörü, ağacın denge durumu hakkında bilgi sağlar ve ağacın dengesini sağlamak için dönüşler yapılır.

Anahtar Kelimeler : Veri,Yapıları:,Ağaca,Dayalı,YapılarAğaç,veri,yapıları,,hiyerarşik,veriyi,temsil,etmek,için,kullanılan,karmaşık,ve,güçlü,yapılardır.,Ağaç,yapılarında,,düğümler,arasındaki,bağlantılar,,hiy..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar