Gençler neden uyuşturucu deniyor?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 20:05 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Gençler neden uyuşturucu deniyor?

makale içerik

Gençler neden uyuşturucu deniyor?
Kısa Linki Kopyala

Travmatik bir deneyimden geçen ergenler genellikle iç ağrıyı boğmak için bir yol ararlar. Ve bu yol ilaç olabilir. Bunu nasıl önleyebilirim?

11 yaşından önce potansiyel olarak travmatik olaylar yaşayan ergenlerin ortalama olarak farklı ilaç türlerini deneme olasılıkları daha yüksektir. Bu sonuç Amerikalı psikolog Hannah Carliner ve meslektaşları tarafından yapıldı 1 .

Yaklaşık 10 bin gencin kişisel dosyalarını incelediler:% 11'i fiziksel şiddet mağduru,% 18'i kazadan kurtuldu, diğer% 15'i kazalarda kayıp verdi.

Ergenlerin% 22'sinin zaten esrar denediğini,% 2'sinin kokain,% 5'inin doktor reçetesi olmadan güçlü ilaçlar aldığını,% 3'ünün başka ilaçlar aldığını ve% 6'sının birkaç farklı ilaç aldığını ortaya çıktı.

Hannah Carlyner “Çocuk istismarı özellikle çocuklar için zor” diyor. - Hayatta kalanların gençlerinde ilaç kullanma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, uyuşturucu bağımlılığı riski çocuklukta yaşanan diğer travmatik olaylardan da etkilenmektedir: araba kazaları, doğal afetler, ciddi hastalıklar. ”

Çocuk istismarı özellikle şiddetli

Çoğu zaman, ebeveynleri kendileri uyuşturucu bağımlılığı veya alkolizmden muzdarip çocuklar uyuşturucu denedi. Çalışmanın yazarları burada birkaç olası açıklama görmektedir. Bu tür ailelerdeki çocuklar evde uyuşturucu denemek veya ebeveynlerinden kötü alışkanlıklara genetik bir yatkınlık edinme fırsatına sahiptir. Ebeveynlerini izleyerek, psikoaktif maddelerin yardımıyla “stresi azaltmak” ın mümkün olduğunu görüyorlar. Rolleri, bu tür ebeveynlerin genellikle çocuk yetiştirme görevlerini ihmal etmesiyle de oynanır.

Yasadışı uyuşturucularla yapılan genç deneylerinin sonuçları üzücü olabilir: şiddetli bağımlılık, zihinsel bozukluklar geliştirmek mümkündür. Araştırmacıların vurguladığı gibi, psikolojik travma yaşayan çocukların okuldan, psikologlardan ve aileden özel desteğe ihtiyaçları vardır. Stres ve sıkıntı ile nasıl başa çıkılacağını onlara öğretmek özellikle önemlidir. Aksi takdirde, ilaçlar antistres rolünü üstlenir.

Anahtar Kelimeler : Travmatik,bir,deneyimden,geçen,ergenler,genellikle,iç,ağrıyı,boğmak,için,bir,yol,ararlar.,Ve,bu,yol,ilaç,olabilir.,Bunu,nasıl,önleyebilirim?

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar