Gereksiz hissediyorum

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 22:18 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Gereksiz hissediyorum

makale içerik

Gereksiz hissediyorum
Kısa Linki Kopyala

Bir yana durmak, bizim için bazı olağandışı durumlarda gereksiz hissetmek, bazen her birimize olur.

Ancak bazıları bu duyguyu sürekli olarak, herhangi bir şirkette deneyimliyor ve gerçekten bundan muzdarip.

Kendimi yerinde hissetmiyorum”, “hiç kimse benim için mutlu değil” - sürekli reddedildiğini hisseden, diğer insanlarla olan ilişkilerine güvenmiyor. Kendi adına en ufak bir dikkatsizlik bizi tekrar tekrar çaresiz hissettiriyor. Varoluşçu psikoterapist Svetlana Krivtsova, “Bu acı verici hissi yaşadıktan sonra, böyle bir kişi bilinçsizce her şeyin tekrarlanacağını bekler: ihanete uğrayacak, terk edilecek” diye açıklıyor.

Böyle bir olay gelişiminden kaçınmaya çalışırken, her zaman ilişkiyi güç için kontrol eder ve sonuç olarak tekrar yalnız kalır. Svetlana Krivtsova, “Onun gibi ilgi uyandırmaya çalışırken yavaş yavaş diğer insanların görüş ve düşüncelerine bağımlı oluyor” diye devam ediyor “ve şüphesi yakınlarda olanları tüketiyor. İlişkiler resmi hale gelir, çoğu zaman düşmanlıkla doludur ve sonunda sona erer. ” Sürekli bir mola beklentisiyle yaşamak, mola vermek anlamına gelir.

Çocukluk çağı yaralanması

“Dört yaşındayken ağabeyim ciddi şekilde hastalandı ve annem beni aylarca anneanneme gönderdi,” diyor 29 yaşındaki Yaroslav. “Çok endişeliydim: Annemin beni terk etmek zorunda kaldığı kadar kötü davrandığım gibi görünüyordu.”

İlk olarak terk edilme korkusu çocuklukta ortaya çıkar ve genellikle ebeveynlerden ani (genellikle uzun süreli) bir ayrılıkla ilişkilidir.

Svetlana Krivtsova, “Küçük çocuklar yetişkinlerin eylemlerinin anlamını anlayamıyor ve yalnızlık çekiyor” diye açıklıyor. “Ebeveynlerinizi bir şeyle memnun etmediğiniz ve bu nedenle ihtiyaç duymadığınız bellek yıllarca korunuyor.” Ebeveynlerin çocukluklarında gerçekten “terk ettikleri” ve zor bir durumda desteklemedikleri de terk ettiklerini hissedebilirler.

“DUYGULARIM HAKKINDA KONUŞMAYI ÖĞRENİYORUM” 

Valeria, 33 yaşında

“Herkes için işe yaramaz olmanın ne demek olduğunu iyi biliyorum. Küçük kız kardeşim doğduğunda, annem bunu yapmak için işi bıraktı. Belki de korkularım ortaya çıktı? Onlarla birlikte olmadığımı hep hissettim. Okulda da kimse benimle arkadaş olmak istemedi ve bir genç olarak sevgiye layık olmadığımdan kesinlikle emindim. Ve gerçekten, kimse bana dikkat etmedi, görünmezdim.

Bir noktada, reddetme hissi çok acı verici oldu, ama kendimi yandan görmeme yardımcı oldu: Çok kapalıydım, kasvetli oldum. Şimdi daha sosyal olmaya çalışıyorum, duygularım hakkında daha açık konuşuyorum, beni endişelendiren şeyi daha net bir şekilde ifade ediyorum. Şaşırtıcı bir şekilde, sevdiklerim güçlü karakterimin en iyi özellikleri olarak kısıtlama ve kırılganlıktan bahsediyor. ”

Erken mağdurlar

Bazen ebeveynler çok erken yaşta çocuğu “yetişkin” sorumluluklarını üstlenmeye, çıkarlarını kardeş veya kız kardeş lehine feda etmeye zorlar ve çocuk büyür, kimsenin ona önem vermediğinden emin olarak büyür. Svetlana Krivtsova, “Kendi geçersizliğimizi yaşadığımız anlarda en büyük acıyı hissediyoruz” diyor. “Bunu yaparlarsa, o zaman benimle mümkün, bu yüzden başka bir değere değmem.” “Herkesten daha kötü” hissetmek, başkalarıyla ilişki kurmak acı verici bir iştir. Bilinçsiz “filtreler”, büyümekte olan bir çocuğun dünyayı kendi tarzında “yorumladığı” ve her zaman onun lehine değil ”işlevini görür.

Gereksiz hissediyorum

Çirkin ördek yavrusu

Bazıları davranışlarını başkalarının beklentilerine göre ayarlamak için sürekli endişeli. Psikanalist Marie-Dominic Linder, “Nedeni,“ burada kazara olduğum, beyaz kuğular arasında çirkin bir ördek yavrusu olduğum ”hissini açıklıyor. - Özellikle bu acı verici duygu ergenlik döneminde güçlüdür. Genç, benzerliğini gizlemek için elinden geleni yapıyor, böylece akranları onu itmiyor ya da şirketlerinden çıkarmıyor. ” Yetişkin olmak, bu krizi aşmak ve kendini bir insan olarak savunmak demektir.

NE YAPMALI 

Duygularınızın “öyküsünü” anlayın

İlk acı verici ret hissinin ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışın. Hangi olay kendinize karşı tutumunuzu değiştirdi? Bunu anlayarak deneyimlerinizi kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Dramatize etme

Duygularınızı özgürce anlatmaya çalışın, hikayenizi yazın. Mizah insanlarla iletişim kurmaya yardımcı olur. Ne hissettiğinizi söyledikten sonra, esaretini yaşadığınız o görüntünün gücünü hafifçe zayıflatacaksınız.

İnsanlara açık

Birisi yardımınıza gelene kadar beklemeyin. İlişki kurmak için ciddi çabalara ihtiyaç vardır. İlk adımı atın, başka bir kişide potansiyel bir suçluyu değil, bir müttefiki görmeye çalışın.

Büyümek

Bunu bir gerçek olarak kabul edin: diğerlerinden farklısınız (sizden oldukları gibi) ve kendiniz kalmak için onaylarına ihtiyacınız yok. Başkalarının değerlendirici görüşüne göre yaşamayı reddederek, sonunda büyüyebilirsiniz.

YABANCILAR İÇİN İPUÇLARI 

Her durumda reddedilmiş hisseden birine nasıl yardım edilir? Bir konuşmada, görüşünün sizin için önemli olduğunu vurgulayarak fikrine odaklanın. Ama aynı zamanda, şımartmayın, bu ters etkiye yol açacaktır: muhatabınız size bağımlı hissedebilir, bu da reddetme duygusunu artıracaktır, çünkü sürekli onunla olamazsınız.

Niyetlerinizde samimi olun. Gerçek şu ki, kendisini kimseye yararsız gören bir kişi, kendine ilgi uyandırabileceğinden şüphe ediyor. Onu gerçekten dikkat ve sevgiye layık olduğuna ikna etmek için, sadece onunla içtenlikle iletişim kurabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Bir,yana,durmak,,bizim,için,bazı,olağandışı,durumlarda,gereksiz,hissetmek,,bazen,her,birimize,olur.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar