Düşüncelerimiz ve duygularımız psikoterapi sürecini nasıl etkiliyor?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 00:55 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Düşüncelerimiz ve duygularımız psikoterapi sürecini nasıl etkiliyor?

makale içerik

Düşüncelerimiz ve duygularımız psikoterapi sürecini nasıl etkiliyor?
Kısa Linki Kopyala

Bir psikoterapi seansından hemen önce, sırasında ve sonrasında ne gibi hisse veya hislere sahipsiniz?

Psikoterapist Richard Zwolinsky, bütün bu karmaşık düşünce ve his buketini bir iç terapi seansı olarak adlandırıyor. Emindir: Onun sayesinde, her zaman hissetmesek de, muazzam miktarda enerji içimizde doğar.

Terapisti ziyaret etmeden önce, hem olumlu hem de olumsuz güçlü duygular karşısında şaşkın kalabiliriz, kaygı ya da sabırsızlıkla gelecek oturumu bekleyebiliriz. Aynı zamanda terapiyi apatiyle tedavi ediyoruz. Terapistin yetersizliğini ve bizimle olan uyumsuzluğunu dışlarsak, öfke veya korku çoğu zaman ilgisizliğin arkasına saklanır. Sorunları kabul etmekten ve kendimize yandan bakmaktan korkuyoruz. Terapinin bize kayıtsız kaldığına ikna ederek bu tatsız deneyimleri bilinçsizce bastırabiliriz.

Seanstan önce ilgisizlik, yoğun korku, öfke veya karışıklık yaşarsanız, bu deneyimleri terapötik çalışma sırasında tartışmak önemlidir. Doğrudan onlardan bahsetmeseniz bile, iyi bir terapist rahatsızlığınızın kendisini tanıyacaktır. Bir şeyin sizi rahatsız ettiğini gösteren sözsüz sinyallere dikkat edecektir. Terapist durumunuzdaki değişiklikleri görebilmelidir - bu onun işi.

Bunu farketmediyse, ona nasıl hissettiğini söyle. Terapist bu problemleri çözmenize yardımcı olacaktır. Tek teknik, tedavinin kendisini ve ilişkinizi tartışmaktır. Terapist şöyle diyebilir: “Aramızda biraz gerginlik hissediyorum. İlişkimizde tartışmak istediğiniz bir şey var mı? ”Veya:“ Belki önemli bir şeyi kaçırdım, neye dikkat etmeliyim? ”Veya:“ Bence benden mutsuzsun. Bunun hakkında konuşabilir miyiz? ”

Çoğu zaman, terapist müşterinin derinlerine bakmasına yardımcı olmak için düşünceleri ve deneyimleri hakkında açık sorular sorar.

Terapist aynı zamanda fark edilen sözsüz tezahürleri de tanımlayabilir. “Girdiğinizden beri, daima yere bakarsınız ve eskisi kadar isteyerek iletişim kurmazsınız. Gözyaşı gözlerin var gibi gözüküyor. İyi misin Belki benimle bir şeyler paylaşmak istersiniz? ”Bir konuşma müşterinin anlamasına yardımcı olur: terapist ona ne olduğunu görür ve umurunda.

Nadir durumlarda, başka bir tekniği kullanabilir - kendisiyle ilgili bir hikaye. Bu terapötik teknik, terapistin kişisel bilgileri müşteriyle sınırlı ve dozlu bir şekilde paylaşmasıdır. Size ilham vermek ve sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için hayat hakkında kısaca konuşabiliriz.

Ancak, terapi “terapist hakkında” olmamalıdır. Bu tekniği yalnızca son derece nadir olabilir ve sadece müşteriyi kendi kendine bilmeye teşvik etmek için kullanın. Ayrıca, terapist hiçbir durumda ilişkinin mahrem detaylarını ifşa etmemeli veya isim vermemelidir.

Çoğu zaman, müşterinin derinlemesine görünmesine yardımcı olacak düşünceleri ve deneyimleri hakkında açık uçlu sorular sorar. Toplantının başlangıcından veya oturum sırasında sorular sorulabilir: “Bugün toplantımızdan kısa bir süre önce ne düşünüyorsunuz?” Veya “Şimdi ne hissediyorsunuz?”.

Belki de deneyimleri tartışarak, tedavinin amacının geçici olarak değişeceği sonucuna varacaksınız.

Zaman içinde, aranızda daha güvenilir bir ilişki kurulduğunda, terapistin bu gibi soruları, şüphelenmeyeceğiniz gizli düşünceleri ve hisleri ifade etmenize yardımcı olacaktır. Belki de iş sürecinde ulaşmaya çalıştığınız hedeflerden bazılarını değiştirmeye karar verdiniz. Bazen bir yolculuk sırasında, uzakta bir dağ veya vadi görmüş olduktan sonra, planlanan rotadan sapmaya ve bu yerleri keşfetmeye karar veriyoruz. Deneyimli bir terapist, “rotadan sapmanın” gerçekten ne zaman anlamlı olduğunu bilir.

Örneğin, asıl amacınız, samimiyet korkusunun nereden geldiğini anlamaktır, ancak ek olarak, terapist depresyonunuzu teşhis eder. Belki de deneyimleri tartıştıktan sonra, tedavinin amacının geçici olarak değişeceği sonucuna varacaksınız. Şu anda, depresyonun neye neden olduğunu ve semptomlarla nasıl başa çıkacağını anlamak daha önemlidir.

Bunun tersine, terapist bilmediğiniz görevlere konsantre olmanıza yardımcı olmak için gerekli bulabilir ve sizi yavaşça çözmek için zorlar. Ancak, her durumda, seanslar sırasındaki ve arasındaki deneyimleriniz, duygularınız, düşünceleriniz ve davranışlarınız, terapi sürecinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

 

Anahtar Kelimeler : Bir,psikoterapi,seansından,hemen,önce,,sırasında,ve,sonrasında,ne,gibi,hisse,veya,hislere,sahipsiniz?

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar