Psikoloji ile ilgili iki temel konu: Gelişimsel Psikoloji ve Kişilik Psikolojisi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.04.2024 tarih ve 03:24 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Psikoloji ile ilgili iki temel konu: Gelişimsel Psikoloji ve Kişilik Psikolojisi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Psikoloji ile ilgili iki temel konu: Gelişimsel Psikoloji ve Kişilik Psikolojisi

Psikoloji, zihin ve davranışların bilimsel çalışmasıdır. Geniş bir alandır ve gelişimsel psikoloji ve kişilik psikolojisi gibi çeşitli temel konuları içerir.

Gelişimsel Psikoloji

Gelişimsel psikoloji, yaşam boyunca fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimin incelenmesidir. Doğum öncesi dönemden yaşlılığa kadar insan gelişiminin tüm aşamalarını kapsar.

Gelişimsel psikologlar, gelişimin nasıl gerçekleştiğini, hangi faktörlerin onu etkilediğini ve bireylerin yaşamları boyunca nasıl değiştiklerini anlamakla ilgilenirler.

Kişilik Psikolojisi

Kişilik psikolojisi, bireyleri benzersiz kılan düşünce, duygu ve davranış kalıplarının incelenmesidir. Kişilik, bir kişinin kim olduğu ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğinin temelini oluşturur.

Kişilik psikologları, kişilik özelliklerinin nasıl geliştiğini, nasıl ölçüldüğünü ve yaşam sonuçlarını nasıl etkilediğini anlamakla ilgilenirler. Ayrıca anormal kişilikleri ve psikolojik bozuklukları da incelerler.

Anahtar Kelimeler : Psikoloji,ile,ilgili,iki,temel,konu:,Gelişimsel,Psikoloji,ve,Kişilik,PsikolojisiPsikoloji,,zihin,ve,davranışların,bilimsel,çalışmasıdır.,Geniş,bir,alandır,ve,gelişimsel,psikoloji,ve,kişi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar