Sınıf arkadaşlarımla iletişim kuramıyorum, bundan çok acı çekiyorum

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 23:17 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Sınıf arkadaşlarımla iletişim kuramıyorum, bundan çok acı çekiyorum

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Okulda bir dışlamaydım, ağırlığım nedeniyle kabadayı oldum ve dört kızla arkadaş olmama rağmen fazla konuşamıyordum. Dokuzuncu sınıftan sonra arkadaşım olan bir şirkete bir teknik okuluna gittim. Orada birçok arkadaş bulacağımı, elimden gelenin en iyisini yaptığımı, internetteki tavsiyeleri okuduğumu sandım ama hiçbir şey gelmedi. Bir arkadaşla konuşmaya çalıştım, dinledi, ama yardım edemedi. Bir psikoloğa gittim, anneme döndüm, ama o da yardım etmedi. Başaramadığım için çok üzüldüm, bazen ağladım, depresyona girmeye başladım. Üniversite arkadaşım yeni arkadaşlar edindi, davranışlarını kopyalamaya çalıştım, ama boşuna. Çok yalnızım ve intihar etmek istiyorum. Zaman geçiyor, hiçbir şey değişmiyor.

Tatyana, 15 yaşındayım

Tatyana, iletişim kurmak istediğini yazıyorsun, ama bu sözcükle ne demek istiyorsun? İletişim oldukça karmaşık bir süreçtir. Önce ondan ne almak istediğinizi belirleyelim. Onlardan bir şeyler öğrenmek veya bilgi paylaşmak için akranlara gidiyor musunuz? Eğlenmek için onlarla birlikte olmak ister misin? Sizi çevrelerine çekmelerini ister misiniz ve bu benlik saygınızı arttırır mı?

İletişimde tam olarak ne var? Beklentilerinizi, fikirlerinizi ve iletişimdeki ilk adımları anlamanız gerekir. Düşüncelerinizi ve arzularınızı ne kadar formüle edebileceğiniz çok önemlidir: sizi dinlemek ilginç mi? Özü nasıl açıklayacağınızı biliyor musunuz? Başkalarının ilgisini çekebilecek bir konunuz var mı? Başkalarını dinleyerek, bilgilerinizin tam olarak onlar için ne faydası olacağını belirleyebilir misiniz?

İletişim için bir grup seçtiğinizde, bu insanlarla - kıyafetlerle, dış niteliklerle eşleşebilir misiniz? Bilgilendiğiniz zaman, bu işaretler kabul edilmeniz için önemlidir. Ve en önemlisi - bir konuşmaya nasıl başlıyorsunuz, akranlarınıza nasıl yaklaşıyorsunuz? Onlarla birlikte olmak için her hakka sahip olduğunuzu hissediyor musunuz ve onlardan hoşlanmıyorsanız sakince ayrılıyor musunuz, yoksa iletişim kurmayı reddetmekten korkuyor olmaktan korkmadan ve kabullenmeden bekliyor musunuz?

Yalnızlık depresyon için bir neden değildir, kendini ve dünyayı tanımanın yansıma zamanıdır. İntihar düşünceniz varsa, yardım almayı unutmayın. Şimdi özgür olanlar da dahil olmak üzere geniş bir psikolog seçkisi var. 24 saatlik bir yardım hattıyla başlayabilirsiniz (örneğin, EMERCOM'un tek yardım hattını, +7 (495) 400-99-99 veya Moskova Psikolojik Yardım Hizmeti, +7 (499) 173 09 09) ile başlayabilirsiniz.

Başarısızlıkların nedenlerini analiz etmeden aynı davranış senaryosunu denemek anlamsızdır. Bir psikologla birlikte olduğunu yazıyorsun. Sana ne teklif etti, sonuç ne?

Okulda arkadaşların vardı - neden dışlanmış olduğunu söylüyorsun? Outcast - herkes tarafından reddedilen bir adam. Belki herkes seni kabul etmedi, belki birileri güldü. Önemli olan, nasıl ifade edildiğiniz değil, kendiniz hakkında nasıl hissettiğinizdir. Bütünlük, reddedilme nedeni değildir, kendinize olan tutumunuzu, topluma sunabileceğiniz nitelikleri anlamanız önemlidir.

Arkadaşların vardı, iletişimde tecrüben vardı - bu da güveneceğin bir şey olduğu anlamına geliyor. Başarılı iletişim, sosyalleşme seviyesinin, toplumdaki adaptasyonun, kendisiyle uyumlu bir ilişkinin ve ihtiyaçların, kişinin ve toplumun anlayışıdır. Psikologla çalışmak için ihtiyacımız olan bu.

Anahtar Kelimeler : Okulda,bir,dışlamaydım,,ağırlığım,nedeniyle,kabadayı,oldum,ve,dört,kızla,arkadaş,olmama,rağmen,fazla,konuşamıyordum.Dokuzuncu,sınıftan,sonra..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar