Tüm dünya bize karşı olduğunda ne yapmalı

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 00:13 saatinde Psikoloji kategorisine yazıldı. Tüm dünya bize karşı olduğunda ne yapmalı

makale içerik

Tüm dünya bize karşı olduğunda ne yapmalı
Kısa Linki Kopyala

Bizi incittiklerinde, sadece benlik saygımıza değil, aynı zamanda temel değerlerimize de vuruyor.

traftaki her şeyi yok edip suçludan intikam almak istiyorsak onlarla iletişim kurabilir miyiz?

Yaşam boyu adaletsizlik ve kızgınlıkla karşı karşıyayız. Hem çocuklar hem de yetişkinler zor bir seçim yapmak zorundadır: bir darbeye darbe ile yanıt verin veya başkalarını hayal kırıklığına uğratma riski olan kendi yollarını seçin.

VİCTORİA VE İHANET  

Victoria sevgilisinin bir meslektaşı ile kısa bir ilişkisi olduğunu öğrenir. Arkadaşlarından destek istiyor, ancak her biri doğru olduğunu düşündüğü şeyi tavsiye ediyor. "Sana bir yüzük / kürk manto / araba vermesine izin ver." "Onu anne ile yaşamaya gönder." "En sevdiği pantolonunu pencereden dışarı at." "Kitaplarını yırt." "Ona yüzüne tokat ver." "Bara git ve kendine bir gece, ama daha genç bir sevgili bul." Bu arada, ortak içtenlikle tövbe eder ve ilişkilerini sürdürmek için her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade eder.

Victoria şöyle düşünüyor: “Beni kandırsa bile sevgilime maddi neden olursa benim için daha kolay olur mu? Yaşadığı maddi kayıp kalbimde bir delik açmaya yardımcı olur mu? Rastgele iletişim benlik saygımı artıracak mı? İletişim kurarsak ve iletişim kuramazsak güveni geri kazanabilir miyiz? ”

Victoria, sevgilisinden boşanmış olsa bile, kendini kınamayacak hiçbir şeye sahip olmayacağına inanıyor.

Arkadaşları tarafından önerilen tüm seçenekler tek bir nedenden dolayı ona uymuyor: hayat hakkındaki görüşlerine karşılık gelmiyorlar. Herkesin bir hata yapma hakkına sahip olduğuna ve yanlış bir adımın mükemmel olmasa da yıllar süren iyi ilişkileri silemeyeceğine içtenlikle inanıyor. Victoria, yıkımın kendisine zarar verebileceğini biliyor, ancak eşine en zor duyguları kabul etmekte tereddüt etmiyor: öfke, acı, boşluk.

İhanetle karşı karşıya olan kız kendine ihanet etmemeyi seçer. Daha zor bir yola başlar: bir psikoloğa kaydolur ve partnerine de aynısını yapmasını teklif eder, motivasyonel kitaplar satın alır ve bir ilişki sürdürmeye karar verir. Sevgilisine basit eylemler hakkında sorular sorar: deneyimlerini onunla paylaşmasına izin ver, bazen onun için çiçek almasına izin ver, işini değiştirmesine izin ver ve sonra onunla kalmaya hazır.

Arkadaşlar şaşırır ve zayıf karakterleri için onu suçlar, ancak Victoria sevgilisinden boşanmış olsa bile, kendini kınamayacak hiçbir şeye sahip olmayacağına inanır.

MİSHA VE ALAY 

Misha sınıf arkadaşı Denis'e gülüyor. Hayır, doğrudan zarar vermez, Misha yüzüne iğrenç şeyler söylemez, ancak tahtadaki başarısız bir cevap yüzünden üzüldüğünde kıkırdayabilir. Ya da ortak tanıdıklarına şöyle diyor: “Ah, Misha bir çeşit aptal!” Görünüşe göre kavga etmeyeceksin, fiziksel olarak rahatsız etmiyor gibi görünüyor, ancak bu durumda kötü diller bir tabancadan açıkça daha kötü.

Misha’nın arkadaşları ona farklı seçenekler sunuyor: “Kes onu!”, “Ağacını ağaca atalım mı?”, “Denis'in dün telefonda telefonda oynadığı öğretmeni öğret!”

Misha güreş de dahil olmak üzere uzun yıllardır sporla uğraşmaktadır. Ancak tatami dışındaki savaş onun için saçmadır. Sınıfta barışçı olarak kabul edilir ve çok takdir edilir. Buna ek olarak, Misha suçlulardan asla intikam almadı ve böyle bir dönüşün Denis ile olan ilişkisini tamamen mahvetmeyeceğinden emin değil.

Çocuklar arkadaş olmazlar, ama Misha kalbinin ona söylediği gibi davrandığından memnun.

Misha şöyle düşünüyor: “Denis'e yumruklarıyla tırmanırsam ya da spor ayakkabılarıyla birlikte bir çanta atarsam, bu onun amacına ulaştığı anlamına gelir - beni dengesizleştirdi. Genelde yaptığım şeyi yapmayacağım, çünkü her zaman sadece spor salonunda, benim gibi mücadeleye katılan rakiplerle savaşırım. Ve benimle yapılmasını istemediğim için başkalarıyla birlikte hareket etmiyorum. ”

Misha ailesine ne olduğunu anlatmaya karar verir ve sırayla sınıf öğretmeni ve okul psikoloğu ile iletişime geçerler. Denis'in yakın zamanda ebeveynlerinden boşandığı ve ayrılmasından zorlandığı ortaya çıktı. Belki Misha'daki öfkesi hiçbir şekilde ikincisiyle bağlantılı değildir ...

Sınıf arkadaşları, Misha’nın beklentilerinin aksine, ona bir çare demezler ve onları yıllarca desteklediği için desteklemezler. Sonuç olarak, Denis ile onun arasında tarafsızlık kurulur. Çocuklar arkadaş olmazlar, ama Misha kalbinin ona söylediği gibi davrandığı için mutludur. Çocuk, Denis'in ailesi hakkında ne öğrendiğini kimseye anlatmaz.

NE OLURSA OLSUN KENDİN OL  

Utanç ve kırılganlık araştırmacısı Bren Brown, hayatımızın en zor anlarında “eleştirilere ve korkulara rağmen inandığımız şey hakkında konuşmak için zemine dayanma cesaretine ihtiyacımız var” diyor. “Aksine. Her şey size karşı olduğunda kendinizi nasıl korursunuz ”, güven unsurlarını araştırıyor.

Brown, kendimize, başkalarına, dünyaya ve kendimize güvenme cesaretini bulursak, kriz zamanlarında bile iç değerlerimizle iletişim kurabileceğimizden emin. Psikolog, herhangi bir fırtınadan kurtulmamıza ve gemilerimizdeki bayrakları değiştirmeden, yani kızgınlık ve acıyla parçalanmış olsak bile değerlerimizi korumak için yedi güven unsurundan bahsediyor.

Bir kriz durumunda, her güven unsuru bir soruna dönüşür ve bu soruna doğru cevap verirsek, ne olursa olsun kendimize sadık kalırız. Victoria ve Misha, bundan şüphelenmeden, her biri kendi yollarıyla - bu listeden öğeler kullandılar.

BREN BROWN'A GÖRE 7 GÜVEN UNSURU 

1. Sınırlar

Sınırları belirlemeyi, tutmayı ve saygı duymayı öğrenin.

Zorluk: herkesi memnun etmeyi reddet. Başkalarını hayal kırıklığına uğratmaktan korkmayın.

Bu nedenle Victoria, değişen bir partneri “cezalandırmak” için olağandışı önlemler sunan arkadaşlarıyla aynı fikirde değil.

2. Güvenilirlik

Tam olarak ne demek istediğini söylemeye çalış ve tam olarak ne dediğini söyle.

Zorluk: başa çıkamayacağınız bir şey için söz vermeyin, sadece söz veren birini memnun etmek için.

Victoria bir ilişkide kalabileceğinden emin değildir ve ihanete uğramış partnerine af sözü vermez.

3. Sorumluluk

Seçiminiz için sorumluluk almayı ve nelerin gerekli olduğunu düzeltmeyi öğrenin.

Zorluk: Suçlamaları reddetmek ve utanç vermeyin.

Misha, sınıf arkadaşlarının onu anlamamasına hazır olmasına rağmen, ebeveynlerini ve öğretmenlerini güvendiği bir çatışmaya bağlamaya karar verir.

4. Gizem

Size ait olmayan bilgileri kimseyle paylaşmamayı öğrenin.

Zorluk: dedikodudan vazgeç, ortak bir düşmana karşı arkadaş edinme, başkalarıyla samimiyet kazanacağın umuduyla gereksiz bilgileri açığa çıkarma.

Misha, arkadaşlar tarafından önerilen şablona göre harekete geçmeye hazır değildir ve Denis'in ailesinde neler olduğu konusundaki bilgisini, onu rahatsız etmemek için kullanmaz.

Tüm dünya bize karşı olduğunda ne yapmalı

5. Bütünlük

Hoş olmayan ve zor olsa bile değerleri korumayı öğrenin.

Zorluk: Rahat ve beklemek yerine harekete geçin.

Victoria bir uzmana döner ve zihinsel yarası kendi kendine iyileşene kadar beklemez. Ortağa aynı şeyi yapmasını teklif eder - böylece onun için değişmeye hazır olup olmadığını anlayabilir.

6. Değerlendirmeyi reddetme

Yardım istemeyi öğrenin, ancak başkalarına yardım etmenin yalnızca istendiğinde gerekli olduğunu unutmayın.

Zorluk: Herkesi ve herkesi kurtarma fikrinden vazgeç. Değeriniz hakkında bir şey söylemiyor.

Misha Denis'e arkadaşlığını dayatmaz: sorunlarını hatırlar, ama şimdi onları çözmesi gerektiğine inanmaz. Victoria partnere sempati duyuyor, ancak ihanetine yol açan nedenleri bulması gerektiğine inanıyor.

7. Asalet

Manevi cömertliği en üst düzeye çıkaran sınırlar koymayı öğrenin.

Zorluk: dürüstçe ve anlaşılır bir şekilde dünyaya ve diğerlerine ne yapabileceğiniz hakkında bilgi verin, ancak nasıl yapılacağını anlatmayın.

Victoria, baştan başlamayı denemeyi kabul ettiği koşulların bir listesini yapar.

Hayat günlük bir seçimdir ve seçmemiz gereken anda ne kadar acı verici olursak, bir başkasını cezalandırma, yok etme, incitme isteği o kadar güçlü olur. Yani dünya bizi güç için test ediyor. Ve dünyanın ayaklarınızın altına girdiği anlarda kendimizde kalmak, kendimiz için yapabileceğimiz en iyi armağandır.

Anahtar Kelimeler : Bizi,incittiklerinde,,sadece,benlik,saygımıza,değil,,aynı,zamanda,temel,değerlerimize,de,vuruyor.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar