Kleptomani Nedir ? - Kleptomani çoğu insan tarafından “hırsızlık” olarak nitelendirilir

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.02.2021 tarih ve 00:13 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Kleptomani Nedir ? - Kleptomani çoğu insan tarafından “hırsızlık” olarak nitelendirilir

makale içerik

Kleptomani Nedir ? - Kleptomani çoğu insan tarafından “hırsızlık” olarak nitelendirilir
Kısa Linki Kopyala

Kleptomani bir çok insan tarafından “hırsızlık” olarak nitelendirilir. Kendisine ilişik olmayan bir şeyin katılımı durumu hırsızlığın tanımına fazlaca yatkın evet ama bunun altında yatan sebeplerin incelenmesiyle iş hırsızlık olmaktan çıkıyor. Kleptomani ekonomik sebeplerden kaynaklanmaz ve bireyin aslına bakarsak ihtiyacı olmadığı nesnelere ancak haiz olma düşüncesiyle hareket etmiş olduğu bir elde etme şeklidir.

Çoğu kleptomani hastası aslına bakarsak hiç bir işine yaramayacak, maddi ve tinsel açıdan kendisi için değersiz olan eşyaları çalar. Bu bir dürtünün sonucudur. Hasta karşı koyamayacağı bir dürtüyle o an o eşyayı almak talep eder ama bu haiz olma düşüncesinden öte ancak o an ona haiz olmadır şu sebeple hastalar genel anlamda çaldıklara eşyalara pek haiz çıkmazlar.

Kleptomanların büyük bir çoğunluğu bayanlar arasından menfaat. Hatta oransal olarak hanımlarda görülme sıklığı � civarındadır. Fakat bu bulgular geçmiş yıllara aittir ve bu nispet caydırıcı unsurların artmasıyla hanımlara yayınlanan müsemmanın azalmasıyla hanım ve erkeği derhal derhal eşit duruma getirmiştir. Nedeni tam olarak bilinmese de araştırmalar hastalığa geçmişteki maddi tinsel yoksunlukların, yaşanmış olan travmaların, özgüven düşüklüğünün, kendini olduğu için fazla kıymetli görmenin ve eşeysel dürtülerin sebep olabileceğini gösteriyor.

Kleptomani hastaları bu çalma eylemini yineleyerek gerçekleştirir. Her hırsızlık meydana getiren kleptoman değildir şu sebeple hırsız olarak nitelendirebilmeleri için çaldıkları eşyanın onlara herhangi bir menfaat sağlaması gerekir. Oysa kleptomanlar değersiz eşyalara yönelirler. Eşyayı çalmalarındaki gaye gereksinimlerini karşılamak değildir. Sadece o nesneyi almak isterler ve sonradan onu ne yapacaklarını bir çok vakit düşünmezler. Çalma eylemlerine gerekçeler yaratırlar ve yakalandıkları vakit bu gerekçeleri öne sürerler. Bazı kleptomanlar ne yaptığını bilmeden çalarken bazıları beyninde çalmalarına gerekçe uydurarak harbiden ona inanır ve çevresindekilere de bu şekilde yansıtır.

Kleptomani tedavisi olan bir psikolojik bozukluktur ve ne olursa olsun tedavi edilmelidir. Kişiden kişiye değişebilen tedavi yöntemleriyle tertipli seanslar kararı kleptomaniden kurtulmak mümkün. Bu tedavi ara sıra geçmiş yaşantılara yönelik olabileceği şeklinde ara sıra de bireyin farkındalığını çoğaltmak yönünde olabilir. Örneğin bireyin geçmiş yaşantılarındaki çalma girişimleri üstüne konuşulur ve sebepleri üstüne çıkarımlar yapılır veya gelecekte aynı vakanın yaşanması niteliğinde neler olabileceğine dair konuşmalar yapılır ve bireyin yaptığının sonuçlarına yönelik düşünmesi sağlanır.

Anahtar Kelimeler : Kleptomani,bir,çok,insan,tarafından,“hırsızlık”,olarak,nitelendirilir.Kendisine,ilişik,olmayan,bir,şeyin,katılımı,durumu,hırsızlığın,tanımına,fazlaca,yatkın,evet,ama,bunun,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar