Psikolojideki Bilişsel Eğrilikler

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.04.2024 tarih ve 12:25 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Psikolojideki Bilişsel Eğrilikler

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Psikolojideki Bilişsel Eğrilikler

Bilişsel eğrilikler, beynimizin bilgileri işleme şeklindeki sistematik hatalardır. Gerçekliğin çarpık bir görünümüne yol açarak karar vermeyi, problem çözmeyi ve ilişkileri etkileyebilirler.

En yaygın bilişsel eğriliklerden bazıları şunlardır:

  • Doğrulama Yanlılığı: Mevcut inançları onaylayan bilgileri arama ve bunlara daha fazla ağırlık verme eğilimi.
  • Geri Plan Etkisi: Bir listedeki son öğelerin ilk öğelere göre daha iyi hatırlanması.
  • İçsel Atıf Eğilimi: Başkalarının olumsuz davranışlarını dış faktörlere, kendi olumsuz davranışlarını ise iç faktörlere atfetme eğilimi.
  • Arzu Edilen Sonuç Yanlılığı: Olumlu sonuçların meydana gelme olasılığını gerçekte olduğundan daha yüksek tahmin etme eğilimi.
  • Hazır Bulunuşluk Yanlılığı: Aklımıza gelen ilk bilgilerin doğru olma olasılığını olduğundan daha yüksek tahmin etme eğilimi.

Bilişsel eğrilikler, karar vermeyi ve problem çözmeyi etkileyebilir. Örneğin:

  • Doğrulama Yanlılığı: İnsanlar, mevcut inançlarını onaylayan bilgileri ararlar ve bu da onların rakip bakış açılarını dikkate almalarını engelleyebilir.
  • İçsel Atıf Eğilimi: İnsanlar, başkalarının olumsuz davranışlarını dış faktörlere atfettiklerinde, sorumluluk almayı reddedebilirler.
  • Hazır Bulunuşluk Yanlılığı: İnsanlar, akıllarına ilk gelen bilgilerin doğru olma olasılığını olduğundan daha yüksek tahmin ettiklerinde, yanlış kararlar verebilirler.

Bilişsel eğriliklerin farkında olmak, bunların etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Farklı bakış açılarını düşünerek, bilgileri dikkatli bir şekilde değerlendirerek ve kararlar vermeden önce duyguların etkisini azaltarak bu eğriliklerin üstesinden gelinebilir.

Anahtar Kelimeler : Psikolojideki,Bilişsel,EğriliklerBilişsel,eğrilikler,,beynimizin,bilgileri,işleme,şeklindeki,sistematik,hatalardır.,Gerçekliğin,çarpık,bir,görünümüne,yol,açarak,karar,vermeyi,,problem,çö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar