Eyvah 30 Oldum! Ne Yapmalıyım ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 21:15 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Eyvah 30 Oldum! Ne Yapmalıyım ?

makale içerik

Eyvah 30 Oldum! Ne Yapmalıyım ?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yaş otuz beş yolun yarısı eder.” demiş Cahit Sıtkı. Orta yaş geçmiş yıllarda 30 olarak nitelendirilse de artık 30’lu yaşlardan 40 yaşa kadar uzadı. Kadınlarda menopoz, erkelerde andropoz öncesi döneme rastlayan bu yaşların tesirleri kişiden kişiye bakılırsa değişim gösterebiliyor.

Orta yaş krizi yetişkin sendromu olarak da biliniyor ve öncelikle 1965 yılında Elliott Jaques tarafınca ortaya atılmış ve o yıllardan itibaren de birçok araştırmacının inceleme mevzusu olmuştur. Yaşanan değişikliklerin sebebi menopoz ve andropoza bağlı hormonal değişimlerle yakından ilişkili olsa da ferdin toplumsal yaşantısıyla da yakından ilişkili.

Orta yaş genel hatlarıyla iş yaşamının oturmuş olduğu ve evliliğin yapıldığı döneme rastlar. Çocuklar olmuştur ve insan genç yetişkinlikten sonrasında büyük sorumlulukların dibine girmiş ve kendi yaşamının bu değişimlerini hızla ve birazcık da ayrım etmeden yaşamıştır. Doğan büyüyen ve hızla en bereketli çağlarını yaşayan adamın birden daha aşağılara düşüşünü ayrım etmesi hayal kırıklıklarına sebep olur. Hayattan beklentilerini, hayallerini yeterince gerçekleştirememiş kişiler bu performans kaybıyla bunalımın eşiğine gelir ve bu buhran değişik şekillerde davranışlara sebep olur.

Daha fazlaca erkeklerde görülen orta yaş bunalımı fizyolojik aktivitelerin yavaşlaması, evliliğinden, işinden, evlatlarından memnun olmama, ailede daha fazlaca görülmeye başlanan ölümlerle beraber ölüm korkusu ve hayatın anlamına ait sorular kişiyi farklı duygulara itebiliyor.

Yaşlanmanın etkileriyle özgüven azalması yaşanır. Erkeklerde daha fazlaca eşeysel istekte artışla beraber aldatmaya niçin olabildiği şeklinde huysuzluk, kıskançlık, hiç bir şeyden memnun olmama şeklinde emarelere de niçin olabilir. Bilinçaltında kendini kanıtlama etmeye ve özgüvenini yeniden kazanmaya çalışan adam kıyafet tarzını değiştirir, toplumsal hayata daha çok katılım göstermeye çalışır ve kendinden minik yaşlarındaki hanımlarla ilişki yaşamaya daha fazlaca arzu duyar. Erkeklerde görülen orta yaş bunalımı 3 ila 10 sene içinde değişebilir.

Kadınlarda ise orta yaş bunalımı erkektekinden daha değişik olabilir. Erkekte genel hatlarıyla görülen eşeysel istekte artış hanımda çoğu zaman eşeysel isteğin azalması benzer biçimde görülür. Eskisi kadar güzel olmadığını, beğenilmediğini düşünen hanım cinsellikten soğumaya adım atar veya erkekte görüldüğü şeklinde hala arzulandığını duymak için zararı olan olabilecek flört girişimlerine adım atar. Kadınlarda görülen orta yaş bunalımı erkektekinden daha kısa sürelidir ve 2 ila 5 sene içinde değişir.

Anahtar Kelimeler : “Yaş,otuz,beş,yolun,yarısı,eder.”,demişCahit,Sıtkı.Orta,yaş,geçmiş,yıllarda,30,olarak,nitelendirilse,de,artık,30’lu,yaşlardan,40,yaşa,kadar,uzadı.,Kadı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar