Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nedir? Nasıl Geçer ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 21:16 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nedir? Nasıl Geçer ?

makale içerik

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nedir? Nasıl Geçer ?
Kısa Linki Kopyala

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu çağımızın hastalığı olma yolunda hızla ilerliyor. İngilizce kısaltması “ADHD” olan bu hastalık günümüzde 20 çocuktan birinde görülmeye başladı bile. Hastalık olarak nitelendirilemeyecek dikkat dağınıklığı çocuklarda sık görülür. Hastalık düzeyindeki dikkat dağınıklığı evlatların hayatlarındaki birçok aktiviteyi sekteye uğrattığı benzer biçimde bilimsel nitelikli gelişimlerini de negatif etkileyebilir.

Dikkat özetlemek gerekirse duyularımızdan elde ettiğimiz verileri sistemleri bir biçimde organize ederek belli bir şeyin üstünde yoğunlaşmamızı sağlayabilme yeteneğimizdir. Duyularımızın ehil düzeyde organize edilemeyişi dikkat dağınıklığını niçin olabilir.

Çocuklarda dikkatin devamlı başka yönlere sapmasıyla ayrım edilmeye başlanan bu rahatsızlıklar, dikkati yoğunlaştıramama, aşırı hareketlilik, ani tepkiler benzer biçimde kendini gösterebilir. Kendisinden bir şey yapması istendiğinde verilen yönergeleri takip etmez yada etmekte zorlanır. Sınıf içinde dikkat dağınıklığı yüzünden odaklanamayan fert derslik ortamındakilerin odaklanmalarını da sekteye uğratabilir. Dikkati toplayamama derslik içinde dolaşma veya alakasız şeylerle ilgilenmeye yol açacağından sınıfın ikliminde olumsuzluklara niçin olacaktır. Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan evlatların bu rahatsızlığından bilişsel, zihinsel, toplumsal, bilimsel nitelikli gelişimlerinin etkilenmemesi veya bu etkilenmenin en aza indirgenmesi için muhtelif önlemler alınmalı. Bu önlemler aile bireylerinden başlayıp okula, çocuğun çevresine doğru genişletilmelidir.

Okul çağına gelmemiş çocuğunuzda bu emareleri ayrım ettiyseniz ondan bir şey yapmasını istediğinizde açık, net, anlaşılır, kısa ve öz ifadeler kullanın. Arada sırada meşgul olabileceği aktiviteler yaratın, bu onun için minik çaplı bir dikkat egzersizi olacaktır. En minik bir başarısını bile ödüllendirin. Enerjisini atabileceği ortamlara girmesini sağlayın. Bu ortamları seçerken onun alaka ve isteklerini önemseyin.

Okul çağına vardığında bu durumu onun öğretmeniyle paylaşın. Öğretmene olabildiğince yakın oturması ve öbek çalışmalarına ağırlık verilmesi onun yararına olacaktır. Okul etkinlikleri için bir not defteri bulundurması ve mümkünse bu not defterini tablolar haline dönüştürmesi öğretmenin verdiği ödev, kendisinin yapmayı müsait görmüş olduğu emek verme ve toplumsal etkinlikler bölümüyle tertipli bir biçimde sınıflandırması zaman içinde onun planlı birine dönüşmesini ve daha azca unutkanlık yaşamasına niçin olacaktır. Aşırı eleştiri, bağırma, suçlama benzer biçimde onurunu zedeleyici şeyler yapmayın. Onda gördüğünüz negatif davranışları “ben dili” kullanarak belirtin.

 

Anahtar Kelimeler : Dikkat,dağınıklığı,ve,hiperaktivite,bozukluğu,çağımızın,hastalığı,olma,yolunda,hızla,ilerliyor.,İngilizce,kısaltması,“ADHD”,olan,bu,hastalık,günümüzde,20,ço..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar